Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 sty 2009, o 16:49
Lokalizacja: Czerwionka (Śląsk)

Post »

Mam podglebie piaszczyste, więc z tego co piszecie większość roślin powinna dobrze rosnąć. Rozumiem, że aby tak było muszę wykopać dołek ok 50cm i wysypać go ziemią odpowiednią dla danej rośliny.
Do tej pory do iglaków kupowałam torf ( lub ziemię pod iglaki) wsypywałam w dołek wsadzałam roślinę, podlewałam i patrzyłam jak (nie) rośnie.
Podobnie zrobiłam z różami, tyle, że z ziemią ogrodową tzw uniwersalną.
Z tego co wyżej przeczytałam trzeba jeszcze glębę wzbogacić o jakiś nawóz. Jeżeli nie mam dostępu do niczego naturalnego to co radzicie?
... popatrz jeszcze raz, psia dusza większa jest od psa, i kiedy się uśmiechasz do niej, ona się huśta na ogonie ...
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

W składach ogrodniczych można kupić nawóz bydlęcy w workach. Ja stosowałem i chyba się sprawdził. :roll:
Bogdan
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Mam glebę ciężką i gliniastą. Co zrobić żeby stałą się bardziej przewiewna lżejsza. Oprócz dodania Piasku i torfu ?. Jest coś jeszcze ?
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Można jeszcze dodać obornika końskiego :D
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

A dleczego końskiego?
Każdy inny nie spełni tej roli? Wydaje mi się że również ale może o czyms nie wiem .
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dlatego, ze po pierwsze jest to najlepszy nawóz, po wtóre - "najcieplejszy", a gleba gliniasta jest raczej zimna, poza tym jest "słomiasty", co sprzyja rozluźnieniu gleby.
Nawóz bydlęcy jest juz mniej słomiasty i zimniejszy.
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

Są różne gliny. Na wszystkich się nie znam. Ja mam glebę lessową więc jej nie uzdatniałem, ale dałem potężną dawkę obornika. ponad
60 t/ha. Myślę, że oprócz w/w zabiegów rozluźniających, obornik jest bardzo wskazany. :)
Bogdan
Awatar użytkownika
anika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 sty 2009, o 16:49
Lokalizacja: Czerwionka (Śląsk)

Post »

a czy sklepowy nawóz bydlęcy "pachnie" ? Pytam ponieważ moje psy tarzają się we wszystkim co ma bardziej intensywny zapach.
... popatrz jeszcze raz, psia dusza większa jest od psa, i kiedy się uśmiechasz do niej, ona się huśta na ogonie ...
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

Nie tak intensywnie jak taki prosto ze sterty, ale i tak trzeba go przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Na tyle by nie uszkodzić zbyt wiele korzeni. Zakładam, że mówimy również o zasilaniu rosnących roślin.
Bogdan
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Są podobno nawozy naturalne perfumowane wanilią :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Strukturę gleby na pewno poprawi obornik, czy podsypywanie kompostu, ale i ściółkowanie. A to zaprosi dżdżownice, które nam to wszystko ładnie przerobią. Szkoda tylko, że są tak lubiane przez kreta i jego kumpli.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Dzięki a nawóz koński też miałem zamiar użyć właśnie żeby jak najlepiej ogrzać glebę bo bardzo mi zależy na tym żeby była jak najcieplejsza
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

Nie martw się Aniu, wszystkich nie zjedzą. Gdy gleba jest dobrze nawożona organicznie dżdżownice będą się mnożyć 8)
Bogdan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”