Śliwa - CHOROBY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
rgrosiak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 19 maja 2011, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śliwa -zmiany na liściach

Post »

Witam,
tym razem chętnie skorzystałbym z opinii doświadczonych kolegów co do mojej sliwy - jest to jakaś Lenkroda biała. Drzewko jest bardzo dorodne i rozwija się świetnie chociaż ma 3 lata i jeszcze nie owocowało. Ma piękne przyrosty. Kilak dni temu zauważyłem że na niektórych liściach zaczyna dziać się coś dziwnego, tak jakby gniło lub usychało, widać na zdjęciu.
Bardzo proszę o opinię co to może być i jak temu zaradzić bo zaczynam się martwić że to jakaś choroba która będzie postępować i drzewko w końcu umrze :/

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek Obrazek
rgrosiak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 19 maja 2011, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - coś się dzieje na liściach

Post »

Dodam jeszcze, że ta chora część liścia jest całkowice uchnięta a po doknięcu kruszy się i w pełni odpada od zdrowej części liścia.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - coś się dzieje na liściach

Post »

Akurat choroba nie przychodzi mi do głowy, ale specjalistą nie jestem.
Nie są to aby uszkodzenia od oparzenia słońcem? Dotyczyłoby to młodszych liści.

Brzegi liści schną także na skutek suszy fizjologicznej (brak wody, podwiędnięcie) przy upałach i niskiej wilgotności powietrza - to również widoczne jest bardziej na młodych.
Także przy braku minerałów (potas, wapń, mikroelementy).

Wyższe gałęzie przydałoby się rozłożyć szerzej - renklody pasjami uciekają do góry. Rozłożone chętniej zakwitną.
:wit
rgrosiak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 19 maja 2011, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - coś się dzieje na liściach

Post »

Dziękuję za pomoc, trochę się uspokoiłem skoro twierdzisz że to raczej nie choroba. Rzeczywiście dotyczy to młodych liści.
W jaki sposób rozłożyć koronę ?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - coś się dzieje na liściach

Post »

W moją ocenę chorób nie należy wierzyć! :;230
A podlać i dać nawóz (z mikroelementami, a mało azotu) nie zawadzi, chyba piaszczysto tam masz.

Rozłożenie korony: śliwy pasjami rosną jak miotła - długie gołe przyrosty gnające w górę. Lepiej ułożyć koronę z przewodnikiem i konarami bliskimi poziomu, lub ok. 30 stopni. Konary powinny być zrośnięte z pniem pod szerokim kątem, bo się mogą później odłupać. (Dolne u Ciebie wyglądają dobrze, u góry nie widać). Jeśli wyższe konary rozłożysz do poziomu, to niższe będą lepiej rosły. Przewodnik to też pobudzi, można go skracać i rozgałęziać.
Najlepiej złapać gałąź sznurkiem gdzieś daleko od pnia i ciągnąć w dół ostrożnie, patrząc żeby się nie odłamała w rozwidleniu (renklody są kruche), sznurek wiązać do kołka w ziemi, do pnia lepiej nie. Można na raty (np. co miesiąc sznurek skrócić). Wystarczy uwiązać na miesiąc, czy do jesieni, już potem zostaną w tej pozycji. Wiązać luźno, a najlepiej na gałąź zawiązać coś szerszego - pętlę ze szmatki itp, żeby nie zaobrączkować.
Konary wyrastające z pnia pod bardzo ostrym kątem lepiej usunąć, zwłaszcza jeśli konkurują z przewodnikiem.
:wit
P.S. właśnie skojarzyłem że nie tylko to Ci schnie... Ile jeszcze masz drzewek? :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=31944
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Śliwa - dziurkowatość liści , co robić?

Post »

Na wiosnę posadziłem Węgierkę Promis. Na początku ładnie wypuściła liście, jednak od pewnego czasu niektóre liście zaczynają usychać. Wygląda to tak:
http://zapodaj.net/5649df0c66ce.jpg.html
http://zapodaj.net/4122d02f9cbc.jpg.html
Wyczytałem, że to dziurkowatość liści drzew pestkowych. Teraz pytanie, czy w tym roku coś z tym robić? Owoców wiadomo, że nie będzie, ale czy ta choroba nie zagraża samemu drzewu (mówiąc wprost - czy nie uschnie)?
Dodam, że śliwa ładnie wypuszcza nowe pędy, które na razie nie są zarażone.
Przepraszam, że zadaję tak banalne dla większości z Was pytania, ale w tematach sadowniczych jestem jak na razie zielony ;)
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwa - dziurkowatość liści, co robić?

Post »

Na dziurkowatość to mi raczej nie wygląda. Jeśli nowe pędy nie są porażone, to nie masz się czym przejmować.

Pozdrawiam serdecznie
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Śliwa - dziurkowatość liści, co robić?

Post »

Dzięki za odpowiedź, mogę spać spokojnie ;) Co do dziurkowatości - zasugerowałem się jakimś zdjęciem, które wydało mi się podobne.
Również pozdrawiam!
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Śliwa - dziurkowatość liści, co robić?

Post »

Te brunatne przebarwienia dla mnie to objaw braku potasu. Możesz teraz opryskać Florovitem, albo na jesień daj potasu.
Tomek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - dziurkowatość liści, co robić?

Post »

zelwi pisze:Te brunatne przebarwienia dla mnie to objaw braku potasu.
Dokładnie. Teraz w ogóle bym się tym nie przejmował... tak jak radzi Zelwi pomyśl o potasie jesienią.
Pozdrawiam :wink:
Alski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 cze 2012, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Śliwa - CHOROBY

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo prosze o ocene co to za choróbsko, śliwa japońska Santa rosa posadzona w tym roku nagle liści zaczeły brązowieć i schnąć.
Nie wiem jak mi sie uda wrzucić zdjęcia wiec ponize podaję link do pelnych zdjec na fotosiku.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/68a ... 28765.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/855 ... b1787.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/09e ... 3a683.html
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa Santa rosa -jaka choroba ?

Post »

Aby biedactwa - wystawione jako na patelni - nie zaczęły schnąć nagle gdy przyszedł upał? Bo najprostsze przyczyny najczęstsze...
:wit
Alski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 cze 2012, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa Santa rosa -jaka choroba ?

Post »

Upał i gprąco jest dopiero dzisiaj , do tej pory bylo deszczowo.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”