Chciałabym mieć ogród. Mam pobojowisko budowlane.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Canna czytam o Twoich problemach związanych ze sposobem zagospodarowania długiej działki, i całkiem Cię rozumiem.
Ja zaczęłam nie od roślin, tylko od wyliczenia co chcę mieć na działce (domek na narzędzia, altana, kompostowniki, oczko wodne, itd), później wstępnie to rozmieściłam (oczywiście na papierze), a następnie wytyczyłam ścieżki komunikacyjne i ozdobne.
Mając taki kształt ogrodu, nie miałam wielu możliwości, ale jakoś to wizualnie dopasowałam.
Gdy już te elementy udało się ustawić (w miarę rozsądnie i estetycznie) dopiero zaczęłam myśleć o roślinach.
Tutaj też kształt działki narzuca takie, a nie inne rozwiązania.
Przed wejściem, wzdłuż ścieżki, założyłam rabatę z różnymi iglakami, rododendronami, wrzosami, ogólne z roślinami kwaśnolubnymi. Uparłam się posadziłam rododendrony w pełnym słońcu, i o dziwo, nie mając wyboru, rosną i kwitną całkiem ładnie.
Problem był na samym początku, w glebie były cegłówki, dachówki, i co kto chce.
Obecnie, po 6 latach już jest to, co ja chcę, czyli kwaśna gleba. :D

Ta rabata wynosi 40x2m. Tam posadziłam różne iglaki, i kolumnowe, i kuliste, i jakie mi się podobały.
Rabata z samych iglaków jest smutna, owszem, ale też jest zielona przez cały rok, zasłania ogrodzenie, zamyka przestrzeń.
Po dołożeniu do niej innych zimozielonych i kwaśnonlubnych, można ją nazwać nawet ładną.
Zdjęcia całości nie mogę zrobić, nie mam szerokokątnego obiektywu. Tu jest zdjęcie pewnego odcinka działki.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/17a ... 02a60.html

Z drugiej strony domu, gdzie już jest bardzo wąsko posadziłam jałowce.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=90

Nie wiem czy mój post pomoże Ci choć troszeczkę w zagospodarowaniu Twojej działki, ale opisałam swoje doświadczenia.
Jeżeli zechcesz, aby jeszcze coś dopowiedzieć, to pytaj. :D
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Lila, dziękuję Ci za wpis Obrazek
Twoją działkę oglądałam jako jedną z pierwszych Obrazek
jest zachwycająca Obrazek
widać na niej wielkie zamiłowanie do prac ogródkowych, czego ja niestety u siebie nie znajduję Obrazek

bardzo podobają mi się:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

tylko, czy u mnie na ziemi piaszczystej będą te rośliny tak pięknie rosły?

co do jałowców to jestem zachwycona Twoimi, czy będą rosły u mnie? czy one lubią piach?

ech, jestem przerażona tym ogrodem jak popatrzę z poziomu tarasu ile ziemi muszę jakoś zagospodarować, to żałuję, że nie przesunęłam ogrodzenia bliżej domu Obrazek

ale w sumie myślę, że koniec działki nie będzie zbytnio wykorzystywany, nie będzie tam żadnych zabudowań, więc może jakoś "zadrzewić" po prostu ten kawałek

naprzeciwko mojej działki rośnie lasek brzozowy, ładnie wygląda i grzyby w nim rosną
może taki lasek?
z kolei moi znajomi mają za działką "ogrodową" posadzony lasek sosnowy, też ładnie wygląda i też mają w nim grzyby - maślaki rosną prawie jeden na drugim

ale wolałabym liściaste krzewy ozdobne, kolorowe, tylko czy one lubią piach?

nie mam pojęcia co robić Obrazek nie czuję w sobie powołania ogrodniczki, bardzo liczę na to, że w tym Centrum Tracz mi pomogą (chyba, że okaże się to zbyt drogie) i poradzą co posadzić na piachu (chyba kaktusy Obrazek )
jadę tam w sobotę....
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nalewka, dziękuję za tą stronę
jest tam taki spis:
Drzewa i krzewy szczególnie wytrzymałe na suszę, rosnące także na glebach jałowych, suchych, piaszczystych lub żwirowatych.

jałowiec - liczne gatunki i odmiany
jodła jednobarwna (kalifornijska)
sosna Banksa
sosna czarna
sosna górska (kosodrzewina)
sosna smołowa
sosna zwyczajna
świerk kłujący (i odmiany)


wybór niewielki, ale są jałowce w dużym wyborze, resztę iglaków mogę hodować w donicach

tylko nie mogę znaleźć podobnego spisu dla drzewek i krzewów liściastych
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

tego mi było potrzeba, wielkie dzięki

to dla Ciebie:

Obrazek
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

goni@k pisze:Podaję Ci linki,które(mam nadzieję )będą pomocne.
http://piaseczki.webpark.pl/
http://www.pinus.net.pl/p.php?p=katalog
Może wcześniej nie zauważyłaś tych linków ale naprawdę warto przejrzeć te stronnki.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Goni@k, ja zauważyłam :D I choć nie mam piachu, to z ogromnym zainteresowaniem je przestudiowałam. Dzięki :)

Canna, gatunki "szczególnie wytrzymałe" wytrzymują niemal wydmy i pustynię, a Ty masz tylko niezbyt zasobną glebę, ale deszcze padają u na w niemal całym kraju, u Ciebie na pewno też. A do tego masz możliwość podlewania, więc nie musisz się ograniczać tylko do kaktusów.

Z liściastych koniecznie posadź sobie tamaryszek, lekii i delikatny jak różowy obłoczek, uwielbia piach.

Jeśli za płotem masz lasek brzozowy, to nie musisz nic robić, sam do Ciebie przyjdzie, tylko poczekać trzeba (jakieś 10-20 lat :lol: ). A serio, to możesz posadzić lasek mieszany, nie jednogatunkowy.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

goni@k, przepraszam
rzeczywiście przeoczyłam (pewnie to z tego powodu, że ciągle oglądam pacioreczniki) ale już nadrobiłam

dziękuję, to dla Ciebie:


Obrazek

Obrazek jakie one piękne Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Niestety, nie udało mi się wczoraj pojechać do szkółki Obrazek
musieliśmy być na działce z powodu budowy
ale dzięki temu usunęliśmy mnóstwo chwastów Obrazek które nie mam pojęcia jak się nazywają, ale wiem że mam tylko jeden rodzaj chwastów z korzeniami baaardzo długimi, które nie dają się łatwo wyrwać Obrazek
reszta wyłazi dobrowolnie bez problemu, dzięki czemu szybko szło
działka nie jest bardzo zarośnięta, bo w maju była na niej koparka, która wzruszyła ziemię i rozsypała na całej (prawie) działce humus zdjęty pod fundamenty
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie Obrazek
Dzisiaj byłam u znajomych na wsi i dowiedziałam się, że ktoś na wsi ma małą szkółkę drzewek i tanio sprzedaje.
Nie było daleko, więc wiadomo Obrazek po 5 minutach już tam byłam Obrazek
Ludzie mają rzeczywiście malutką szkółkę, chyba głównie na potrzeby sąsiadów, ale ponieważ sprzedają tanio, więc wyszłam stamtąd z tym:Obrazek

nie mam pojęcia co to za drzewka, na takie pytanie właściciel odpowiedział mi: urośnie takie o! jak tamto! pokazując na drzewka rosnące u niego w ogródku Obrazek
ale cokolwiek to jest, to moje pierwsze drzewka i mam nadzieję, że jednak coś z nich wyrośnie Obrazek
i jeszcze kupiłam trzy malutkie bukszpany, ale to już wiem, bo właściciel znał nazwę Obrazek
czy mogę te maleństwa wsadzić teraz (to znaczy w sobotę, nie teraz natychmiast) do ziemi?
czy lepiej do dużych donic z ziemią do iglaków? czy bukszpany mogę wsadzić do większych donic, bo tak by mi pasowało i przezimować na balkonie?

help Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kolejna świetna ściąga, masz tam rośliny około 20-letnie, czyli jak będą wyglądały kiedyś-tam, za wiele lat, a to potrzebne jest do sensownego zaplanowania miejsca dla poszczególnych roślin, żeby się nie zagłuszały wzajemnie. Puste przestrzenie, przeznaczone na rozwój można zająć trawnikiem, albo roślinami bylinowymi czy jednoroczniakami, albo można posadzić coś, czego nie żal wywalić na dwa-pięć lat. W galerii są naprawdę świetne zdjęcia, polecam serdecznie.
http://www.iglaki.pl/galeria.html
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
canna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lip 2007, o 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Już wiem, co to jest Obrazek
Pierwszy z lewej: Żywotnik zachodni "Smaragd"
W środku: Cyprysik groszkowy "Boulevard"
Pierwszy z prawej: Żywotnik zachodni "Rheingold"

wszystkie wyrastają pięknie i kolorowo Obrazek oby się przyjęły

jeszcze mam problem z bukszpanem
chciałabym przezimować go na balkonie, ale teraz ma za małe doniczki, korzenie zwisają
i nie wiem, czy mogę przesadzić te 3 sztuki do dużych donic i trzymać zimą na balkonie, czy muszę wsadzić już w ziemię?

co robić?
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja bym te bukszpany wsadziła w ziemię, ale jak chcesz koniecznie przezimować je na balkonie, to też możesz, oczywiscie po przesadzeniu ich do większych donic. Tylko przed zimą musisz te donice zabezpieczyć, zeby korzenie nie przemarzły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”