Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Mam na działce glebę bardzo lekką, na głębokości 30-40 żółty piasek. Posadziłam m.in. 5 jabłonek . W dołkach pod jabłonkami wymieniłam ziemię, ale nie wiem jakim nawozem zasilic wiosną drzewka? Czy nawóz kurzy(z indyków) nadaje się?
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Proszę mi również doradzic, jak pielęgnowac trawnik na takiej działce? (przepraszam za błędy, ale na klawiaturze nie odbija ci)
Przed założeniem trawnika przywiozłam lepszej ziemi i dobrałam trawę na piachy. Czy powinnam ją również zasilic nawozem?
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
ROCHCIO
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 lis 2007, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Cieszyńska

Post »

Witam,

tez miałam zawsze ten problem z glebą. Kiedyś natrafiłam na takie informacje- teraz tym sie sugeruję;

Gleba próchnicza powstaje z obumarłych rozłożonych rośin i żyjątek,
struktura gruzełkowata (tereny leśne, torfowiska)
Ogrodową wzbogacać regularnie kompostem i obornikiem
gliniasta
(np żyzna mada0, zasobna w składniki odżywcze, minerały), ciężka, słabo napowietrzona, łatwo sie zbryla, powoli nagrzewa wiosna. Po ulewach gromadzi dużo wody, w czasie suszy zaskorupia się i pęka.
piaszczysta
lekko napowietrzona, ciepła, łatwo przepuszcza wodę, ale w okresie suszy często trzeba podlewać.Nawozy mineralne szybko sie wypłukuja- trzeba uzupełnić próchnicą, jeśli jest kwaśna-wapnować
gleba torfowa
powstaje w miejscach często zalewanych przez rzeki ( torfy niskie)
Barwa ciemna, sporo iłów, zasobna w składniki pokarmowe, struktura utrudniająca dostęp
do korzeni- należy ją rozlużnić
Gleba torfowa - ( torf wysoki)
na torfowiskach porosłych mchem torfowcem, Struktura włóknista, lekka, napowietrzona, dobrze gromadzi wodę, odczyn kwasny

PRZECIETNA GLEBA OGRODOWA-
Gliniasto-piaszczysta z przewagą jednej lub drugiej,, czasem wzbogacona próchnicą.
Dośc dobrze przepuszczalna dla wody i powietrza, należy wzbogacać organicznie, w czasie suszy nawadniać,w zalezności od potrzeb roslin:
- dla zakwaszenia dodać torf wysoki
- zwiększając zasadowośc- dodać wapnia
ZIEMIA KOMPOSTOWA- powstaje na pryżmie, żyzna, przepuszczalna, gruzełkowata

może się na coś przydadzą te informacje.....
pozdrawiam Elżbieta
"Otwartą księgą jest natura dla tego, co w niej czytać umie." -Konstanty Damrot
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

ROCHCIO dzięki za informacje, ale nadal nie wiem jakim nawozem zasilic jabłonki?
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Grażka, zajrzyj do forumowej sekcji o drzewach owocowych, tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania :D

Ja sypię po garści azofoski, albo polifoski wiosną dookoła każdego drzewka. Ale moje rosną już dwa lata, a twoje?

Tak nawóz indyczy jest świetny, ale młode drzewka nie potrzebują nawożenia, chyba przygotowałaś im dołki przed sadzeniem? Jeśli tak, to z głodu nie padną. Poczekaj rok, niech same rozbudują korzenie w poszukiwaniu pożywienia, a nie tak rozleniwiać je, że niby wszystko mają podane na tacy :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Ok! Świetnie i dziękuję pięknie. :D Zaraz tam biegnę. ;:54
Moje drzewka też też drugi rok rosną. Wymieniłam ziemię w dołkach bo jest uboga.
Miłego dnia życzę
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Gleba klasy VI

Post »

Witam :wit
Mam kolejne pytanko do Was. Otóż okazało się że na działce mam glebę klasy VI (piaski) - czyli najsłabszą pod uprawy. Proszę poradźcie mi, czy nawiezienie jej czarnoziemem i przekopaniem wraz obornikiem końskim (oczywiście po uprzednim zaoraniu i zabronowaniu, usunięciu korzeni i kłączy) będzie dobrym pomysłem?
Co jest dobrze uprawiać w takiej glebie?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gleba klasy VI

Post »

Tak szczerze... to las. :) I też nie każdy... sosna, brzoza... i tyle.
Można wszystko- tylko zastanów się, czy to opłacalne. No i woda...
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Gleba klasy VI

Post »

Ja mam taką glebę piaszczystą tylko już długo uprawianą. Nawiezienie czarnoziemu poprawi strukturę gleby, tylko ten obornik trzeba było dać jesienią. Można to zrobić na wiosnę tylko z obornikiem bym uważał i dałbym go w niewielkich ilościach, żeby nie przedobrzyć. Glebogryzarka byłaby najlepsza, bo dobrze by wymieszała glebę. Sprawdziłbym jeszcze pH. Musisz też pomyśleć o kompoście, który trzeba dawać co roku dla poprawy struktury gleby.
wodnik
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gleba klasy VI

Post »

daj jak najwięcej organiki w postaci ziemi kompostowej, jak masz dostęp to bardzo dobre będzie podłoże po uprawie pieczarek, torf odkwaszony i na pewno trzeba zwapnować. Po kilku latach dopracujesz się dobrego podłoża. I przygotuj się na częste podlewanie i urośnie wszystko.
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Gleba klasy VI

Post »

W jednym z programów Maja w ogrodzie był pokazany sposób z użyciem o ile dobrze pamiętam mikroogranizmów, w każdym razie była to substancja w płynie do polewania ziemi.
pozdrawiam Joasia
MIKROB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Gleba skarbicą życia

Post »

Jestem fanem ogrodnictwa naturalnego i stosowania Pożytecznych Mikroorganizmów. Używam ich od ponad 5 lat z zadziwiającymi wręcz efektami, dlatego napisałem parę zdań o glebie, gdyż od poprawy jej zdrowia można zacząć myśleć o zdrowym ogrodzie.

Gleba to ożywiony twór przyrody.
W jej powstawaniu i życiu wiodącą rolę odgrywają mikroorganizmy. Odpowiednia zawartość próchnicy (min. 3%) i bogate życie biologiczne z dominacją pożytecznej mikroflory oznacza obecność na 1 m? w warstwie ornej od ok. 1,5 do 2,0 kg mikroorganizmów.
Ta potężna ?naturalna fabryka biologiczna? zabezpiecza rośliny w składniki odżywcze, a przy dominacji pożytecznej mikroflory chroni przed dostępem mikroorganizmów chorobotwórczych.
Gleba mineralna - pozbawiona próchnicy, a tym samym zawierająca niewielkie ilości mikroflory, najczęściej o dominacji szkodliwej wobec roślin, nawet bardzo zasobna w azotany, fosforany, związki potasu, magnezu, wapnia i inne, często o odpowiednim pH, jest coraz trudniejsza do uprawy i nie tworzy właściwych warunków do życia roślin.
Opisany powyżej stan rzeczy można realnie i niskim kosztem korygować. Temu właśnie służą kompozycje pożytecznych mikroorganizmów ? efektywne, naturalne, zdrowe, bezpieczne dla życia człowieka i roślin.
Pożyteczne mikroorganizmy zawarte w poszczególnych kompozycjach przywracają w mikroflorze gleby najbardziej optymalne warunki rozwoju uprawianych roślin. Przede wszystkim regenerują glebę, odtwarzając jej siłę rodną. Aktywizują i stabilizują procesy próchnicotwórcze. Wypierają zagniwanie.
Gleba odzyskuje zdolność samooczyszczania z substancji szkodliwych, toksycznych. Zdecydowanie poprawia się jej struktura, a przez to regulują się stosunki powietrzno?wodne. Dzięki odbudowującej się strukturze gruzełkowatej gleby, roślina ma szansę na silniejszą rozbudowę swojego systemu korzeniowego.
Po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów roślina wytwarza znacznie większą ilość włośników i może intensywniej pobierać substancje odżywcze. Uaktywnione przez nie drobnoustroje będące w glebie, przekształcają niedostępne formy składników pokarmowych w formy łatwo przyswajalne. Wiążą azot atmosferyczny i wprowadzają w obieg kompleks pierwiastków (a nie tylko NPK, czy też wybrane makro lub mikroelementy) niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Wprowadzenie Pożytecznych Mikroorganizmów do gleby skutkuje wyparciem drobnoustrojów szkodliwych wobec roślin, co pozwala między innymi na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie z agrotechniki stosowania zapraw chemicznych.
Dodatkową zaletą działania wymienionych kompozycji jest detoksykacja gleby z pozostałości po pestycydach oraz dezaktywacja metali ciężkich, dzięki czemu substancje te nie przedostają się do roślin.
Praca w ogrodzie z zastosowaniem pożytecznych mikroorganizmów może dać prawdziwą radość i przyjemność.
Pozdrawiam
Mikrob
Iwon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2011, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam jestem początkującym ogrodnikiem i mam pytanie do was ekspertów.Mam problem z glebą ponieważ jest piaszczysta i nic mi nie chce rosnąć. I tu moje pytanie jakie Drzewa owocowe mogę wsadzić by się nie zniszczyły i jakiś owoc był za kilka lat.Przepraszam jak to nie w tym dziale i jeśli zadaje głupie pytanie ale jestem zielony a nie chce wydawać w błoto pieniędzy na drzewa rośliny które mi się zniszczą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”