Jak polepszyć warunki glebowe?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Mariola54 pisze:Wiosną posiała warzywa, które mogą rosnąć na takiej ziemi.
Izo to właśnie zasugerowałam Ani.
Nie zagospodarowane miejsca bym obsiewała jak piszesz łubin - przekopać - zboże - przekopać - łubin ...aż do mrozów.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Cieszę się, że jesteśmy tak jednomyślne! ;:138 ;:138 ;:138
aha, "do oporu" - tu miałam na mysli, dokąd nie zjawi się na którymś z tych miejsc roślina docelowa, czyli także w przyszłym roku i ewentualnie następnym.
Nie muszę pytać, wiem, ze się ze mną zgadzasz Mariolko :D :D :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Drodzy Państwo, a co powiecie o peluszce? Na nawóz zielony tez chyba dobra, czy nie? Żeby nie było monotonnie, tylko ten łubin i łubin :D

Ania pisała tez o bagnach, czy terenie podmokłym, czy tam nie ma jakiejś czarnej ziemi do przywiezienia po trochu, na taczkach, pod poszczególne roślinki? Nie "zamiast" obornika czy łubinu, tylko jako uzupełnienie działań poprawiających ziemię. Co Wy na to?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

chatte pisze:Nie muszę pytać, wiem, ze się ze mną zgadzasz Mariolko :D :D
Izuniu oczywiście ;:2 ;:12
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nalewko, Ania pisała, ze ma piach, a na piaszczystą ziemię najlepiej nadaje sie właśnie łubin :D Myślę, ze dla odmiany można też wysiać facelię, a jesienią np. żyto (też odpowiednie na lekkie ziemie)

Ziemię leśną mozna oczywiście wykorzystać, ale trzeba pamiętać, że taka ziemia jest kwaśna i będzie odpowiadać raczej roślinom kwasolubnym :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wskazane jest też dodanie do tego piasku torfu.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Erazm pisze:Wskazane jest też dodanie do tego piasku torfu.
Też ma charakter kwaśny. Zaś samo żyto ma zbyt mało składników pokarmowych, a do przekopania trzeba czekać od jesieni do wiosny, aby coś dało. Najlepsze na zielony nawóz są mieszanki wieloskładnikowe, zawierające motylkowe. Monoskładnikowy zielony nawóz niewiele daje... a czas leci... Coś ze szkoły jeszcze pamiętam...
Pozdrawiam. Jacek.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jest też jakja torf odkwaszonym nazywany potocznie czarnoziemem z dodatkiem wapna bądź kredy.
Torf nieodkwaszony o pH 3,5 - 4,5, odkwaszony o pH 5,5 - 6,5, zasadowy o pH 7,2 - 7,5.
Pozdrawiam Andrzej.
ania zaręba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 lut 2007, o 11:19
Lokalizacja: toruń

Post »

zrobie tak: w miejscu w którym zamierzam miec drzewka owocowe i krzaczki na wiosne nawioze obornika, przekopie, posieje łubin, przekopie i zaczne sadzić, apod drzewka nasypie troche ziemi odgroniczej. w tym roku posadze na jesień jabłoń, czereśnie, grusze i krzaki malin, a w następnym roku kilka krzaczków truskawek i winogrono. Koło domku rozsypie próchnice słodką, żeby poprawić jakość mojego ,,piasku,, i posadze rośliny lubiące piaszczystą ziemie: jodła kalifornijska, świerk kłujący, sosna, pigwowce, bzy, pięciorniki itd. reszte zostawie niezagospodarowaną, z czasem przyjdą pomysły. z warzywnikiem poczekam, a owoce to dla synka potroszeczku.

z lasu to troche ciężko wozić ziemie bo pod górke i za ogrodzeniem. popieracie moje zamiary???????
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Winogrono lubi zasadową glebę, więc o ile mi wolno proponuje Tobie moją metodę: dół fi 0,6-0,8m głębokości ok. 08-1,0m wysypałem mieszanką ziemi ogrodowej o pH>7, swojej ziemi oraz potłuczonych kawałków Siporeksu. Po co ten ostatni? Długo się rozkłada i daje odczyn zasadowy. Naprawdę jest efekt. Obecnie krzewy swoje przesadzałem jesienią w związku ze zmianą działki, więc nie mogę pokazać, ale to jest krzak 2-letni na starej działce, z którego zebrałem 10litrów owocu: Obrazek Obrazek
Krzew wyhodowałem z pędu, który przywędrował od sąsiada. W 2004r. wkopałem go do ziemi tak, że jego koniec i koniec jednego odrostu wystawały z ziemi, reszta była zasypana. W 2005r. późną zimą odciąłem połączenie z rośliną matczyną i otrzymałem samodzielny krzew.
Pozdrawiam. Jacek.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Myslę, że plan jest niezły Aniu ;) Tylko tej niezagospodarowanej części nie zostawiaj w ugorze. Przynajmniej tam gdzie planujesz warzywnik posiej łubin. Ziemię pod przyszłe truskawki, jeśli chcesz je sadzić w przyszłym roku, to w tym jeszcze raz nawieź jesienią obornikiem.
Po ziemię z lasu jeszcze możesz sięgnąć, jak jej będziesz potrzebować np. pod rododendrony :D, ale możesz też zastosować inne metody zakwaszania ziemi.
Pamiętaj o kompoście, który jest najcenniejszym nawozem! - przy czym nie trzeba go kupować ani znikąd przywozić :D
madziewa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 wrz 2006, o 16:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

A gorczyca? gorczyca też jest niezłym nawozem zielonym. jeśli jeszcze zdobędziesz matwikobojcza, to nie będziesz miała problemu z tym nicieniem. Musisz tylko pamiętać, by przekopać zanim zakwitnie. siać jesienią, najlepiej tuż po zbiorach
pozdrawiam



Poprawiono literówki.
madziewa
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Gorczyca nie jest najlepsza na warzywnik, bo po niej nie mozna uprawiać warzyw z rodziny krzyżowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”