Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Post »

Na początku bardzo fajny film o trzmielach i roślinach.
http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/dzika- ... ela/992254

Zgodzę się z prowadzącymi w tym programie, że ogrody w Polsce stają się bardzo surowe i mało gościnne dla owadów. Głownie teraz architekci, ogrodnicy preferują rośliny mało wymagające i ozdobne przez cały rok, np. iglaki oraz pięknie idealny trawnik jak z reklamy centrum ogrodniczego. Ja jestem raczej zwolennikiem przywabiania różnych owadów i mam niezwykłą frajdę kiedy w swoim ogrodzie zobaczę różne gatunki. Widok niesamowity szkoda tylko, ze człowiek nie ma wtedy aparatu. W tamtym roku na moich dyptamach (krzew mojżeszowy) policzyłem 11 gąsienic pazia królowej. Frajda niesamowita, nawet jeśli przypłaciłem to tym, ze te gąsienice wyżarły prawie wszystkie niedojrzałe nasienniki dyptamu. ;:oj Innym razem zaobserwowałem modliszkę, pasikoniki zielone. Notorycznie do floksów przylatują fruczaki gołąbki, zwane "polskimi kolibrami". To takie ćmy, które spijają nektar zawisając w powietrzu nad rośliną. W tamtym roku również zaobserwowałem larwy świetlika, niesamowite ;:oj , kiedy siedzisz wieczorkiem, a na glebie, ktoś "wysyła" wiadomości alfabetem Morsa. Naliczyłem wówczas 20 świetlików, tzn latarek :).

W tym roku planuje trawnik wzbogacić o stokrotkę łąkową. Co roku sieje aksamitkę wąskolistną, która wabi trzmiele i pszczoły. Powrócę również do innych roślin jednorocznych np. cyni, lwiej paszczy, gazani, astrów jesiennych (półpełnych), po to własnie aby zwabić jeszcze więcej owadów zapylających. Oprócz tego w ogrodzie mam kilkuletnie jagody kamczackie, które wczesną wiosną kwitną i zwabiają bardzo dużo trzmieli jest dosłownie jedno wielkie brzęczenie i można zaobserwować kilka gatunków tych owadów. Do roślin, które posiadam i są uwielbiane przez owady zaliczę jeszcze: parzydło leśne, budleje, krwawnice pospolitą, tojeść rozesłaną, ostróżkę, tawułę japońską, goździki,lawendę, hyzop.

Myślę, ze po tym filmie znaczna część osób postara się w swoich ogrodach stworzyć tzw. wysepki kwiatów zwabiających trzmiele i pszczoły albo wzbogaci o takie rośliny swoje rabaty. Napiszcie jakie macie rośliny, które zwabiają te owady, może planujecie takie stworzyć enklawy owadzie. Może akurat w tym wątku będą pojawiać się zdjęcia owadów tych niesamowitych, ciekawych, które zawitały do naszych ogrodów. ;:215
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

U mnie od tego roku będzie bardzo dużo szałwi omszonej - oblegana przez trzmiele, podobnie jak lawenda. Więcej również jeżówek oraz dzielżanów, głównie właśnie ze względu na owady ale również ze względu na walory ozdobne. Sadził będę ligustry i berberysy aby wczesną wiosną owady miały pożywkę (są już spełniające tą samą rolę krokusy). Przewidziana rabata pierwiosnkowa, kolejna sasanki z pigwowcami. Na jesień już istniejące wrzosowisko.
No w niektórych miejscach sterty gałęzi, pieńków, kamieni, tak aby towarzystwo miało się gdzie uchować.
I ściółkowanie skoszoną trawą rabat - w niej żyje mnóstwo owadów w tym duża ilość pożytecznych drapieżnych chrząszczy, będą tam też zimować np. biedronki.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

No własnie sam zapomniałem o jeżówkach, krokusach, pierwiosnkach, dzielżanie, sasankach. ;:224, a mam je w ogrodzie. No to tak jeszcze sięgnąłem pamięcią i tez dodam wrzośca, słoneczniczek szorstki, fiołek pachnący, rozchodnik kaukaski :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Liatra Kłosowa świetnie przywabia motyle.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Ożanka właściwa przyciąga trzmiele, pszczoły i motyle :) polecam :)
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Tomek_Os pisze:U mnie od tego roku będzie bardzo dużo szałwi omszonej - oblegana przez trzmiele, podobnie jak lawenda. Więcej również jeżówek oraz dzielżanów, głównie właśnie ze względu na owady ale również ze względu na walory ozdobne. Sadził będę ligustry i berberysy aby wczesną wiosną owady miały pożywkę (są już spełniające tą samą rolę krokusy). Przewidziana rabata pierwiosnkowa, kolejna sasanki z pigwowcami. Na jesień już istniejące wrzosowisko.
No w niektórych miejscach sterty gałęzi, pieńków, kamieni, tak aby towarzystwo miało się gdzie uchować.
I ściółkowanie skoszoną trawą rabat - w niej żyje mnóstwo owadów w tym duża ilość pożytecznych drapieżnych chrząszczy, będą tam też zimować np. biedronki.

I pozostałości po liściach na rabacie itp.
Ja nie obcinam na zimę irysów w nich zauważyłem biedronki. Masę liści też zostawiam , w sumie to mało co sprzątam i koszę na zimę.
Ogród żeby był przyjazny to moim zdaniem powinien być jak najmniej wypieszczony, bardziej naturalny, a jak się sadzi przeważnie jeden gatunek, kładzie agrowółokninę i keramzyt co co przyjdzie ?
Moda się zmienia/ mówię tutaj o zwyczajach w Polskich ogrodach zaczynają królować byliny zarówno jedno roczne jak i wieloletnie i to przyciąga masę owadów.
U mnie wiciokrzewy, kamczatki, rosa rugosa, berberysy, mlecze które samopas rosną i inne pospolite kwiatki i chwasty. Czarny bez, tawuły, lipa.
W drzewach chowają się też ptaki jak dzikie gołębie na świerku oraz zimą w wysokiej niewykoszonej trawie kuropatwy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

;:215 ;:138 Nic tylko przyklasnąć Robert ;:215
Mimo że mało doświadczony jestem, i dopiero drugi rok z ogrodem, mam to samo podejście.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Zgodzę się z panami, ale nie do końca. Gdyż takie pozostawianie resztek ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze mimo, że pod resztkami roślin chowają się na zimę owady, to jednak mogą być przyczyna rozwijających się chorób na roślinie. Tu raczej dotyczy roślin, które są zarażone i aby nie nie rozprzestrzeniać chorób to zabiegi pielęgnacyjne są pierwszą rzeczą jaka trzeba wykonać w ogrodzie. Po drugie pod takimi resztkami mogą znajdować się inne szkodniki, np. ślimaki. :roll: Później walka z nimi to horror. Mniszki..... ja tez mam na trawniku mniszki, bo już nie mam siły z nimi walczyć, ale jak mi dostaną się do ogrodu to też jakby mogły to by zarosły wszystko. Także kontrola musi być.
Ja może bym polecał bardziej estetyczne rozwiązania dla owadów, np. pszczoły dzikie czy nawet biedronki będą się chować w źdźbłach ściętej trzciny (w otworach) lub babusie. Wystarczy związać taki pęczek przywiesić gdzieś w słonecznym zacisznym miejscu. Fajną sprawą są kamienie, które nagrzewają się i tam tez pod nimi znajdują się owady. W ogrodach naturalistycznych polecam korzenie , karpy starych drzew. Mają one liczne otwory, wgłębienia. Budki lęgowe dla ptaków- w zimie kiedy nie gniazdują się w takich budkach tez pojawiają się owady, np. biedronki, skorki, muchy, złotooki etc.
Oczywiście odradzam WYPALANIE TRAWY gdyż właśnie trzmiele i dzikie pszczoły (i nie tylko) znajdują się pod ziemią, a ludzie paląc trawę niszczą te owady.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Damek, zdaję sobie sprawę z zagrożenia ślimakami etc. i chorobami. Ale w moim ogrodzie w tym roku jest całkowity zakaz stosowania ŚOR, jeśli rośliny któreś stracę, trudno. Walkę ze szkodnikami mam zamiar pozostawić matce naturze, a moim zadaniem jest tworzenie warunków, aby mogła ona funkcjonować w sposób niezakłócony. I tak np opryski przeciw mszycom najbardziej szkodzą ich naturalnym wrogom, ściółka owszem jest schronieniem dla ślimaków, ale są w niej również drapieżne chrząszcze które te ślimaki wsuwają. Sterty kamieni i gałęzi etc. są schronieniem dla płazów i gadów które również mają w swoim menu ślimaki. Trucie ślimaków środkami chemicznymi przekłada się na zmniejszenie ich naturalnym wrogów. Budki dla owadów owszem buduję w ten weekend własnie pod kątem trzmieli i murarek (choć nie wiem czy dla nich już nie za późno). Jak chodzi o choroby grzybowe, na pewno część patogenów znajduje się w ściółce, ale jeśli nie stosujemy śor, równowaga między pożytecznymi mikroorganizmami a patogenami pozostanie zachowana. Tak sobie przyroda radzi od milionów lat, dlatego zdam się na nią.
Nie mniej liczę się z tym że będę miał straty w pierwszym roku, może latach nawet. Tak postanowiłem podejść do zagadnienia, mam nadzieję że się uda :D
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

U mnie we wszystkich narożnikach okien i drzwi w "sieni" zimują od lat biedronki.
Obrazek
Nigdy nie stosowałam żadnych śor poza przypadkiem, kiedy ogromne trzmieliny zostały pewnej wiosny osnute tonami takich pajęczyn, wewnątrz których białe larwy wcinały liście, ze z daleka słychać było chrupanie. Ślimaki zbieram wiaderkami i wynoszę na łąkę. Ale nie jest to jakaś akcja mająca na celu wyczyszczenie działki z tych stworzeń.
Jak napisałam: żadnej chemii i żadnych chorób roślin nie miałam. Raz miałam turkucia podjadka (prawdopodobnie przywiozłam z Holandii z rododendronami), ale mąż go złapał i wywiózł do Warszawy, bo tak mu się podobał, że nie miał serca go utłuc.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

No to mam dla Ciebie Emilio nieciekawą wiadomość. Masz na suficie biedronkę made in china :roll:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Harmonia_axyridis

Ten harlekin niszczy polskie biedronki i gryzie ludzi. Wyjątkowo paskudny owad, gorszy jak chińskie trampki :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Nie chcę Cię nakłąniać do barbarzyństwa ale ja bym Ci radził to rozgonić to zgromadzenie. Po prostu nie mają do nas wizy :;230 :;230 .
Pozdrawiam Paweł
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Poczytałam i nie wiem czy się bać.Pamiętam, że dawno temu NASZA biedronka mnie zaatakowała i to baaaardzo bolało. A te gromadzące się u mnie od kilku lat- na wiosnę wylatują z domu i może dlatego mam zdecydowanie mniej niż kiedyś mszyc na różach. Nie chcę ich zabijać.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”