Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
jasminek55
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 maja 2009, o 10:42
Lokalizacja: kalisz

Re: Zastosowanie gnojówki z pokrzyw

Post »

moim zdaniem wielka beczka, to sredni pomysł. Trzeba od razu zapełnic całość. Z pokrzywą to moze nie problem, bo w maju jest jej pełno nad kazdą rzeką., ale ja robie mieszanki pokrzywy z innymi roslinami, ktore akurat są dostępne, np. podagrycznik, rumianek, arcydzięgiel, mlecz, skrzyp polny. Myśle, że taka różnorodna mieszanka jest watościowsza. Dlatego zrobiłem sobie 3-komorowe koryto z betonu, na 3X50 litrow. Natomiast do beczek wlewam gotową gnojówke. Część przechowam do wiosny. Pewnie gleba jest żyźniejsza po wieloletnich podlewaniach, ale i obfitsza w różne robactwa, także te niepożądane.
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zastosowanie gnojówki z pokrzyw

Post »

Ma ktoś doświadczenie w przechowywaniu gotowej gnojówki z pokrzyw ? Chciałbym zostawić sobie na przyszły rok , na start . Nie straci swoich właściwości ?
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Zastosowanie gnojówki z pokrzyw

Post »

W tamtym roku robiłam gnojówkę z pokrzyw, gdy już zaczęła śmierdzieć na cała okolice :twisted: po przelewałam ją do butelek- wyszło ich kilkanaście. Łatwiej było dolewać do konewki do podlewania.
Co do przechowywania - kilka butelek zostało w nieogrzewanym garażu i w tym roku wykorzystała -raczej właściwości nie straciła. ;:224
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Zastosowanie gnojówki z pokrzyw

Post »

Mam tu obliczenia ilości PK 11-42 w ilości 1,25g w 1l wody :) Niestety azotu nie podam bo analiza nie obejmowała NH4+.

Obliczenia oparte na analizie któregoś z kolegów na forum:

Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/cf7b4b7b8176715d
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
markosc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2017, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Post »

Jaka jest karencja np ogórków po podlaniu gnojówką z pokrzyw?
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Post »

To naturalny nawóz więc możesz jeść nawet odrazu po podlaniu... oczywiście jeśli podoba Ci się ten zapach :) Ja odczekuje dzień albo dwa.
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Post »

Przeczytałam cały wątek :) uffff trochę mi to zajęło :wink: Pierwszy raz robię gnojówkę z pokrzywy. 5 kg pokrzywy wrzuciłam do beczki i zalałam wodą 50 l. Ile kropli walerianowych dodać by zniwelować zapach? Wyczytałam też o dodaniu skrzypu i skorupek od jajek. Następnym razem spróbuję wersji z suszonymi pokrzywami i ciepłą wodą - ktoś tu tak polecał.
Amator_69
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lip 2018, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Post »

Ja pokrzywy stosuję głównie pod pomidory. Do 20 litrowego wiadra wkładam dość ciasno młode pokrzywy i zalewam wodą. Jak trochę ukisną umieszczam je w dołki, zasypuję warstwą ziemi i sadzę na tym pomidory. Podlewam jeszcze kilka razy rozcieńczoną gnojowicą i basta.Potem tylko woda. Przez cały sezon ciągną z tego co w ziemi .
Awatar użytkownika
atymtym
100p
100p
Posty: 112
Od: 18 sie 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Post »

Czy pomidory posadzone dwa tygodnie temu mogę już podlać gnojówką z pokrzywy bo marnie wyglądają
Awatar użytkownika
Hemulen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 gru 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skądinąd

Opryski gnojówką z pokrzywy

Post »

Witam, czy moglibyście mi doradzić, czy mogę opryskać pomidory gnojówką z pokrzywy (przeciw szkodnikom), gdy na krzaczkach są już owoce? Dziękuję!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Opryski gnojówką z pokrzywy

Post »

Fuuuj! Aż tak przyjemnie ? pachnie? gnojówka, ze chcesz warzywa pryskać? ;:oj I niby w jakim celu chcesz lać te gnilne bakterie na owoce?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Opryski gnojówką z pokrzywy

Post »

:) Jeśli już zioła, to może jakiś napar, czy wyciąg, tylko nie za silny, bo chyba naparem z oregano przeciw mszycom przypaliłam młode listki na dwóch różach. Czarnej porzeczce nic się nie stało, mszyce na parę dni zniknęły, ale nie jestem pewna co pomogło - oregano, czy zostały zmyte opryskiem. Naparu nie rozcieńczyłam, jak w zaleceniach 1:10, a może 1:5 :oops:
Pozdrawiam Eugenia
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Post »

Ja kiedyś pryskałam rozcieńczoną gnojówką pomidory w gruncie przeciwko mszycy. Tylko owoce jeszcze miały sporo do dojrzenia. Od tamtej pory nie sadzę pomidorów w pobliżu drzewek, nawet tych ledwie posadzonych. Mszyca zniknęła a pomidorom nic się nie stało, dolistnie zaliczyły azot z pokrzyw a owoce myliśmy przed jedzeniem.

-- 28 gru 2021, o 14:30 --
treborx pisze:ja pryskalem i wywarem z pokrzyw i rozcienczoną gnojowką z pokrzyw i guzik, mszyce mają to gdzieś.
Jedyne na co się przydały pokrzywy to na biedronki, ktore je lubią, po czym te biedroneczki zrobily porządek z mszycami :D Mialy ucztę ze hoho
Ja pryskam dwukrotnie w odstępie kilku dni. Mieszam z wodą „na oko” - nie ma bata, mszyca znika.

A tak poza mszycami stosowałam gnojówkę z pokrzywy na robactwo w cebuli (żółkły jej liście) - działa rewelacyjnie. Cebula odżywa. Nie zauważyłam cech przenawożenia - to przytaczany często argument na to by nie lać pokrzywówki pod cebulę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”