Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Jak można przynajmniej w pewnym stopniu zredukować ten z pewnością nie należący do przyjemnych zapach. Przeglądnąłem ten temat i ponoć bardzo skuteczne są w tym em-y (efektywne mikroorganizmy),które mam zamiar w tym roku zastosować ale jeszcze niewiele o nich wiem.Tydzień temu zalałem 4kg 40 litrami wody i czy jest coś co teraz mogę dodać aby osłabić jej zapach.Również przeczytałem tutaj,że ponoć krople waleriany są skuteczne i jeśli tak to w jakiej ilości dodać do 40 litrów i czy nie zaszkodzą gnojówce ?
Awatar użytkownika
Uska73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 paź 2011, o 07:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

EM-y stosowałam do gnojówki, nie ma aż takiego strasznego fetorku :D trochę niestety jest, dzięki em-om nie dochodzi do procesów gnilnych :D ale jak wszystko rośnie ;:138 Em-y kupuję takie do samodzielnego namnażania z czego mi wychodzi 5 litrów pożytecznego płynu z efektywnymi mikroorganizmami :D na beczkę daję litr em-ów. Podlewam co dwa tygodnie i stosuję oprysk :wink:
Polecam stosowanie em-ów do gnojówki,polewam również tą miksturką kompost, aby szybciej dojrzewał :wink:
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Wyczytałem, ze dodanie mączki skalnej znacznie redukuje przykry zapach gnojówki, wiążąc amoniak. Ponadto uzupełniamy w ten sposób glebę w wiele mikroelementów. Najlepsza byłaby mączka granitowa, tylko jest duży problem z jej zdobyciem. Ja spróbowałem z dolomitem. Muszę stwierdzić, że obecnie zapach złagodniał, ale ... i tak staram się podlewać pod nieobecność sąsiadów ;).

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Uska Uściślij proporcje, bo beczka beczce nie równa, a chyba i ja spróbuję.
Awatar użytkownika
Uska73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 paź 2011, o 07:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Mam beczkę 60 litrową, ale nastawiam tak trochę więcej jak pół beczki :D wychodzi gdzieś do 20 litrów gnojówki :D

-- 8 lip 2012, o 13:12 --

Tylko gnojówką z em-ami podlewamy wieczorem albo najlepiej w pochmurny dzionek :D bo em-y nie lubią słoneczka :wink:
Śmierdoli tylko wieczorkiem, na drugi dzień jest wszystko ok :wink:
ZdrowaNowalijka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 maja 2012, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Jako oprysk też tak bardzo rozcieńczacie wyciąg?
Przeczytałam, że wtedy stosuje się wyciąg kilkunastogodzinny i nie rozcieńcza się go... Jednak wolę się upewnić, bo z tego co czytałam to niektórzy z Was rozcieńczali miksturę do oprysku... Jednak może wtedy stosowali gnojówkę, a nie wyciąg...
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re:

Post »

magirl pisze:
Preparat przyśpieszający wzrost roślin i działający przeciw zgniliźnie.
Gnojówka: 200g suszu lub 1 kg zielonej pokrzywy nastawić na 10 l wody i trzymać do sfermentowania.
1.Rozcieńczyć wodą (1:20) i opryskiwać rośliny przed pękaniem pączków (przeciw chlorozie liści).
2.Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10, podlewać glebę w okresie wegetacji roślin (przyspiesza wzrost).
3.Kapać korzenie roślin doniczkowych (wraz z doniczką) w sfermentowanej gnojówce, rozcieńczonej woda w proporcji 1:10 (przeciw więdnięciu).
4.Podlewać nierozcieńczoną gnojówką stos kompostowy przez cały rok.

Preparat na wzmocnienie roślin, przeciwko przędziorkom i mszycom.
Gnojówka: fermentującą gnojówkę zmieszać w wyciągiem skrzypu (podawałem już o skrzypie) w proporcji 1:0,5 i rozcieńczyć woda (1:50). Stosować do opryskiwania roślin, przed rozwinięciem liści i kwitnieniem.
Wyciąg: 1 kg świeżych roślin nastawić w 1 l wody na 12 godzin. Opryskiwać pędy i liście roślin opanowanych przez mszyce, w okresie wegetacji.

Skrzyp zawiera bardzo dużo krzemu, dzięki temu działa wysuszająco na grzyby,
ale właśnie też dzięki temu może zniszczyć delikatne rośliny ( szczególnie młode); dlatego należy go najlepiej stosować w połączeniu z pokrzywą ( wtedy nic się złego nie dzieje)
Tu masz o pokrzywie :D
ZdrowaNowalijka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 maja 2012, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Dzięki :D
Czyli rozcieńczyć wodą aż 50 razy?
Mam jeszcze pytanie- piszą, że fermentującą, a na necie przeczytałam, że powinna być przed fermentacją, że może mieć najwyżej 20 godzin :?:
Może taką przedfermentującą się mniej rozwadnia, a sfermentowaną bardziej?
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Cytat:
"Wyciąg: 1 kg świeżych roślin nastawić w 1 l wody na 12 godzin. Opryskiwać pędy i liście roślin opanowanych przez mszyce, w okresie wegetacji."
Wyciąg nie jest gnojówką :D ,tego nie rozcieńczasz
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

A jak z wyciągiem - z zapchem? Skusiły mnie te pokrzywy, ale nie opryskam czymś takim roślinek domowych, jeśli później mnie samą zapach zabije ;)
Zastanawiam się nad pryskaniem profilaktycznie fikusa takim wyciągiem, gdzieś słyszałam, że pomaga to w powstawaniu silnych korzeni przybyszowych...
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Alviczka tutaj raczej mowa o opryskach "na świeżym powietrzu"
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

domyślam się ;) ale pogłębiając wiedzę o fikusach, spotkałam się z stwierdzeniem, że wywar z pokrzyw może pomóc w wypuszczeniu korzeni - ciekawa jestem, czy nie dopuszczając do sfermentowania go, też zapach będzie intensywny i nieprzyjemny, tak, że nie będzie możliwości stosować go w domu/na balkonie.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Zauważ,że wywar jest stosowany w celu niszczenia szkodników a nie wzmacniania rośliny.Nie sadzę więc a by pomógł fikusowi w kwestiach korzennych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”