Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane.

Post »

Witam serdecznie Obrazek

chciałabym mieć ogród
mam pobojowisko budowlane, krajobraz księżycowy, zero pomysłu, jeszcze mniej wiedzy,
dobre chęci Obrazek ale mało cierpliwości, żeby latami czekać aż coś się zazieleni i w przyszłym roku Komunię córki, którą chciałabym urządzić na własnym tarasie z widokiem na przynajmniej plan ogrodu

czy to jest wykonalne?

Obrazek

Obrazek

dodam, że nie wiem co to znaczy niwelacja terenu, agrowłóknina i tym podobne fachowe nazwy, rośliny znam te, które mam w doniczkach na parapecie i absolutnie nie umiem wymyślić co zrobić, żeby mieć ogród
przyznaję się, jestem załamana
a! i jeszcze chciałabym, żeby to co posadzę rosło jakoś samo z siebie, bez specjalnych zachodów ponieważ czuję, że zamiłowanej ogrodniczki to ze mnie nie będzie
Obrazek

wszelkie pomysły i rady przyjmę z wdzięcznością
pozdrawiam
canna
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Re: chciałabym mieć ogród

Post »

Witaj.
zacznę od tego, że z tych słów się uśmiałam :
canna pisze: a! i jeszcze chciałabym, żeby to co posadzę rosło jakoś samo z siebie, bez specjalnych zachodów ponieważ czuję, że zamiłowanej ogrodniczki to ze mnie nie będzie
a to dlatego, że mówiłam to samo ;) w moim ogródku pierwsza pojawiła się trawa z w/w powodów ;)
później chciałam wsadzić kilka kwiatków, żeby "jakoś wyglądało", a teraz jak zaczęłam się grzebać w ziemi każdą chwilę mogłabym spędzać w ogródku :)
Myślę, że Twoje "marzenie" ma szansę powodzenia :) przede wszystkim potrzebny jest jakiś plan - jak chciałabyś, żeby Twój ogród wyglądał :) Pooglądaj sobie ogrody forumowiczów i jak coś Ci się spodoba to pytaj :) Myślę, że znajdą się osoby, które choć trochę nakierują Cię jak to zrobić, od czego zacząć, itp. :)

Powodzenia :)
największe szkodniki w moim ogródku to ... moje dzieciaki ;)
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Canna możesz być pewna wciągnie Cię nawet nie zobaczysz kiedy :P
Ja co prawda nie mam swojej działki ( a bardzo bym chciała ) kupuję roślinki dla teściowej i szwagierki i cieszę się ich widokiem przy odwiedzinach , choć to tylko działki rekreacyjne :P

U szwagierki podoba mi się u teściowej ... :oops:
Ale to jej działka niech sobie robi co chce, lubię przestrzeń ( wiem że 350m to mało ) ale można to wszystko zrobić ze smakiem, szkoda że nie mam wpływu na teściową no ale niech już tak zostanie :P
Bardzo mi się podoba działka u bobi... jest przestrzeń i przepiękne roślinki , chociaż działka KaRo też bardzo mi się podoba , ale jak piszesz to samo z siebie nie urośnie , więc polecam spacer po przepięknych ogrodach i trochę wiary w siebie :P wszystkie działki mają coś w sobie jakieś ciekawe pomysły , warto popatrzeć
Rośliny też potrzebują odrobiny serca :P tylko chwasty rosną same z siebie :P
Pozdrawiam serdecznie , myślę że znajdziesz ciekawe pomysły jak zagospodarować " księżyc " :P :P
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Temat bardzo trudny - skoro masz takie marzenia a czasu mniej niż jeden rok....
Najprościej canno byłoby skorzystać z usług specjalistów ...a potem to już samej wgryzać się w szczegóły i wprowadzać zmiany -powiększać i upiększać rabaty itp.
Bez względu na to co postanowisz - z przed budynku mieszkalnego musisz uprzątnąć pozostające tam jeszcze materiały budowlane i w pierwszej kolejności zdecydować czym zamaskujejsz betonowy płot.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dziękuję za odpowiedzi Obrazek

KaRo Twój ogród jest piękny Obrazek

nie wiem od czego zacząć

1. obejrzałam już trochę Waszych ogrodów i wiem przynajmniej jaki typ ogrodu mi się nie podoba (przepraszam tych, którzy mają takie ogrody) - coś w rodzaju wiejskiego ogródka, jakieś wielkie wiechcie czegoś, zarośnięte tak, że nie widać co jest dalej, cóż to nie dla mnie i sądzę, że nie pasuje do mojej okolicy

2. wiem już co mi się podoba - uporządkowany ogród z wytyczonymi schludnymi ścieżkami, gdzie wszystko ma swoje miejsce i rośliny są jakoś pogrupowane, skalniaki są zachwycające

3. nie rozumiem ani w ząb nazw, którymi posługujecie się z taką łatwością

4. rada dotycząca usług specjalistów jest słuszna i najpierw to przyszło mi samej do głowy, jest jedno ale - budowa kosztuje, wykończenie domu jeszcze więcej, muszę liczyć się z kosztami a usługi firm specjalistycznych w ogrodzie niestety nie są przewidziane w kosztorysie, muszę sama sobie radzić stąd moja obecność tutaj Obrazek

5. co do betonowego ogrodzenia - właśnie je maluję, ponieważ niepomalowane po kilku latach pleśnieje i wchodzi na nie mech, jak skończę z malowaniem chciałabym je zasłonić drzewkami, myślę o czymś takim: na przemian: tam gdzie stoi słupek drzewko smukłe, wyższe - tam gdzie jest środek przęsła drzewko mniejsze bombka (oba iglaste)

6. porządki zrobię jak tylko dekarze sobie pójdą i zapanuje jakiś ład, bo teraz to syzyfowa praca

7. rzeczywiście niecały rok to mało czasu, ale nie porywam się na wariacki plan organizacji super ogrodu w tym czasie, po prostu chciałabym, aby w maju przyszłego roku było widać, że już istnieje coś, co wkrótce będzie ogrodem
tylko wiedzy i pomysłów brak Obrazek
a nawet jak coś wymyślę, brak mi pewności, że to dobry pomysł Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Nie jesteś przekonana ... więc pisz na forum o wszystkim ...znajdą się wśród nas tacy,którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem ...no i podgladaj ogrody naszych forumków ...tam jest mnóstwo inspiracji.
Nie przejmuj się...wybieraj to co Tobie się podoba bo to Ty będziesz patrzeć na to i pielęgnować...musisz się tam dobrze czuć
Pomysł z obsadzeniem płota bardzo mi się podoba .
Szukaj już nazw iglaków ,które właśnie spełnią Twoje oczekiwania.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Canna zobaczysz po tygodniowym pobycie na forum :P wszystko będzie łatwiejsze :P
Z pomocą fachowców będziesz miała łatwiejszy wybór :P
Ja też na ogrodowych kwiatkach mało się znam, więcej doniczkowe :P
Ale jeśli będę miała jakiś pomysł pomogę :P
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Canna, zdjęcia masz zrobione jakby z góry, więc założyłam, że dom już stoi, tylko nie wiadomo w jakim stanie, nowy? remontowany?

Mam kilka pytań:
- czy tam mieszkasz na stałe?
- kiedy budowa będzie całkowicie zakończona, tj. żadne ciężkie samochody nie będą już rozjeżdżały działki?
- czy masz już plan z czego i w jakim kształcie będzie podjazd i chodniczki czy ścieżki?
- jaką masz ziemię? Piaszczystą? Gliniastą? Jakąś inną? Co tam było wcześniej, co rosło i co zrobiono z ew. ziemią z wykopu pod dom?
- jakie masz warunki wodne? Sucho, czy wilgotno? Będziesz miała wodę do podlewania?
- jakie jest nasłonecznienie? Patelnia, czy masz też trochę cienia?

Wielu początkujących ogrodników zaczyna od założenia trawnika na całości. Trawnik można siać przez niemal cały okres wegetacyjny, więc do maja 2008 zdążysz spokojnie. A potem zdejmując w różnych miejscach darń, możesz zakładać kwieciste klomby, albo sadzić pojedyncze krzewy czy drzewa. Możesz też najpierw narysować sobie kształty rabat, alejek, trawników, miejsca, gdzie widziałabyś drzewa, czy krzewy, a potem możesz w odpowiednich miejscach działki realizować swój plan.

Na początek, jeśli jesteś tam na stałe, albo często bywasz, wydepczesz sobie trasy, na których chodnik czy ścieżka jest niezbędna. Inne powstaną później, kiedy przyjdzie Ci do głowy jakiś pomysł. Podjazd pod dom musi prowadzić od bramy do wejścia, czy wjazdu do garażu, ale wcale nie musi to być prosta krecha, inspiracje znajdziesz w ogrodach naszych forumków.

Upraszczając sprawę - od gatunku ziemi zależy, jakie rośliny będą się u Ciebie czuły dobrze, a jakie "wypadną" bardzo szybko. Nie warto pakować kasy w nasadzenia, które nie mają szans na rozwój, szczególnie na początku Twojej kariery jako ogrodniczki. Wg. mnie mniej znaczy więcej! Czyli, szczególnie na początku, lepiej mniej roślin, a zdrowych i zadbanych, niż mieć kupę krzaczorów od sasa do lasa. A więc możesz kupić kilka sporych roślin, krzewów i drzewek, we wrześniu jest świetna pora na sadzenie niemal wszystkiego. A właściwie z donic to i w sierpniu można sadzić, od wiosny będą już zadomowione. Jeśli powtykasz maleństwa, to z tarasu może ich nie być widać :)

Na byliny i kwiaty jednoroczne też przyjdzie czas, ale chyba już nie w tym sezonie. Grunt, to żebyś miała wytyczone miejsca do chodzenia, pomiędzy nimi będą miejsca na trawę i różne rośliny, z góry (z tarasu) będzie widać porządek i wiosną zielone przyrosty.

Jeśli chcesz zasłonić płot, oczywiście zrób to, ale nie rób sobie równej linii iglaków, nawet jeśli dasz na zmianę wysoki i niski krzew, to zrobi się z lekka jak na szynach kolejowych, tak równomiernie i nudno. I nie daj się skusić na najtańsze sadzonki z niewiadomego źródła, tych nie można reklamować, a jakość jest na ogól nieszczególna, więc szanse na utrzymanie zdrowych nasadzeń jest dość niska. Potem co roku musisz dosadzać, co przy dłuższym żywopłocie wygląda dość dziwnie, każda roślinka niby w jednym gatunku, a w różnym wieku i różnej wysokości.

A może lepiej wymieszaj trochę iglaków z liściastymi? Nie musisz mieć zielonej ściany cały rok, masz pełny płot, on Cię odgradza od sąsiadów, czy drogi. Możesz go też obsadzić pnączami szybkorosnącymi, już w tym roku możesz posadzić winobluszcz, zasłoni płot i doda mu urody.

Temat jest długi i skomplikowany, nie da się z tak małą ilością danych poradzić "Jak szybko i bez problemów po pół roku mieć na budowie - park?" To co powyżej, to tylko pierwsze moje skojarzenia, tak mi się przypomniało od czego sama zaczynałam a było to na tyle niedawno, że współczuję Ci i jednocześnie zazdroszczę - wielkie wyzwanie przed Tobą. A każdy temat to pewnie masa pytań i wątpliwości. Pytaj więc i męcz forumków, ale jakoś tak bardziej konkretnie, proszę :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ażebyś mogła od czegoś zacząć podaję link gdzie oglądając zdjęcia ,poznając potrzeby różnych krzewów i innych roślin - Katalog
możesz wynotować sobie czego masz szukać w szkółkach ogrodniczych.
Możesz już obsadzać płot o ile krzewy kupisz w donicach.
Tak jak sugeruje nalewka - płot może być przemiennie obsadzony różnymi krzewami ,może to różnokolorowe trzmieliny które potrafią się piąć a może clematisy,które pięknie kwitną od wiosny do mrozów.
Pytaj ,pytaj i nie zrażaj się jak w Twoim wątku będzie cicho zbyt długo - mamy własne ogrody gdzie lubimy przebywać-ale równie chętnie dzielimy się wiedzą....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Super, dzięki za odpowiedzi, cieszę się że polecono mi to Forum Obrazek i zaczynam wierzyć, że w końcu poradzę sobie ...... jakoś Obrazek

odpowiadam na pytania:


Nalewka pisze:zdjęcia masz zrobione jakby z góry, więc założyłam, że dom już stoi, tylko nie wiadomo w jakim stanie, nowy? remontowany?
dom stoi, jest nowy, właśnie dzisiaj wywiesili wiechę na więźbie Obrazek

nie mieszkam tam na stałe, jeszcze nie

ciężki sprzęt już był i nie wróci... ufff, teraz tylko ewentualnie jakieś auto dostawcze będzie musiało wjechać

plan? jaaa? w tym względzie cierpię na brak wyobraźni i nie żartuję wcale
najpierw z tego powodu miałam pomysł, żeby 3/4 wyłożyć kostką, ale mąż powiedział, że chyba zwariowałam i on chce zielone, tylko ja mam załatwić, żeby to zielone było

stanęło na tym, że na froncie ma być skalniak (oboje je lubimy), trawa i jakieś niskie kolorowe krzaczki
pod ogrodzeniem koniecznie iglaczki - za ogrodzeniem jest droga dojazdowa do domu, który stoi z tyłu i jak jedzie auto to z tej drogi się kurzy

ziemia jest piaszczysta, wiem, bo widziałam jak kopali fundamenty - wykopali taki śliczny, żółciutki piasek, który nadawałby się do piaskownicy, wody nie dokopali się

co było wcześniej? jak daleko w czasie?
dawno, dawno temu ziemia ta stanowiła część gospodarstwa rolnego
później została podzielona i sprzedana na działki, moja wiele lat stała ugorem, bo ten, kto pierwotnie ją kupił nie zagospodarował jej, w dokumentach mam napisane: ziemia klasy VI cokolwiek to znaczy

ziemia z wykopu pod fundamenty (humus) została rozsypana koparką po całym terenie działki, trochę zostało i tworzy sporą hałdę za blaszanym garażem

jakie warunki?
sucho, sucho, sucho
woda będzie z wodociągu, do podlewania ogrodu też, jeśli hydraulik robiący instalację będzie wiedział jak to zrobić (bo przecież nie ja Obrazek) to każę założyć zraszacze w jakichś strategicznych miejscach

patelnia
cienia nie ma, bo z czego? jedynie krzary zarastające ogrodzenie sąsiadów z lewej dają wspomnienie cienia, ale na niewielkiej przestrzeni
chcę mieć trochę cienia!!!!!

płot
nie mogę obsadzić go pnączami
płot jest betonowy a beton ma to do siebie, że pleśnieje od wilgoci i grzyb i mech na niego wchodzi, co do płotu to jednak te iglaki, tylko nie wszystkie mi się podobają
jak tylko znajdę w Waszych zdjęciach te o które mi chodzi zaraz je pokażę

nie chcę mieć parku po pół roku (to znaczy chcę, ale wiem że nie dam rady)

a konkretne męczenie to jakie?

jak znajdę u Was coś co mi się spodoba i wkleję tutaj to powiecie mi co to jest? czy nadaje się na moją działkę? czy to dobry pomysł? jak długo rośnie? będzie ok?

ufff
pozdrawiam
canna
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Brawo Canna Wzieło Cię na całęgo Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekTrzymam kciuki i pozdrawiam
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Co mnie wzięło? Obrazek
eee tam Obrazek
ale dodałyście mi otuchy i postanowiłam ułożyć PLAN Obrazek
1. to co da się zrobić najłatwiej i najszybciej
czyli zasłonić ogrodzenie - jak tylko skończę je malować (jakoś tak, liczę że ze dwa tygodnie jeszcze mi na tym zejdzie)

2. zagospodarować front (bo mniejszy niż tył)
3. trawa z tyłu (bo i tak nie mam pomysłu)

zgodnie z planem, obejrzałam zdjęcia z katalogu (dzięki KaRo Obrazek )

niestety jest tam napisane, że nie wolno kopiować zdjęć, więc muszę napisać:

z kulistych, w miarę niedużych, podobają mi się:

Żywotnik Zachodni "Danica"
Żywotnik Zzchodni "Hoseri"
Żywotnik Zachodni "Globosa Compacta"
Świerk biały "Alberta Globe"

z żywopłotowych i smukłych:

Jałowiec skalny Moonglow"
Żywotnik Zachodni "Aurescens"
Żywotnik Zachodni "Brabant"
Żywotnik Zachodni "Fastigiata"
Żyawotnik Zachodni "Yellow Ribbon"
Jałowiec pospolity "Hibernica"
Jałowiec pospolity Meyer"

i bądź tu mądry
które dobre? które lepsze?
który z którym będzie grał?
no i to co niestety ma niemałe znaczenie - ile one kosztują? (potrzebuję około 150 sztuk)
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Witaj, tak myślę że już Cię wzięło. Po pierwsze dlatego, że podpisujesz się jako canna - a to coś znaczy :lol: :lol: . Pozwolę sobie też wtrącić 3 grosze. Jeżeli chcesz u siebie przy tarasie trochę cienia to polecam pergolę. Można koło niej posadzić pnącze wieloletnie i szybkorosnące jednoroczne. Ono da trochę cienia dopóki wieloletnie będzie małe. Ponieważ znasz sie trochę na doniczkowych proponuję posadzenie w doniczkach roślin balkonowych typu pelargonie, czy werbeny. Można je w doniczkach przytwierdzić do pergoli. To są wszystko środki do tego żeby juz w przyszłym roku coś było widać przy domu. Niestety komunie są przeważnie w maju, więc :cry: .
Z najszybciej rosnących drzew polecam brzozy.
Polecam Ci również czasopisma ogrodnicze np. Mój piękny ogród. Znajdziesz tam wiele projektów ogrodów i podpowiedzi jak zaczynać nasadzanie. Jak dbać o roślinki a przede wszystkim nazwy roślin które należy posadzić. Dla początkujących to duże ułatwienie. Ja ze swej strony obiecuję zeskanować parę projektów z tych czasopism i wstawić Ci zdjęcia - oczywiście jeżeli będziesz chciała. Pokaż zdjęcie domku jeżeli możesz. Trzymam kciuki i pozdrawiam
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”