Doniczki torfowe

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
atcover
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lis 2010, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Co sądzicie o doniczkach torfowych pęczniejących - JiffyPro. Jest to zestaw szesnastu doniczek + nasiona pomidora do samodzielnej produkcji rozsad ? Czy ktoś się spotkał z tym rozwiązaniem ? Widziałem reklamę w gazecie.
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witam!
W doniczkach pęczniejących wysiewałem nasiona papryki i pomidorów w każdej po 2 nasionka tą lepiej rozwiniętą pozostawiałem czasem wschodzi jedna roślinka dlatego nie marnuje się doniczki.Przesadzanie takiej roślinki po wypuszczeniu prawdziwych liści bardzo ułatwia pracę.Doniczki do sadzenia ustawiam na podstawce do której wlewam wodę doniczka pije tyle wody ile jej potrzeba a następnie wkładam nasionka i jest OK ,w trakcie oczekiwania na kiełkowanie uzupełniam wodę.
Awatar użytkownika
hanka2008
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 7 lut 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Doniczki torfowe

Post »

WITAM.
Dzisiaj oglądałam ,,ROK W OGRODZIE"był akurat temat doniczek torfowych,bardzo sobie fachowcy chwalą,myślę że mozna spróbować i przekonać się samemu jak to jest,z wysadzaniem potem do gleby tych sadzonek.a to że mają nalot pleśni to wydaje mi się od nadmiaru wody.Ale mogę się mylić gdyż nigdy nie siałam w tych torfowych doniczkach.. :oops: :oops:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Doniczki torfowe

Post »

Ja jestem sceptyczna, boję się pleśni i zmarnowania sadzonki :roll: Argument, że sadzenie łatwiejsze mnie nie przekonuje, przecież wsadzanie z doniczką torfową, a wybijanie bryłki z plastikowej i sadzenie moim zdaniem niewiele się różni.
Trzeba jednak te plastikowe doniczki przechowywać, czyścić, więc tu bym się zgodziła, że jest trochę z tym zamieszania.
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witam!
Nalot pleśni na powierzchni ziemi w doniczce torfowej nie powstaje z winy doniczki.Pleśń powstanie na każdej powierzchni ziemi z braku przewietrzania lub gdy będą tam resztki gnilne np.żywności a doniczka lub inne naczynie w którym siejemy nasionka jest nakryta szczelnie folią,szklaną szybką itp.Może to być również wina ziemi,zakażonej drobnoustrojami,takie podłoże trzeba wyprażyć i dopiero używać.Robię tak od wielu lat i jest dobrze. :)
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Doniczki torfowe

Post »

Obrazek

Papryka w doniczkach torfowych rośnie szybko przy wysadzaniu do gruntu nie ma problemu z jej wyjmowaniem z doniczki bo wsadzana do ziemi z doniczką.Ponadto wysiałem kwiaty do doniczek pęczniejących jak tylko wykiełkuję to pokażę fotkę. :D
Saris
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 kwie 2011, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witam, jestem początkującą maniaczką własnych warzyw i właśnie zakupiłam doniczki torfowe. Zastanawia mnie jak dobrać wielkość doniczki do posiadanych roślin (nasion), może ktoś potrafi pomóc lub poradzić?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Doniczki torfowe

Post »

A co myślicie o pomidorze w torfowych doniczkach?Czy lepiej wysiać nasiona czy pikowac rozsadę?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witaj MAGDO, w mojej wieloletniej praktyce, usiłowałem wielokrotnie siać nasiona warzyw w doniczkach torfowych. Niestety, według mnie, doniczki torfowe nie sprawdzają się w produkcji parapetowej warzyw.

By uprawiać efektywnie w tych doniczkach potrzeba by było zastosować automatyczne podlewanie kropelkowe, gdyż po podlaniu w zwykły sposób, doniczki te po prostu rozłażą się z wilgoci, natomiast podczas chwilowego braku wilgoci, resztki wilgoci z ziemi wchłania doniczka torfowa, a roślinka ginie z jej braku.

Główną wadą tych doniczek, jest poza rozłażeniem się ich gdy są wilgotne, to właśnie zabieranie roślinie wilgoci z ziemi, przy chwilowej przerwie w podlewaniu. Można by stosować, ale wtedy trzeba by było wstawiać torfowe doniczki do plastikowych , no i ciągle pilnować by nie brakowało ziemi wilgoci.
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Doniczki torfowe

Post »

Witam!
W takim razie są dwie szkoły,bo ja w większości uprawiałem pomidory i paprykę w doniczkach torfowych i nie miałem przypadku aby doniczka się rozpadła a podlewałem kubkiem,butelką,po prostu co mi wpadło do ręki.Tadzio uprawia na setki doniczek ja 20 - 30 szt.na parapecie.Nawet ich nie dotykam od posadzenia aż do zabierania na działkę.Zawsze podlewam co dwa dni obficie i to wystarcza.Radzę pomidory posiać do jakiegoś pudełeczka a gdy zaczynają wypuszczać listki właściwe,przesadzić po same liścienie do doniczek albo zbierać opakowania po śmietanie.Termin wysiewu w moim przypadku połowa marca i na tyle.
Pozdrowienia Edward :wit
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doniczki torfowe

Post »

Potwierdzam to co mówi Tadeusz.
Albo prawie się rozłażą od wilgoci a wystarczy kilkanaście godzin nieobecności w domu by ziemia była w nich sucha na pieprz.
Miałam w tym samym czasie kilka pomidorków w kubkach po śmietanie i tak nie przesychały.
Pewnie doniczki torfowe są dobre ale dla tych co mają możliwość by pilnować wilgotności.
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doniczki torfowe

Post »

Cześć, chciałbym się podłączyć do tematu. Wysiałem tykwy w doniczkach torfowych(a w zasadzie z obornika), jako że nie lubią pikowania. Około 20 dni temu zasadziłem podrośnięte sadzonki w docelowe miejsce. Doniczki nie chcą się chyba za bardzo rozkładać, ziemia jest zbita wokół roślin. Czy to powinno tak wyglądać? Za mało czasu minęło?
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki torfowe

Post »

Umyśliłem sobie wysianie daktylowców. Do tego celu użyłem doniczek torfowych wypełnionych piaskiem i ziemią torfowo-liściastą w stosunku 2:3. Doniczki wstawiłem do szklarenki by utrzymać wilgoć, dodatkowo umieściłem je w okolicy grzejnika, by utrzymać temperaturę > 25 stopni.
Na ściankach doniczek oraz miejscami na powierzchni ziemi pojawiły się strzępki grzybni. Jak tą pleśń zlikwidować? Wdrożyłem częstsze wietrzenie oraz spryskałem ścianki zewnętrzne doniczek oraz powierzchnię gleby roztworem zaprawy do nasion z dodatkiem miedzianu. Czy to pomoże? Proszę o porady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”