Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

lila31 pisze:Już zaczynasz martwić się o każdą roślinę, już zaczynasz zastanawiać się co lubi, czy będzie jej dobrze w Twoim ogródku.
ja się martwię? Obrazek

MARTWIĘ SIĘ to prawda
ale te malutkie drzewka są takie śliczne Obrazek i bezbronne i na razie uzależnione ode mnie Obrazek i tak bym chciała żeby się przyjęły

codziennie je podlewam, wczoraj wieczorem nalatałam się z bańkami z wodą, po dwóch godzinach jak tylko wróciłam do domu zaczęło padać Obrazek

w to, że ogródek nabierze właściwego wyglądu bardzo wątpię Obrazek
niestety, nadal działka jest zdominowana przez budowę, a tam gdzie nie ma bałaganu budowlanego - rosną dorodne chwasty
Obrazek najlepiej byłoby uznać, że ognicha jest rośliną ozdobną Obrazek (sąsiadka powiedziała mi, że to żółte tak się nazywa, nazw pozostałych "cudów" porastających działkę nie znam)

ogród ciągle wydaje mi się przerażająco duży Obrazek
skama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2007, o 14:41
Lokalizacja: mazowieckie

Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane

Post »

Canna! Widzę, ze juz na całego wpadłaś w to ogrodnictwo! Moje nastawienie do prac ogrodniczych jest takie, jak Twoje - nie przemęczać się. Znając powiedzenie "wszyscy sie uczymy na błędach - tylko głupi na własnych, a mądry na cudzych" chciałabym powiedzieć jakie błędy ja juz popełniłam /więc byłam ta głupia/, a moze tobie uda się ich uniknąć /bądź mądra/.
1/ kupowanie roślin "bo były takie śliczne w szkółce" bez szczegółowego rozeznania ich potrzeb. Kończy się to walką o przetrwanie rośliny /nie zawsze wygraną/
2/ duża ilość gatunków i odmian - wszystkie mi się podobały i chciałam je mieć. Wyszła z tego kompletna kakofonia, teraz myślę, jak je poprzesadzać, żeby to jakoś wyglądało.
3/ sadzenie bez planu - skutkuje przesadzaniem j.w.
4/ niesprawdzenie pH gleby -okazało się, że mam bardzo kwaśną, teraz usiłuję domieszać do niej dolomit, przed posadzeniem roślin byłoby to zdecydowanie łatwiejsze.
Do wcześniejszych dobrych rad mogę dodać dwie:
1/ Jeżeli sadzisz jakiekolwiek krzewy lub drzewa w rzędzie - od razu po posadzeniu rozłóż czarną agrowłókninę /robiąc dziury na rosliny/, a na nią rozsyp korę. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu na pieleniu i podlewaniu, a ten fragment ogrodu będzie wyglądał na wykończony.
2/ Masz bardzo słabą ziemię i niewiele roslin będzie chciało bezboleśnie /dla ciebie/ w niej rosnąć. Powinnaś przed sadzeniem jakichkolwiek roślin posiać np. łubin żółty na zielony nawóz.
Mozna to zrobić jeszcze teraz. Ziemię się przekopuje, lub kilka razy przejeżdża glebogryzarką /to praca dla mężczyzny/ i rozsiewa sie nasiona. Zanim zakwitnie -teraz już chyba nie zdąży-
wszystko sie znowu przekopuje, razem z wyrośniętym łubinem. W ten sposób zwiększasz ilość azotu, a przede wszystkim ilość materii organicznej w glebie, której w twoim przypadku na pewno jest bardzo mało.
Życzę wytrwałości w pracach ogrodniczych i mocnego kręgosłupa.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Witaj Skama na forum. ;:100

Pierwszy post, i od razu takie mądre przykazania. :D
Chyba trzeba je będzie umieścić gdzieś na stałe dla początkujących ogrodników.

A Ty może pochwal się jak skończyły się Twoje eksperymenty ogrodowe, czyli pokaż swój ogródek.
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Skama bardzo Ci dziękuję za dobre rady Obrazek

co do wymagań mojej ziemi mam już mętne rozeznanie - jest suchym piachem Obrazek posypanym 30 cm czarnej ziemi Obrazek
jakie to może mieć pH nie mam pojęcia

mam za to stronkę z roślinami na piachy i z niej chcę dobierać odpowiednie do mojego ogrodu
planu nie mam i wątpię żebym jakiś dokładny stworzyła, ponieważ zbyt mało wiem o ogrodzie i roślinach
pomysł z łubinem jest bardzo dobry, ale dopóki działka jest w części zajęta przez budowę (stoi tam blaszany garaż, leżą deski, palety, piasek, wielka kupa humusu i inne jeszcze potrzebne rzeczy) nie widzę sensu siania czegokolwiek na kawałku działki, zwłaszcza że wiąże się to z podwójnym przekopywaniem działki
zrobię tak na wiosnę kiedy będzie mogła swobodnie wjechać koparka i przeorać ziemię

dzięki za życzenia mocnego kręgosłupa - ostatnio codziennie maluję ogrodzenie i już ledwo się ruszam
Obrazek Obrazek

ale czemu wszyscy sądzą, że wpadłam w ogrodnictwo, jeżeli nadal pragnę, żeby wszystko rosło jakoś samo a ja mogłabym to podziwiać bez specjalnego wysiłku Obrazek
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Temu, Canno, że martwisz się o roslinki, które posadziłaś, mówisz o nich jak o uroczych stworzonkach powierzonych Twojej opiece. Takie podejscie do roslin sygnalizuje, ze masz wrazliwą duszę, która prędzej czy później odda się całkowicie naszemu szlachetnemu maniactwu ;) Nie ma się co opierać, bo to jest bardzo przyjemne i pożyteczne :D
skama pisze:... Zanim zakwitnie -teraz już chyba nie zdąży-
wszystko się znowu przekopuje, razem z wyrośniętym łubinem...
Łubin żółty przekopuje się w fazie kwitnienia ;)
skama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2007, o 14:41
Lokalizacja: mazowieckie

Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane

Post »

Dziękuje za powitanie. Niestety jak na razie chwalic sie nie mam czym /co widac po ilości błedów jakie popełniłam/. Teraz staram sie to wszystko jakoś naprawić. Droga przede mną długa, bo działka /nie napisze ogród/ ma ponad 3000m.kw. Pisałam o łubinie, bo choc mam działkę od 3 lat dopiero w tym roku go posiałam i juz zglebogryzałkowałam /mąż/.
Canno jeśli uwielbiasz iglaki, to z czystym sercem mogę polecić Ci książkę "Drzewa i krzewy iglaste" Adama Marosza. Jest dość droga /bo gruba/ , ale znajdziesz w niej zdjęcia większości gatunków i odmian iglaków, jakie są dostępne w sprzedaży. Nie jest to pozycja ogrodnicza, a raczej botaniczna, ale przy każdej odmianie sa ikonki informujące o warunkach uprawy.
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nie wiem, czy uwielbiam iglaki Obrazek na razie to tylko je podlewam Obrazek

ale jest coś, co przyznaję zauroczyło mnie całkowicie:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

A co tam Canno u Ciebie nowego. Dawno Cię nie było. A ja czekam na nowe wiadomości.
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

Ewa_888 pisze:A ja czekam na nowe wiadomości.
...i ja ;)
największe szkodniki w moim ogródku to ... moje dzieciaki ;)
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie Obrazek
Bardzo dawno mnie tutaj nie było, czego się wstydzę Obrazek i przepraszam.
Jednak nie było o czym pisać.
Pomysł z zakładaniem ogrodu w trakcie budowy był trochę przedwczesny.
W marcu ub.r kupiłam 250 Brabantów, żeby zasłonić ogrodzenie. Wtedy jeszcze nie mieszkaliśmy, codziennie dojeżdżałam żeby je podlać. Wprowadziliśmy się w kwietniu, było łatwiej ale za późno. Cóż, z 250 drzewek zostało obecnie 10. Reszta uschła. Wtedy się poddałam i postanowiłam odpocząć, pojechaliśmy na wczasy, lato minęło. Jesienią posadziłam kilka małych iglaczków (Smaragdy i coś, co nie wiem jak się nazywa).


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystkie się przyjęły, co mnie bardzo zachęciło do dalszych prób. Na tamten rok i zupełny brak entuzjazmu do wszelakich wysiłków skupiłam się wyłącznie na iglakach.

Zima się skończyła, od zakończenia budowy minął już rok i nowe siły domagają się działania. Pora na ogród nastała.

Pewnie wiele osób nie pochwali mnie za to, co teraz powiem, ale cóż, taka jest prawda: planu i pomysłu nie mam nadal, nakupiłam mnóstwo czegoś, co wiedziałam jak się nazywa w momencie kupowania.

Zamiast uschniętych Brabantów posadziliśmy Smaragdy (1,15 m) ale już nie 250 tylko 35 sztuk na froncie.

Nie chcę mieć regularnego żywopłotu z iglaków, tylko coś w rodzaju ozdoby, więc posadziłam naprzemiennie Smaragdy w tylnym rzędzie, a w pierwszym rzędzie pomiędzy nimi to, co jest na drugim zdjęciu. Tak jest po jednej stronie frontowego ogrodzenia.
Po drugiej stronie są Smaragdy przedzielone różami pnącymi. Liczę na to, że się nie pogryzą.

Tym sposobem front mam "już prawie" zagospodarowany. Zostało niewiele do zrobienia. Przynajmniej wiem, co należy zrobić i będzie ok.

Pozostał mi tył działki, jakieś 1600 m2 (może trochę mniej, bo przecież już coś posadziłam) do obsadzenia.
Mam zamiar posadzić tam nieduże drzewka - krzaki ozdobne, kwitnące, liściaste oraz iglaki, które będą duże i małe, jakie będą mi się podobały.

Na tarasie wkrótce stanie pergola, którą mam zamiar obsadzić wieloletnimi pnączami, nie mam pojęcia jakimi, na razie wiem, że nie mogą się przyczepiać, tylko muszą się wić, muszą mieć kwiaty przez długi czas. Donice będą ogromne, więc dużo wszystkiego się zmieści i mogą być tam pnącza, które będą kwitły na zmianę. A! i nie mogą być miododajne, bo się boję pszczół i os.
Jakby ktoś miał pomysł, co jest ładne, chętnie przyjmę (pomysł). Czytam wszystko, co piszecie o pnączach i trochę zmądrzałam.

Po moich wcześniejszych zamiarach pozostała mi mądrość życiowa, którą nie ja wymyśliłam: "mierz siły na zamiary". U mnie zamiary były przedwczesne, bo siły zabrakło.

Pozdrawiam
canna
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane.

Post »

Zdjęcia znikły :( Prosimy o nowe i o jakieś sprawozdanie ( :wink: ) z całego niema roku !!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”