Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Czy ktoś z Was używa EM REFRESH - Biologiczny środek do odświeżania i utrzymywania czystości, o silnych właściwościach antyalergicznych.
Jestem alergiczką i zainteresował mnie opis producenta
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Nie stosowałam, używam EM-y na balkonie i ogrodzie.
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Też nie stosowałam, ale można zadzwonić do Firmy pod Wrocławiem. Jest konsultant, który odpowie na wszystkie pytania i doradzi.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Dziękuję - telefon to chyba najlepsze wyjście .
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

W zeszłym roku biegałam z Emami, miałam problem z odstaną wodą i ogólnie podlewanie było męczące.Chciałam więc dać sobie spokój w tym roku, żeby móc spokojnie podlewać rośliny z wodociągów.
Ale wczoraj wybierałam kompost z termokompostownika, który polewałam EM i wrzuciłam odpady z bokhasi. Efekt mnie powalił, nie dość, że objętość kompostownika zmniejszyła się o 2/3 przez zimę, po na dole jest tak dobry, drobniutki i przerobiony kompost jakiego jeszcze nie miałam. Wczoraj wyjęłam 40 litrów, a jeszcze tam trzy razy tyle zostało.
Więc wrócę do Emów, nie na grządki, ale do bokhasi i do kompostownika na pewno.
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Rhyacophila pisze:Witam Wszystkich,

Zachęcam do zapoznania się tym artykułem:

http://www.iung.pulawy.pl/PJA/wydane/6/PJA6_4.pdf

Daje do myślenia.
Wielki dzięki za link. W końcu jakiś racjonalny głos w tej dyskusji. Rozdział zatytułowany "Dyskusja" polecam wszystkim, którzy są ciekawi faktów a nie dowodów anegdotycznych.

Na koniec jeszcze jeden cytat, który moim daniem warto przytoczyć:
Wyniki badań własnych, podobnie jak szeregu do-
świadczeń przeprowadzonych w kraju i za granicą, wskazują,
że preparaty określane jako Efektywne Mikroorganizmy
(EM) nie mają istotnego wpływu na plonowanie
roślin i właściwości gleb. Użyźniacz glebowy (UGmax)
w badaniach własnych i w większości badań innych autorów
krajowych również nie wykazuje korzystnego oddziaływania
na plony roślin i jakość gleb. Stosowanie tych
produktów w praktyce rolniczej nie ma więc uzasadnienia.
P.S. I jeszcze jeden, który jak dla mnie jest gwoździem do trumny, bo sprowadza EM do poziomu homeopatii:
Stwierdzono ponadto, że różne serie zarówno
nieaktywowanych, jak i aktywowanych produktów
EM charakteryzowały się dużą zmiennością pod wzglę-
dem zawartości w nich bakteryjnego DNA, co świadczy
o bardzo małej powtarzalności (stabilności) tych preparatów.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Wybór należy do każdego z nas, nikt nikogo nie zmusza.
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

ok powiem mojemu kompostownikowi, że to tylko homeopatia, której z zasady w naszej rodzinie się nie stosuje, że ma się nie wygłupiać i wrócić do poprzedniego tempa rozkładu, bo się kompromituje reagując na placebo :heja
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Estel7 owszem możesz, ale efekt będzie zapewne taki jak po homeopatach dla kompostowników - żaden. Podlinkowany artykuł nic nie mówi o tym, że mikroorganizmy nie przyspieszają rozkładu, a jedynie o tym że EM to przede wszystkim marketing. W przypadku kompostownika i EM to wydaje mi się, że to bardzo wygórowana cena za efekt, który można osiągnąć samodzielnie choćby z serwatki.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

przeja, z serwatki, powiadasz? Ja słyszałam, że z zakwasu żytniego. Tego mam pod dostatkiem, bo sama piekę chleb dla rodziny. Jak byś to zrobił z serwatki? Mam dostęp do swojskiego mleka.
Zauważyłam, że odkąd na kompoście lądują np popsute dżemy (domowej roboty), resztki z kompotów bądź domowych kiszonek, kompost jakby nabrał tempa...A może to kwestia temperatury jednak. Czy EM-y są w zakwasie? Jak w kwaszonkach?(ogórki, kapusta, itp)
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Nie jestem ekspertem od kompostowników ani tym bardziej od bakterii, więc nie wiem które bakterie będą lepsze, a może nie ma znaczenia bo mogą to być podobne szczepy. Dobrze byłoby gdyby wypowiedział się ktoś z odpowiednią wiedzą. Sam spróbuję poszukać gdy tylko znajdę na to trochę czasu, bo przecież nie chodzi tylko o to, żeby kompost szybko się rozłożył, ale również o to, żeby zminimalizować straty węgla i azotu.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Przeja, bezgranicznie ufasz naukowcom? Nikt nawet nie namawia Cię do stosowania EM-ów, Piszemy jedynie o własnych doświadczeniach. Gdy się źle czujesz, masz prawo wypić herbatkę z kwiatów czarnego bzu albo naleweczkę (to zależy od tego, ile masz lat :D ), ale możesz też pobiec do apteki po lekarstwo. Tak samo z EM-ami. To tylko wyselekcjonowane mikroorganizmy. Nikt ich nie stworzył, one od dawna są. Jednak dodanie większej ich ilości może przynieść zauważalny efekt. Czy są drogie? Moim zdaniem tak, dlatego jeśli ktoś chce większe ilości, dobrze jest rozmnażać je samemu. Wino przecież umiemy robić, tu występuje podobny proces. Napisz proszę o doświadczeniach z serwatką.
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

BozenkaA nikomu nie ufam bezgranicznie. Rozumiem metodę naukową, wiem jakie mechanizmy nią rządzą i dzięki temu jestem w stanie racjonalnie oceniać wyniki różnych badań, oraz oszacować potencjalną przydatność lub opłacalność rzeczy, które próbuje mi się sprzedać.

Żeby uspokoić emocje, które jak widzę, pojawiają się tu czasami i zaburzają spokojną dyskusję, ja nie namawiam do kupna lub rezygnacji z używania EM, ja tylko próbuję doszukać się jakichkolwiek korzyści z ich korzystania, które przeważą nad kosztami. Do tego potrzebna jest dyskusja, przejrzenie dostępnych publikacji i trochę eksperymentów. Dyskusji już sporo było, publikacje naukowe też się pojawiły, w innym wątku pisałem o moim doświadczeniu z EM (użycie ich zamiast weltykulatora), który niestety wykazał, że nie działają w tym przypadku.
To tylko wyselekcjonowane mikroorganizmy. Nikt ich nie stworzył, one od dawna są. Jednak dodanie większej ich ilości może przynieść zauważalny efekt. Czy są drogie? Moim zdaniem tak, dlatego jeśli ktoś chce większe ilości, dobrze jest rozmnażać je samemu.
I tu właśnie jest problem, a właściwie dwa, które nie bronią się przed podejściem naukowym. Pierwszy to owo wyselekcjonowanie. Badania wykazały, że skład mieszanki jest dość przypadkowy, w każdym racie niepowtarzalny, co przeczy owemu wyselekcjonowaniu. Producenci zwyczajnie nas okłamują z swoich materiałach reklamowych, bo według informacji tam zawartych, bardzo ważny jest stosunek różnych mikroorganizmów, bo to on jednym z kluczowych czynników selekcji, a tymczasem oni sami nie gwarantują powtarzalności. Więc albo stosunek i dobór mają znaczenie albo to tylko taki chwyt marketingowy, który ma uzasadnić wygórowaną cenę i powstrzymać domową produkcję.

Tu przechodzimy do drugiego problemu, związanego z samodzielnym namnażaniem i przeżywalnością EM w środowisku, do którego zostają dodane. Teoria mówi dość wyraźnie, że skład EM trochę nie ma sensu, bo jest to mieszanka mikroorganizmów, które będą się rozwijać w różnych warunkach, więc zwykle po zastosowaniu to tylko kilka z nich się namnoży na tyle, żebyśmy byli w stanie dostrzec zauważalne skutki (np. na kompostowniku), a pozostałe nie odegrają żadnej znaczącej roli (i znów wracamy do problemu pierwszego, który rzekomo ma zapobiegać temu zjawisku). A to i tak pod warunkiem, że dostarcza się ich tyle i z taką częstotliwością, że są w stanie wygrać konkurencję z lokalną konkurencją.

Nie chcę się bawić w czepialstwo, ale jeśli chcesz pociągnąć ten wątek, to możemy jeszcze zastanowić się nad znaczeniem użytej przez Ciebie frazy "one od dawna są". Według producentów EM, problem polega na tym, że właśnie nie wszystkie one są i trzeba ich dodać lub zrównoważyć ich balans, żeby zaczęły właściwie pracować. Tylko, że to by tak na prawdę oznaczało, że przed dodaniem EM trzeba by zrobić badania, stwierdzić których konkretnie mikroorganizmów brakuje na danym terenie i tylko te dodać. Nikt tak nie robi, więc po raz kolejny producenci sprzedają produkt, który z definicji nie pasuje to sprzedawanej przez nich teorii. Inna sprawa, że najprostszy sposób na namnożenie tego co już lokalnie mamy, to stworzenie tym organizmom sprzyjających warunków, jak choćby na kompostownikach, czy w gnojowicach, do tego nie trzeba wielkich wydatków na "magiczne specyfiki" ;)

Co do serwatki, to czytałem o niej przy okazji jakiegoś artykułu i o produkcji nawozów organicznych z węgla brunatnego, sam nigdy jej nie używałem do poprawy jakości kompostownika (chyba, że w niewielkich ilościach w postaci odpadu kuchennego), więc nie mam żadnych doświadczeń, którymi mógłbym się podzielić.
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”