Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Szkodniki na dużą skalę.

Post »

ja używam proszku Brosa i działa bardzo dobrze, aczkolwiek po jakimś czasie tworzą się nowe mrowiska i tak w kółko. Wszystkiego od razu nie wytępisz. Robią górki na trawniku, podkopują skarpę, ale powoli je wytępiam. Aktualnie spokój.
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam,

produkuje trawniki rolowane, niestety w pewnym miejscu (na szczęscie nie na całosci) pojawiły się wielkie mrówki.
Trawę produkujemy na folii, podczas układania podłoża wszędzie tych mrówek było pełno. Siadały na podłoże i po nim chodziły.
Teraz trawnik nadaje się już do sprzedaży i podczas wycinania zauważyłem, że w darni jest masa otworków gdzie siedzi matka i składa jaja. W otworze korzenie są wygryzione, otwór ma ok 1cm.



Czy istnieje jakaś skuteczna metoda usunięcia tych mrówek, nie uszkadzając trawnika? Oprysk?

czy w ciągu zimy mrówki te zginą? W zwykłym mrowisku, na zimę pewnie mrówki wędrują nisko wgłąb ziemi, u mnie mają do dyspozycji 3cm podłoża torfowego.


Jeśli one wszystkie wyjdą z jaj, to będę miał po trawniku....

Proszę o porady
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: mrówki w trawie z rolki

Post »

Soda, albo proszek do pieczenia. Nie wiem, co się z nimi dzieje, ale znikają, jak się tym posypie.
Waleria
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: mrówki w trawie z rolki

Post »

posypanie nic nie da, bo one maja mikro gniazda, siedzą w systemie korzeniowym, pod trawnikiem, a nad folią.
Myślałem o czymś takim jak oprysk (dojdzie do systemu korzeniowego, który zabiłby mrówki, ale nie uszkodził trawnika. To opcja idealna, ale nie wiem czy coś takiego istnieje.

Liczę też na to, że podczas zimy mrówki wymarzną..
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Mrówki w warzywach i nie tylko!

Post »

Gniazda mrówek czestuje fusami od kawy(zbieram fusy ) i jak dotad -działa.Mrowki wynoszą się ,bo naprawdę zapach kilkunastodniowych fusów jest daleki od zapachu Channel 5.Brrrrrrrr
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
Phalaenopsis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 lis 2013, o 07:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Czołgiem!
Mój pierwszy post na forum także witam was serdecznie:)
W tym roku miałem mega, mega plagę mrówek. Były wszędzie, w domu, altanie i ogrodzie. Pierwszy raz o wielu lat coś takiego widziałem. Sypałem granulaty i pryskałem jednak to nic nie dawało, kilka martwych sztuk, które akurat trafiłem szprajem. Doszło nawet do tego, że wysiadła mi elektryka w ogrodzie, co włączałem oświetlenie to wywalało korki, zrezygnowany szukałem miejsca gdzie robi się zwarcie i okazało się, że w nóżkach lamp było regularne gniazdo mrów-masa ziemi naniesiona przez mrówy, wilgotna, a bezpiecznik był z tych wrażliwszych więc co rusz wyskakiwał. Zdemontowałem wszystkie lampy, oczyściłem ale nie przykręciłem ich. Poszedłem po raz kolejny do sklepu ogrodniczego. Mówię jaka jest sytuacja, że załamuję ręce ale gościu mówi, że mają coś nowego i niedrogo coś koło 8-9 złotych to kosztowało, nie pamiętam bo gościu mnie tak na to nakręcił, że wziąłem 4 sztuki:D Toxy Mrówkobit się zowie. Dopiero w drodze do domu pomyślałem, że jak mi to nie pomoże to wywaliłem kasę w błoto. Tak czy inaczej ten preparat miał postać pudru/pyłu w takiej czarno białej "solniczce".
Wpadłem do domu i zacząłem sypać w te lampy i przykręcać je na miejsce, a potem do drewutni z 1/4 paczki wysypałem, w altanie to samo, wszędzie. Przy ścianach, w kątach, za donicami, nawet trochę w trawę tam gdzie widziałem, że łażą. Potem przy wejściu na taras, przy oczku wodnym, w sumie wysypałem 2,5 opakowania na 16 arów także zostało mi jeszcze sporo, jakby ktoś chciał to mogę mu podesłać pocztą.

Tak czy inaczej zziajany wróciłem do domu myśląc, że może będzie chociaż minimalna różnica. Po 3 dniach żywych mrówek nie było WCALE! Nigdzie, a trupków było tak dużo, że musiałem taras pozamiatać.
Tak czy inaczej do dnia dzisiejszego bezpiecznika mi nie wyrzuca na ogrodzie. Byłem mega zdołowany bo normalnie czułem jak mi wynoszą ogród i myślałem, że z roku na rok będzie gorzej, a w sumie trochę ponad 25zł wszystko zmieniło także rewelka. Jakby ktoś potrzebował czegoś solidnego na mrówy to mogę z całego serca polecić. Troszkę się rozpisałem ale tak to ja mam, że zawsze esej napiszę, nawet do błahej sprawy:D Trzymajcie się i powodzenia.
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Mogą być obierczyny z ogórka ale niezawodny jest PROPAL herkules.
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Mrówki w warzywach i nie tylko!

Post »

Jeżeli nie boicie się chemii Propal herkules w sprayu szybko was wyręczy.
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: mrówki jedzą rzodkiewkę :)

Post »

Płynem do naczyń tylko spapra się ziemię ja robię to bardziej drastycznie ale działa wlewam wrzątek w mrowisko.
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Qiuzz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2014, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czerwone mrowki zjadające korzenie trawy ! ! !

Post »

Witam, opiekuję sie hektarowym ogrodem od 5 lat. Trawa zawsze byla gęsto i ciemnozielona,poddawana nawozeniu i odchwaszczaniu, jednak juz w tamtym roku jak i teraz pojawia sie z nia problem. W korznieach zagnieżdzaja sie czerwone mrowki na skalę masowa, sa wszedzie,
Obrazek
Tak wyglada trawnik
a tak one (przepraszam za jakość)
Obrazek
I teraz pytanie jak ich sie pozbyć? jest jakiś oprysk czy cos? Proszek duzo tu nie daje poniewaz one prawie nie wychodzą na powierzchnie, siedza praktycznie tylko w korzeniach. Prosze o pomoc.
Dziekuje ;)
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwone mrowki zjadające korzenie trawy ! ! !

Post »

Czerwone? Ja bym je raczej nazwał żółtymi... (sądząc po zdjęciach)
Qiuzz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2014, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czerwone mrowki zjadające korzenie trawy ! ! !

Post »

Czekałem na konkretna odpowiedz a nie glupi komentarz.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwone mrowki zjadające korzenie trawy ! ! !

Post »

Mrówki uważam za pożyteczne, zagnieździły się w trawniku gdyż mają tam dużo pożywienia jak np. skoszone źdźbła trawy, czy larwy owadów. Natomiast jeżeli koniecznie musisz je skasować to przykładowo można wziąć preparat typu Karate Zeon i podlać roztworem trawnik (nie spryskać tylko podlać). Kasacja wszystkich owadów w ciągu kilku dni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”