Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

Po co tam chcesz coś sypać.Tuja lubi wodę ,jeśli coś spłynie to nawet lepiej.
Dla mnie najładniejszą odmianą jest szmaragd , z kolei najszybciej rośnie brabant.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

nie upieram się, wręcz mi to nie na rękę, bo to 80mb 2mszerokości, niepotrzebne koszty i praca:) , ale wolę dopytać czy nie ma jakiś wskazań, żeby jednak później nie żałować, że coś przeoczyłem...
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

Akurat brabant nie rośnie najszybciej i lepiej rośnie "matka" kórnika najszybciej, mając przy tym intensywnie zieloną barwę zimą jak i cały rok oraz daje gęsty zwarty mur.

Ja np. nie wiem po co tyle tej ziemi wybierałeś.
Dodatkowo kładzenie włókniny to zły pomysł bo to tylko choroby przywlecze na własne życzenie.
Kory to tam Ci pójdzie, że hej. Przy czym kórnik i tak da sobie radę.
Od płotu musisz spokojnie 60-70cm odejść i w rozstawie po 70cm sadź.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

Jeśli zdjąłeś warstwę humusu to tuje posadzisz w ziemi jałowej. Wyrównaj do poziomu drogi dobrą ziemią, przejedź glebogryzarką, połóż włókninę, natnij X w miejscu sadzenia i na to kora lub inny materiał. Przy tej ilości proponuję zapytać o korę w tartaku, bo za workowaną zapłacisz więcej niż za sadzonki.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

I jeszcze jedna uwaga. Odmiana Kórnik jest podatna na rozłamywanie pod ciężarem śniegu. Po pod tym względem lepszy jest szparagd.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Witajcie,

Kupiłem działkę 12-arową pod budowę domu. Z różnych przyczyn budowa to temat raczej odległy (rok lub dłużej). Ziemia na działce nie ruszana od 5-7 lat. Kilka razy ktoś skosił na niej chwasty. Ziemia to raczej w większości glina (niedaleko była cegielnia, klasa ziemi IIIa). Plan jest taki by jak najbliżej ulicy postawić dom a resztę tj. prostokąt 28m na ok. 20m zostawić "zielone".

Wstępnie umówiłem się na zaoranie ziemi i lekkie wyrównanie (bo jest trochę dziur i górek). Dziś jednak dostałem informację, że człowiek który ma to zrobić stwierdził, że to bez sensu jak ma być budowa domu kiedyś a i ziemia długo nie ruszana to trochę ciężko będzie.

Sam nie wiem co teraz zrobić, chciałem na tych ok. 6 arach wyrównać teren, posiać trawę, postawić drewutnię z narzędziówką, altankę i domek ze zjeżdżalnią dla synka. Altankę muszę postawić, bo mam już wydane warunki przyłączenia prądu do niej. Dodaję fotkę działki - może coś podpowiecie?

Obrazek
Pozdrawiam
Michał
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Warto sprawdzić w jakiej odległości od drogi można budować dom i wtedy planować zagospodarowanie działki.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Wszystko wiem, dlatego jak napisałem nie wiem co zrobić z częścią przeznaczoną na zieleń i wypoczynek. Część działki przeznaczoną pod dom nie będę zaczepiał - jedynie tępił chwasty. Jednak przy ogrodzeniach też muszę doprowadzić ziemię do porządku bo chcę zrobić szpaler z tujek - po jednej stronie jako gęsty żywopłot.

Pomyślałem o wypożyczeniu glebogryzarki ale mam wrażenie, że nie da rady ruszyć ubitej ziemi tym urządzeniem.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Witam
Miałem taki przypadek u siebie, tylko 25 arów.
Najlepiej będzie nająć gościa niech ci to talerzówką potraktuje. Już teraz.
A jak ruszy wegetacja, to wzejdą wszelkiego rodzaju chwasty. W tedy, tak koło maja potraktuj opryskiem np. ROUNDUP, tylko zastosuj śmiertelną dawkę. Spali wszystko co zielone. Następnie pod koniec sierpnia, dalej talerzówką i poczekać, aż następna tura chwastów się pojawi i dalej oprysk. Najgorsze, jest to, że na tego typu działkach, jest tyle wysianych chwastów, że będą pojawiać się przez dłuży czas. Dlatego warto, już teraz walczyć z nimi, bo jak posiejesz trawę po budowie domu, to w tedy będzie problem z chwastami. Niech ci gość nie wciska kitu, że nie ma teraz sensu. Nawet budować dom na czystej i równej działce jest chyba lepiej i jakoś tak przyjemnie dla oka.

-- 1 mar 2015, o 15:43 --

A co do glebogryzarki, to bym nie ryzykował. Bo w glinie trafiają się kamienie i to dużej wielkości ( przynajmniej u mnie ) można rozwalić sprzęt. Jak napisałem najlepszy sprzęt do tego typu prac, to talerzówka. zrobi robotę jak się patrzy.
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Zaorać to najlepiej .Potem przebronować wzdłuż i w poprzek .Zagadaj z jakimś rolnikiem co ma porządny sprzęt to Ci zaorze w kolana .Bronami wyrówna wszystko pięknie .Glebogryzarką to tej skały nie ruszysz nawet .
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Dzięki za informacje. Plan był właśnie taki jak piszecie, widać nie chce się człowiekowi tego robić. Rozmawialiśmy o kwocie 300zł za jego pracę - może to za mało? (choć ja nie dyskutowałem i zgodziłem się - sam taką kwotę zaproponował).

Będę szukał kogoś innego z talerzówką i bronami.

Wrzucam jeszcze plan jak ja to widzę. Jak wcześniej pisałem, chcę postawić altankę i wzdłuż płotu (po prawej stronie) posadzić tuje na żywopłot, podobnie za altanką. Ponadto kilka wyżej rosnących (może tuja kolumna) po lewej stronie też na tej planowanej zielonej przestrzeni za domem. Od miejsca gdzie ma być dom i przed nim tylko walka z chwastami i koszenie bo wiadomo, teren będzie zrujnowany przy budowie a dodatkowo przed domem muszę trochę podnieść teren - akurat ziemia z wykopu + może kilka wywrotek ziemi jeśli będzie trzeba.

Obrazek

I jeszcze trochę chwastów.

Obrazek
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

300 zł. za zaoranie i zabronowanie ;:202
Taż to to rozbój w biały dzień. Jak ktoś ma troszkę lepszy sprzęt, to byś nie zdążył piwa wypić, a byś miał te 12 arów zrobione.
Moim rodzicom za 2 hektary tyle wziął.
Z tym równaniem, to się teraz tak nie przykładaj. W czasie budowy to będzie amargedon. Ewentualnie dobrze wyrównaj przy granicy, to będziesz mógł na jesień posadzić tuje. Akurat za parę lat, jak chata powstanie, to już będą dość wysokie.


A tak naprawdę, ze zdjęcia widać, że jak na działkę budowlaną to ona jest bardzo równa. U mnie ciągnika mało co nie wywróciłem, a chwasty to miały z 2 m.
Nic innego jak talerzówka, poczekać spokojnie niech zioło wyrośnie i chemią potraktować.



Nie ma fotek mojej działki przed, ale mam po zabiegach pielęgnacyjnych.

Obrazek
Obrazek
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

No widzicie, wcześniej była mowa coś o 70zł/h pracy a to tyle miało nie zająć a potem wskoczyło na 300zł i to nie chciało się im zrobić. Pojeżdżę po okolicy i poszukam jakiegoś gospodarza.

Może przesadziłem, że są doły na działce ale te 6 arów za domem chciałbym już zrobić na równiutko "idealnie" pod zielone i w tym roku zacząć korzystać z uroków własnego kawałka ziemi. Nawet gdyby tam miały jeszcze wyłazić chwasty to będę walczył i trawę oraz krzewy posadzę.

Przy okazji, może ktoś wie czy przy wierceniu głębinówki robi się duże bagno po płuczce wiertniczej? Chodzi o to czy zaleje mocno działkę bo niestety nie mam gdzie jej ewentualnie odprowadzić.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”