Magia roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Witajcie :) Fajny temat ta jemioła :wink: Z tym jej związkiem z topolami to chyba prawda bo wokół mojego domu jest sporo jemioły waśnie na starych topolach. Nie ma jej na brzozach i na sosnach. Może to przypadek ale tak jest w mojej okolicy. Moja zasuszona jemiołka wisi nad drzwiami wejściowymi też ją pozostawię. Dzięki Wam mam odpowiedź dla ciekawskich dlaczego jeszcze ją trzymam :wink: A, słyszałam że w sypialni nie wskazane jest mieć suszonych kwiatów itp. to zasusza miłość i pożycie intymne małżonków i nie tylko :lol:
Pozdrowionka
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

wronek89 pisze:A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
W większości źródeł podają, że to roślina jednoroczna... :wink: .
Mam jednak odmianę (?), która jest wieloletnia. Na razie
przez trzy lata istnieje i nie było problemu nawet z mroźną,
ubiegłoroczną zimą. Wygląda zupełnie jak ten :

http://tabaza.sapijaszko.net/modules.pH ... wo&tid=952
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aniu on się bardzo rozsiewa i nawet możesz nie zauważyć,
że to nowa roślinka wykiełkowała.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

wronek89 pisze:A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
Mak występuje w trzech odmianach: roślina jednoroczna, roślina dwuletnia, bylina.
W naszym klimacie część bylin krótkowiecznych uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Najczęściej uprawianą w naszych ogrodach makiem-byliną jest Papaver orientalis (Mak wschodni) o ogromnych kwiatach średnicy do 16 cm. Mak wschodni jest byliną bardzo ekspansywną przez wytwarzane rozłogi.
Mietek.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mariola54 pisze:Aniu on się bardzo rozsiewa i nawet możesz nie zauważyć,
że to nowa roślinka wykiełkowała.
Nie, Mariolu - jest ciągle w tym samym miejscu, a zawiązujące się makówki
ucinam. Jak nareszcie wiosną zacznę robić zdjęcia, to zobrazuję fotkami. :wink:
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

Mak syberyjski jest roślinką ,która bardzo się rozsiewa /kw. też pomarańczowo/ale jest bardzo wdzięcznym kwiatkiem
Obrazek
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Oj Marysiu coś zaniedbujesz ten temacik:cry: Twoje wiadomości czytam z wielkim zainteresowaniem i od kilku dni biegnę do kompa, a tu nic nowego. Pewnie z braku cxzasu, coś o tym wiem:) Ukłonu i czekam:D
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Masz rację Szpilko, niestety chroniczny brak czasu nie pozwala mi zaglądać na forum. ;:144 Dzisiaj nadrobię trochę zaległości:


Głóg dwuszyjkowy
Crataegus oxyacantha


Obrazek
Angielska nazwa głogu pochodzi od „haw”, wywodzącego się od staroangielskiego „haga”, oznaczającego także „żywopłot”, ponieważ ciernie i sztywne gałązki czynią go doskonałą barierą dla bydła i świń. Inna dawną angielską nazwę „chleb z serem” zyskał, kiedy w ciężkich czasach ludzie spożywali jego liście.
Gałązki głogu były używane w ceremoniach pierwszomajowych, symbolizowały odradzające się życie, płodność i wiosnę.
Rzymianie wkładali gałązki głogu do kołyski nowonarodzonego dziecka, aby chronić je przed chorobami i wpływem złych mocy.
W tradycji chrześcijańskiej głóg był rośliną użytą w koronie cierniowej. Przez wieku ludzie wierzyli, że błyskawica, dzieło szatana, nie trafi nigdy w głóg, ponieważ roślina ta spoczywała na skroniach Chrystusa.

------------------------------------------------------------------------------------

Piwonia lekarska
Paeonia officinalis


Obrazek
W starożytności uważana była za roślinę boską, która mogła oddalić złe duchy i uchronić przed nocnymi koszmarami.

Nasion używano jako przyprawy. Nalewka ze sproszkowanego korzenia była zalecana przy dolegliwościach wątroby. Uważano, że daje ulgę przy skurczach i konwulsjach, podawano ją również kobietom w połogu.

W magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny: biała piwonia wspiera wierność, różowa pogłębia zrozumienie pomiędzy partnerami, a czerwona przywołuje nową miłość, nasila namiętność.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Nagietek lekarski
Calendula officinalis


Obrazek

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu nagietka w medycynie pochodzą z XII w.
W przeszłości liście były wykorzystywane jako warzywo.
Z kwiatów brzeżnych otrzymuje się barwnik stosowany w przemyśle spożywczym do barwienia tłuszczów (margaryn) i żółtych serów.
Nagietkowi od wieków przypisuje się właściwości magiczne. Jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem czy włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku przynosić mają spokojny sen. Noszone zaś w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego, odpędzać mają wszelkie lęki, zwidy i strachy.
Kwiat nagietka może służyć jako barometr,pozwala bowiem przewidywać pogodę. Jeśli rano przed godziną 9.00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza, to, że w tym dniu nie będzie deszczu
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Amlos pisze:
Mariola54 pisze:Aniu on się bardzo rozsiewa i nawet możesz nie zauważyć,
że to nowa roślinka wykiełkowała.
Nie, Mariolu - jest ciągle w tym samym miejscu, a zawiązujące się makówki
ucinam. Jak nareszcie wiosną zacznę robić zdjęcia, to zobrazuję fotkami. :wink:
Zrobiłam zdjęcie Mariolko. Oto ten mak wschodni, parę dni temu :
Obrazek

Jak podrośnie to mogę się z Tobą podzielić. Ma duże czerwone kwiaty.
Pozdrawiam :D
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aniu serdeczne dzięki.
Nie mam ogrodu naturalistycznego :D :D :D
U mnie wszystko pod linijkę, a jak mnie się rozsieje po ogrodzie to będę ganiać :D :D :D
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nic Ci się nie rozsieje ! Wystarczy uciąć makówki po przekwitnięciu .
Ale jak uważasz. :lol:

Dobranoc
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Oczar wirginijski
Hamamelis virginiana

Obrazek
Jako tzw. "Złoto Indian" - oczar wirginijski stosowany był w leczeniu wielu schorzeń przez plemiona indiańskie zamieszkujące północno wschodnie tereny Amryki Północnej. Współczesne badania naukowe całkowicie potwierdziły pierwotne wskazania lecznictwa ludowego.
Indianie używali gałązek oczaru jako różdżek do wyszkiwania zakopanych skarbów i podziemnej wody oraz do wykonywania łuków. Zwany jest także "orzechem czarnoksięskim".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”