Czasy kiełkowania nasion poszczególnych roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

I według znanych mi informacji to dobra pora, tak?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dla roślin dwuletnich przeważnie zalecany jest jako termin siewu maj - czerwiec, więc wysiałaś o bardzo właściwej porze :D Dla bylin to chyba też dobry termin.
Jeżeli nasiona potrzebują specjalnych warunków do wzejścia, to producent zazwyczaj podaje je na opakowaniu.
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

A jednak :) Właśnie zakwitły nasturcje :)
Mój ogród.
Pauzalka
Jolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sie 2007, o 16:55
Lokalizacja: miły zakątek Polski

Post »

Nie wiem, co wysiałaś, ale ja często "spóźniam" się z sianiem. Wakacje sprzyjają wariacjom w ogrodzie, więc czemu nie eksperymentować. Popieram opinię, że lepiej mieć choć listki zielone niż gołą ziemię. Cieszę się z Tobą nasturcjami. Moje też kwitną, w skrzynce na balkonie, tworząc kolorową roletę w ukochanym kąciku robótkowo-czytelniczym.
Oj MUTARI, nie daj się smutkowi i pesymizmowi. A gdzie wiara w potęgę przyrody?! :P Pozdrowienia. J.
dobroć powraca
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Mutari pisze:Listki na pewno będą zdobić, ale kwiatów myślę, że się nie doczekasz :)

Pozdro
Mutari
Po spóźnionych nasturcjach doczekałam się również groszków pachnących :o pnącza nie są może okazałe, ale ładnie zdobią ogrodzenie i kwitną :D

Pozdrawiam wszystkich niedowiarków oraz ryzykantów :wink:
Mój ogród.
Pauzalka
koral
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2007, o 19:33
Lokalizacja: Łódź

Sianie nasionek

Post »

Kupilem na alledrogo nastepujace roslinki (w postaci nasion):
20szt dziwaczek jalapa (mirabilis jalapa)
100szt pantofelnik (calceolaria)

Jak z tym postepowac aby miec dobre efekty hodowlane?
Ile nasionek do 1 doniczki i jak duzej? Jakie podloze?

To samo dotyczy aturi (desmondium motorium), ale tutaj podany byl sposob: nasionka przetrzec piaskiem aby usunac woskowata osionke, zanurzyc w letniej wodzie. Wode zmieniac co kilka godzin. Po 24h nasionka zapakowac w wilgotna gaze a nastepnie przykryc folia z otworkami. Gdy napecznieja i stana sie jasniejsze (2-5dni) wsadzic do doniczek. W podlozu do wysiewu i pikowania (torf z piaskiem) zrobic otwory glebokosci 1cm i po 1 ziarenku do otworu.

Ile otworow w doniczce, jaka duza doniczka?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sadzenie z nasionek

Post »

Co do aturi doniczka o średnicy 12 cm i max 4 nasiona lub doniczka o średnicy 4 cm i jedno nasionko(bardziej praktyczna metoda) nie ma konieczności pikowania przesadza się dopiero starszą siewkę. :D :D :D
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Co do mirabilis jalapa czyli dziwaczka, to nie ma problemów z wysiewaniem. Możesz je wysiać do skrzynki albo pojedynczo do doniczek 9 x 9. Ziemia uniwersalna. Nie trzeba moczyć nasion przed siewem.
Pozdrawiam. Małgorzata
ikolak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2007, o 11:23

Post »

Podczepię się pod temat, zeby nie robic bałaganu.
Również jestem na etapie wysiewania nasionek.
I z tym wiąże sie moje pytanie.
Mam nasiona roślin stosunkowo egzotycznych jak (eukaliptus, bananowiec, kawa, pachypodium, papaja, orzech ziemny).
O ile orzech ziemny i eukaliptus nie potrzebują potwornego ciepła, to z pozostałymi 4 gatunkami mam dylemat.
Zrobiłem im taką "szklarenke". Obrócone bokiem akwarium na parapecie i z kartonu taka nakładka, która częściowo je zamyka i zbiera gorące powietrze znad grzejnika. Termometr wskazuje tam w ciągu dnia 20-32oC, zas ziemia w doniczce ma około 21-22oC. Szklarenka jest na oknie wschodnio-południowym.
Jest jednak jeszcze opcja położenia doniczek na grzejniku, i wtedy mogę liczyć na 28-30oC dla ziemi w doniczkach, ale słońca malutko.
Pytanie brzmi, która lokalizacja będzie lepsza. Czy same nasiona potrzebują słońca czy dopiero siewki. Proszę o pomoc.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Lepsza będzie opcja z grzejnikiem same nasiona nie potrzebują światła dopiero siewki jak napisałeś ale bezpośrednio na kaloryferze doniczek również bym nie stawiał bo będziesz miał ciężko zahartować później system korzeniowy siewek jak nagle przestawisz je do niższej temp najlepiej by było gdybyś mógł je postawić na jakiejś deseczce ok 0,5 cm grubości która będzie leżała na grzejniku no i wskazane by było zadbać o mikroklimat dla nasion np. poprzez założenie foliówek na doniczki jak np. na tej fotce
Obrazek :D :D :D
ikolak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2007, o 11:23

Post »

Przemo, w podobny sposób wysiałem palmy. Czy nasiona nie zgniją w takiej atmosferze , w szczelnych foliach??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

ikolak pisze:Przemo, w podobny sposób wysiałem palmy. Czy nasiona nie zgniją w takiej atmosferze , w szczelnych foliach??
A palmy zgniły? Mnie jeszcze nigdy, mam tak wysiane oliwki, palmy, mango, figi, grapefruita izraelskiego i mandarynki. :D :D :D
Awatar użytkownika
Beata T
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2386
Od: 18 sie 2007, o 18:40
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Sadzenie z nasionek

Post »

koral pisze:Kupilem na alledrogo nastepujace roslinki (w postaci nasion):
20szt dziwaczek jalapa (mirabilis jalapa)
100szt pantofelnik (calceolaria)
co do dziwaczka to ja go sadze bezpośrednio do ziemi w ogrodzie, a na następny rok sam mi się wysiewa, ale zawsze zbieram parę nasionek na następny rok tak na wszelki wypadek :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”