Robinia szczeciniasta( Robinia hispida )

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sylwek-zx
1000p
1000p
Posty: 1810
Od: 8 lut 2009, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Robinia hispida "Macrophylla" mam już 4 rok, rokrocznie przycinam bo ma bardzo duże przyrosty jak już się dobrze usadowi na nowym miejscu:):) jest też bardzo krucha więc wietrzne miejsca dla niej odpadają:)
pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Miałem robinię hispidę. Niestety jest tak krucha, że wystarczyło, że ptak usiadł i na szczepieniu wyłamał :? Nauczka na przyszłość, nie kupować "dopiero co szczepionych".
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Robinia o różowych kwiatach

Post »

Witam czy ktoś z was miał może do czynienia z odmianami różo-bordowymi robini akacjowej ? np. Robinia pesudoacacia 'Myrtifolia' lub chyba najładniejsza Robinia pseudoacacia 'Purple Robe' (podobno pachnąca tak intensywnie jak zwykła Robinia pseudoacacia). Chciałem zdobyć jakieś informacje na jej temat, ale ciężko coś znaleźć, u nas chyba rzadko rozmnażana, charakteryzuje się dość dużą siłą wzrostu, wysokość do około 15m, co dawało by jej miejsce w czołówce wielkości drzewek robini o barwnych kwiatach.
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Robinia o różowych kwiatach

Post »

U mnie rośnie od kilku lat "Myrtifolia",jest szczepiona na wys.1,5 m,ale jeszcze nie kwitła.Ma bardzo drobne listki i z daleka wygląda delikatnie, podobna do karagany Lorberga.Nie zauważyłam aby specjalnie rosła szybko.Niestety nie mam fotki,może w tym roku zrobię.
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re:

Post »

Obejrzałam cały wątek i nie wiem jaką mam kupić. Chcę jak:
agrazka pisze:
Ja już zgłupiałam, którą mam kupić, włochatą ? Ma pachnieć, powtarzać kwitnienie, być najpiękniejszą :)
Jeszcze dodam, niezbyt wysoka.
agrazko jaką masz i czy spełnia Twoje oczekiwania?
Pozdrawiam. Gosia
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Re:

Post »

magos13 pisze:Obejrzałam cały wątek i nie wiem jaką mam kupić.
Podsumowując:
Najładniej wybarwione kwiaty, zebrane w duże kwiatostany (posiada największe kwiaty u robinii), ale nie pachnące ma Robinia hispida (włochata, szczeciniasta, hiszpańska). Kwitnie bardzo obwicie i wielokrotnie powtarza kwitnienie aż do września (z tym że już mniej obfite) Rośnie ona jako nieduże drzewko zazwyczaj jest szczepiona na pniu bo bez tego osiąga max. 3 m. wysokości. Odmiana 'Macrophylla' osiąga 5,5 m. Może przemarzać i jest bardzo krucha, drzewko krótko żyje.
Robinia o pachnących kwiatach, ale już nie tak dobrze wybarwionych (zazwyczaj blado różowych, biało-różowawych) i mniejszych kwiatostanach jest Robinia viscosa (lepka). Rośnie do około 12 m ? można także kupić robinię lepką szczepioną na pniu, wtedy zazwyczaj wzrost jest bardziej osłabiony a kwiaty bardziej wybarwione (wyselekcjonowane okazy). Gatunek ten także powtarza kwitnienie ale zazwyczaj tylko jeden raz w sierpniu.
Robinia o bardzo ładnych kwiatach (niestety nie wiem czy pachnących- prawdopodobnie lekko) jest mieszaniec robinii akacjowej i robinii włochatej, czyli Robinia Małgorzaty ? drzewo charakteryzuje się całkiem silnymi przyrostami, pięknymi kwiatami i ładnym pokrojem (charakteryzuje się najmniejszą łamliwością i kruchością gałęzi wśród robinii).
Kolejnym mieszańcem którego można u nas spotkać to Robinia ambiqua (pośrednia) jest to mieszaniec robinii akacjowej i lepkiej. Jako siewka rośnie silnie i mocno, nie przemarza, bardzo obficie kwitnie, ale kwiaty są tylko lekko zabarwione na różowo, są pachnące. Natomiast odmiany tego mieszańca to np.: 'Decaisneana' posiada ładnie wybarwione kwiaty ? nie wiem czy powtarza kwitnienie i do jakich rozmiarów dorasta.
Jest jeszcze występująca u nas raczej rzadko Robinia luxurians syn. Neomexicana (robinia bujna) ? kwiaty różowawe wzrost do 10m ? przypomina robinię akacjową.
Istnieją jeszcze odmiany o barwnych kwiatach zwykłej robinii akacjowej ? ale u nas jeszcze ich nie spotkałem i ciężko mi o nich coś napisać. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jeśli ktoś napotka w ogrodniczym odmianę 'Purple Robe' to śmiało brać w ciemno.
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Re: Robinia o różowych kwiatach

Post »

Moja robinia pachnie ,ma duże kwiaty i powtarza kwitnienie .
Jest bardzo krucha i łatwo się jej gałęzie wyłamują .
Nie wiem dokładnie jaka to jest . Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i
najbardziej pasuje mi do odmiany 'Macrophylla ' ale pewności nie mam :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Robinia o różowych kwiatach

Post »

Babopielka pisze:Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i
najbardziej pasuje mi do odmiany 'Macrophylla ' ale pewności nie mam :roll:
Robinia włochata odmiana 'Macrophylla' posiada większe kwiaty, o kolorze bardziej czerwonawym i kwiaty tego gatunku jak i jego odmian nie pachną - tak więc nie jest to ta robinia. Najbardziej pasuje tutaj robinia lepka (jakaś odmiana) szczepiona na podkładce ze zwykłej akacji - z tym że z kolei liście na twoim drzewku są trochę inne. Ale jeżeli chcesz mieć pewność to sprawdź na wiosnę czy posiada lepkie pąki.
Ewentualnie jeszcze robinia pośrednia - ta by tutaj tez pasowała.
Awatar użytkownika
Jerzewicz
200p
200p
Posty: 268
Od: 3 sty 2011, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Robinia szczeciniasta Hispida

Post »

jedna z roślin , które pozytywnie zaskoczyły mnie w tym roku :
Obrazek
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

2 Lata temu z nasion znalezionych na ziemi wysiałem robinię do doniczki na balkonie, w zeszłym roku wykiełkowały dwie, jedna dosyć karłowata (ok 10cm), druga ostro wyrosła w górę, do zimy miała ok 60cm. Obydwie miały się dobrze póki nie nadeszła tegoroczna wiosna, gdyż do tej pory nie wypuściły żadnych liści. Nie są suche, w środku wydają się być zdrowe, zielone.

Co do warunków panujących na balkonie - nie są jakoś specjalnie ekstremalne, przezimowały też na nim 3 siewki sosen zwyczajnych, każda odkryta i w dużo mniejszych doniczkach i mają się świetnie, ruszyły ze wzrostem równo z rozpoczęciem wiosny.

Wie ktoś czego to może być przyczyną, mogę się jeszcze spodziewać liści? Planowałem spróbować z niej zrobić bonsai, ale w takiej postaci to się do ogniska bardziej nadaje.
krzewywpaski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 5 mar 2013, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Problem z robinią

Post »

Możesz poczekać jeszcze ze 2 tygodnie. Spotkałem się już z bardzo późnym (od połowy czerwca) ruszeniem jesionu wyniosłego i irgi szczepionej na jarzębinie. Robinia generalnie późno rusza, więc może jeszcze nic straconego. Powodem może byś późna wiosna i np. zacieniony, chłodny balkon? Często również robinia nie kończy wegetacji przed nastaniem mrozów, co również może prowadzić do jej osłabienia i opóźnienia rozpoczęcia wegetacji.
asiencja
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 kwie 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robinia o różowych kwiatach

Post »

Pozwolę sobie odświeżyć stary wątek :)
Czy ktoś może posiada robinię x ambigua "purple robe"? Kupiłam sobie taką trochę bez zastanowienia i teraz czytam że dorasta nawet do 40m i ma masę odrostów korzeniowych w promieniu kilkudziesięciu m... zależało mi na dużej ilości różowych, pachnących kwiatów, ale dodatkowych okoliczności nie wzięłam niestety pod uwagę :oops:
Czy ktoś zna może sposoby zapanowania nad tą rośliną np.specjalne cięcie? Przez myśl mi przeszło też regularne podcinanie korzeni w promieniu kilku metrów albo posadzenie w wielkiej donicy... nie wiem czy to tylko nie pogorszy sytuacji, rozważam nawet oddanie jej komuś kto ma dużą działkę. A może te odrosty korzeniowe nie są takie straszne, może wystarczy je kosić razem z trawą, a wzrost ograniczyć regularnym cięciem? Proszę o radę, do tej pory nie miałam do czynienia z robinią :oops:
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Robinia o różowych kwiatach

Post »

W życiu nie uszkadzaj korzeni! to dopiero spowoduje las odrostów, jak drzewo będzie rosło nie niepokojone to nie będzie żadnych odrostów. Docelowa wysokość odmiany Purple Robe to około 7-10 m, tę 40-stkę to ktoś mocno zaszalał, czysty gatunek nawet tylu nie osiąga, prawdopodobnie ktoś chciał uśrednić rozmiary w uprawie ogrodowej i zamiast 4 m wyszło mu 40.. Ale siła wzrostu w pierwszych sezonach nieporównywalna z żadną inną jak dla mnie.
Jeszcze jedna sprawa - kwitnienie robinii lepkiej - wszędzie jest napisane, także na stronach związku szkółkarzy, że lepka kwitnie wiosną i powtarza kwitnienie w zależności od źródła w lipcu lub sierpniu. Ktoś palnął kiedyś takie dane a reszta widać hoduje i sprzedaje a nie wie co? Robinia lepka jak zakwitnie wiosną to kwitnie nieprzerwanie do jesieni, często widziałem jej kwiaty zmrożone jesiennymi przymrozkami. Z ciekawszych które ładnie kwitną dostępne są w Polsce R.hartwigii i R.eliottii. Ktoś tu podawał Myrtifolię, ona kwitnie na biało to po pierwsze a po drugie skrajnie rzadko, kiedyś byłem przekonany nawet że ona w ogóle nie kwitnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”