Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

BABECZKO- wydaje mi się że całkiem nieźle kombinujesz. Wprawdzie Aisyrk ma inne zdanie w tym temacie, ale niczym je nie uzasadniła. Lubin skoszony, przysypany warstwą ziemi, będzie się do wiosny w ziemi rozkładał, a dodatkowy nawóz w postaci żyta po przekopaniu wiosną na pewno nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

A czy żytko, posiane na łubinie, nie wykorzysta tego wszystkiego dobrego, co zostało z tegoż łubinu? Moim zdaniem - jeden zielony nawóz w sezonie wystarczy.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

ZIELONY nawóz

Post »

W jaki sposób sieje się rośliny na nawóz zielony? Czy trzeba spulchnić - zaorać ziemię czy wystarczy rozrzucić nasiona a one same sobie poradzą ? Do kiedy wiosną najpóżniej można wysiewać? Czy na jesieni będzie można posadzić rośliny ozdobne na tym nawozie? :oops: :oops: :oops:
duduś
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIELONY nawóz

Post »

Znawcą może nie jestem ale tak z własnego doświadczenia.
Warto przynajmniej spulchnić glebogryzarką ziemią, będzie gleba wzruszona to i rośliny głębiej się zakorzenią.Po zasianiu trzeba przygrabić albo lekko zawlec bronami ,wszystko zależy jakim sprzętem dysponujesz.
Ja wysiewałam gorczycę i tę roślinę trzeba wysiewac jak ziemia trochę obeschnie, lepiej wysiać wcześniej niż póżniej bo jak potem robi się gorąco to ona szybko wytwarza kwiaty i jest mniej masy zielonej.Jak wysieje się wcześniej to ma więcej czasu na wytworzenie części zielonych.
Gorczyca szybko urośnie i będzie na tyle czasu żeby latem coś sadzić.
Prawdopodobnie facelia wnosi dużo masy zielonej.Łubin to chyba gromadzi w glebie dużo azotu z powietrza.

Jeżeli gleba jest wyeksploatowana to przy sianiu warto dać trochę nawozów azotowych aby gorczyca miała na czym rosnąć.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: ZIELONY nawóz

Post »

Witaj DUDUSIU,jeżeli nie masz zamiaru przez całe lato wykorzystać planowanej powierzchni gruntu pod wysadzenie roślin ( warzywa,czy inne nasadzenia), to w ciągu całego roku wegetacji roślin możesz dwu lub trzykrotne wysiewań rośliny zielone na nawóz i je przekopywać( przeorywać), jakie rośliny wysiewać, decyzja należy do ciebie( żyto, owies, czy rośliny strączkowe).

Jak tylko się ociepli, możesz skopać (zaorać)planowany teren( na sztych łopaty głębokości), lub płytko zaorać pługiem , wyrównać grabkami metalowymi, ewentualnie bronami( przed siewem, by teren był równy i po siewie nasion, by je przykryć ziemią, ) i wysiać nasiona roślin.

Po wzroście , gdy roślina będzie miała co najmniej 10-15 cm, możesz już ponownie przekopać(zaorać) ziemię tak by wszystkie zielone fragmenty znalazły się przykryte ziemią i wykonać kolejny siew. Możesz również przekopywać(zaorać)ziemię z roślinami gdy mają większą wysokość( do 30 cm), ale wtedy, by je dobrze schować pod ziemią musisz ją wpierw skosić i dopiero po tym przekopać( zaorać). I tak za każdym razem gdy urośnie posiana roślina zielona, możesz ją do końca października przekopywać. Ostatnie przekopanie jesienią możesz połączyć z jesiennym sadzeniem planowanych przez Ciebie roślin.

Czeka Cię "syzyfowa" praca, ale z pewnością jesienią w glebie będzie więcej składników odżywczych niż przed rozpoczęciem prac.
Awatar użytkownika
Topik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 maja 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja mam u siebie uwięziony topinambur (żeby się nie rozrastał gdzie go nie chcę). Po zimie wszystkie sterczące badyle łamię i przekopuję z nimi ziemię. Używam go zamiast poplonu.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki poplon posiać po zbiórce warzyw na działce aby ją zasil

Post »

Ja sieję peluszkę szybko rośnie i wytwarza bardzo duża ilość zielonej gęstej masy a dodatkowo ma bakterie na korzeniach które pobierają azot z powietrza :)
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Adrianie, jak myślisz , czy teraz nie jest za póżno na wysianie peluszki, tak zastanawiam się czy zdąży wytworzyć dużo masy zielonej?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja dziś przekopywałem peluszkę i siałem znowu na inne grządki :D więc na pewno nie jest za późno, możesz też nie przekopywać jej na zimę a jedynie delikatnie wiosną wzruszyć resztki z wierzchnią warstwą gleby :)
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Poplon niby fajna i pożyteczna rzecz, tylko jeśli się dopuści do sporej wysokości, to może być kłopot z przekopaniem.
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Piotrku, do tego właśnie mamy szpadel i podkaszarkę (co kto woli).Nie wiem jak peluszka,ale facelia dorasta do 50-70cm i ma bardzo dużo masy zielonej(plusem jest to,że jest bardzo krucha i łatwo ją posiekać szpadlem).Z seradelą jest większy problem w rozdrabnianiu,mimo że jest mniejszą roślinką.Zawsze nadmiar zielska możesz wrzucić na kompostownik,jak to robi np. moja teściowa z gorczycą... Na pewno się nie zmarnuje ;)
Pozdrawiam cieplutko
Kasia
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Mi nigdy nie uda się wszystkiego przekopać i część zielonego jest na powierzchni, nic temu nie ma przez zimę i tak zgnije :)
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Posiałam w ostatnim tygodniu września żytko ozime i jakoś mi nie wzeszło... :( Nasiona leżą na ziemi i nic. Tylko sójki są zadowolone. Za sucho ma? Czy nasiona jakieś nie te? Żytko ze sklepu ogrodniczego jako poplon.
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”