Liliowce -Hemerocallis cz.9

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Liliowce -Hemerocallis cz.9

Post »

Lilowce ?Hemerocallis:
Cz.VIII http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=18&t=29971


Grażynko, ja też zaczęłam całkiem niedawno i to zupełnie przypadkowo. Jednak ta choroba mocno atakuje, a objawia się u mnie głównie ,zbieractwem', czyli gromadzeniem liliowców z czystej chęci ich posiadania. A chęć krzyżowania i uzyskania jakiejś ciekawej siewki chyba występuje u każdego posiadacza liliowców. Może nie będą z tego jakieś oszałamiające cuda, ale radość i satrysfakcja z uzyskanych efektów jest bezcenna.
Grażynka życzę Ci więc szybkiego zakwitnięcia siewek i ciekawych efektów.

Ja już drugi rok cieszę się swoimi kwitnącymi siewkami i choć były krzyżowane , na oko' i z materiału starszego, pospolitego, to i tak cieszą mnie uzyskane efekty, bo są moje własne i niepowtarzalne.

A to moje największe zaskoczenie- miedziany biton, kwiaty wielkości ,Stella De Oro', ale wysokość i ilość kwiatów jak u ,Corky'.

Obrazek

A to kilka fotek klasyki

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
klio
500p
500p
Posty: 529
Od: 31 sie 2010, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

A ten jegomość trzeci od końca to jak się wabi? bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam. Krystyna.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

[quote="śnieżka
Obrazek quote]

Nie znam właściwej nazwy tego jegomościa- został kupiony jako ,Big Smile'. Za to doczekał się takiej pięknej córeczki.


Obrazek
klio
500p
500p
Posty: 529
Od: 31 sie 2010, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Tylko pogratulować, bo jest na czym oko zawiesić.
Pozdrawiam. Krystyna.
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Śnieżko - 760 odmian to mała kolekcja? :shock: Dla przeciętnego ogrodnika-amatora i tak niewyobrażalna :D
Klasyka nie klasyka - wszystkie są piękne.
Oglądając namiętnie wszelkie wątki i stronki z liliowcami doszłam do wniosku, że brakuje mi tych w odcieniach fioletu.

Przy okazji pochwalę się, że wysiałam nasiona zebrane z moich liliowców - zaczynają już wschodzić. Może wyrośnie mi "coś" ładnego... :wink:
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Iza- 760 to mało. Są w Polsce znacznie większe kolekcje. Ale mam takie plany, żeby moja stale się powiększała.
Izo- na pewno wyrośnie Ci coś ładnego, bo przecież wszystkie liliowce są piękne, więc z dwóch pięknych nie może powstać coś brzydkiego, prawda?
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Śnieżko - z własnej krzyżówki to nawet "kundel" będzie mnie cieszył.
Z moich chyba najstarszych liliowców wyszło też kilka przypadkowych samosiewek i kiedyś nie zwracałam na to uwagi.
Ale teraz już moje baczne oko wyłapuje każdego z tych przypadkowo kiedyś wysianych.
Ale wiadomo, że w miarę jedzenia apetyt rośnie..... :wink: no i teraz ręce zacieram, bo będąc posiadaczką kilku atrakcyjnych dla mnie liliowców może uda mi się z nich coś "wyczarować".
Mam tylko cichą nadzieję, że zeszły rok już się nie powtórzy i w tym liliowce zrobią już pełnowartościowe nasienniki.
Przyznam jednak, że mam stracha, jak liliowce przezimują, osłabione zeszłorocznymi zalaniami. :roll:

Izo - mam nadzieję, kiedy wyrosną twoje siewki i zakwitną, że się nimi pochwalisz.
A czy te nasiona są z twojego zapylenia czy z przypadku natury ?
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Grażynko-Kogra- mam nadzieję, że nowe krzyżówki spełnią Twoje oczekiwania.

Ja mam za to coraz większy galimatias w głowie- gdy oglądam te wszystkie nowości i mocno zastanawiam się nad tym , co jeszcze można zmienić i ciekawego wymyśleć w wyglądzie kwiatu liliowca? Ciekawa jestem Waszych przemyśleń na ten temat, bo to przecież jest główny sens krzyżowania odmian.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

A spotkałaś już pełnego pająka ?
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

kogra pisze:A spotkałaś już pełnego pająka ?
W pewnym sensie TAk. To znaczy mam dwa ,Fluttering Beauty' i ,Fashion Leader', lecz jeszcze nie widziałam na żywo ich kwiatów, bo żaden z nich mi nie zakwitł. na razie źle przeżyły ubiegłą zimę. Zobaczymy jak będzie po tej. Wielkich planów z nimi nie wiążę, ale w minionym roku zrobiłam kilka krzyżówek w kierunku uzyskania pełnego pająka. Zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie.
Penelopa
200p
200p
Posty: 223
Od: 2 sie 2010, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Czytam i zaczynam się bać ... 100 liliowców ??? 760 ??? ;:154
O mamuniu, czy mój mąż zniesie taki rozwój tej choroby ?? Bo ja już zastanawiam się jak zareaguje jak doliczy się u nas ... 40 :;230 W sumie może i dobrze, że to kwiat jednego dnia - on wcześnie do pracy wychodzi, wraca późno, to kwiaty co najwyżej na zdjęciach poogląda - najwyżej powiem, że się tak stella w rok rozrosła :;230


Kogra, jak dużą działkę masz ??

Bo dziewczyn, to nawet nie pytam, na 760 liliowców to już trzeba mieć jednak trochę miejsca ;:180 U Ismeny to wręcz pole liliowców :D

Mi chyba własne siewki nie grożą, bo jakiś antytalent jestem do robienia sadzonek - a co dopiero nasionka ;:223 Dlatego czoła chylę przed tymi, co siewek się dorobili ;:180

Ale mi sie przez was chce wiosny i lata ;:224
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Penelopa pisze: W sumie może i dobrze, że to kwiat jednego dnia - on wcześnie do pracy wychodzi, wraca późno, to kwiaty co najwyżej na zdjęciach poogląda - :;230



Bo dziewczyn, to nawet nie pytam, na 760 liliowców to już trzeba mieć jednak trochę miejsca

Mi chyba własne siewki nie grożą, bo jakiś antytalent jestem do robienia sadzonek - a co dopiero nasionka

co do pierwszej kwestii, to bym się trochę tego bała, bo niektóre odmiany rozkwitają dopiero wieczorem lub nawet w nocy- jak M wychodzi wcześnie, to może je akurat zobaczyć :D

na 760 odmian, wcale nie trzeba dużo miejsca- tak ok.300m2, jeszcze trochę warzyw i zagonki z małymi siewkami się zmieszczą.

A tworzenie krzyżówek to nie jest problem, tylko nie trzeba się bać i po prostu zacząć to robić. Uzyskanie roślin z nasionek jest u liliowców raczej łatwe. Ja sieję nasiona jesienią do gruntu i czekam. Te, które wyjdą po pierwszej zimie, to już powinny się utrzymać, aż do zakwitnięcia. Tylko na kwiaty trzeba trochę poczekać- tak min.2 lata, a max 4-5 nawet.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.8

Post »

Śnieżko - wooowwwww...... ;:224
To ostro bierzesz się do pracy.
To tym razem ja życzę Ci sukcesów i pięknego pełnego pająka.

Penelopo - moja działka to jakieś 750m, ale rośnie na niej mnóstwo roślin, oraz krzewy i drzewa owocowe.
Jest też mini szklarenka i mini ogródek warzywny, oczko wodne, skalniak / też mały /, trzy duże świerki, mały placyk oraz stara szopa na przydasię.
Liliowce rosną pomiędzy innymi bylinami i w tym roku dostana towarzystwo traw, kolorowych host i żurawek.
Chciałabym pokazać liliowce w otoczeniu roślin podkreślających ich piękno i oryginalność.
Zobaczymy czy wszystko wypali i będzie zgodne z założeniami.
Grażyna.
kogro-linki
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”