Sosna - szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Bardzo Ci dziękuję Hanka55 za radę - tak właśnie zrobię.

Z moich wstępnych wniosków wynika że duże prawdopodobieństwo wypada w tym przypadku na jaja Miodownicy Sosnowej a więc Promanal będzie miał tutaj zastosowanie - prawda? tylko kiedy go zastosować? Z dość zagadkowej podpowiedzi Pana Janusza z PO wnioskuję że pewnie po wykluciu się owadzików (podziękowania dla Pogotowie Ogrodnicze) ale czy będzie miał sens oprysk już teraz czy dopiero po pojawieniu się owadów?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Skoro zimują dzieworódki, samice i jaja, to chyba, dobrze byłoby teraz te samice zniszczyć/ zakleić ?
A drugi oprysk, środkiem kontaktowym insektobójczym, po wykluciu jaj.
Ale, to tylko moje domniemanie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Miodownica_sosnowa
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Poszukaj w necie ''choroby iglaków lub choroby sosny''.Zobacz tez na www.target.com.pl

Z preparatów weż pod uwagę Decis i Confidor.Ja juz bym to świństwo opryskała preparatem na mszyce lub innym o działaniu kontaktowym.W mojej ściągawce nie ma tej choroby -widocznie jakas nowość :?
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

hanka55 pisze:Skoro zimują dzieworódki, samice i jaja, to chyba, dobrze byłoby teraz te samice zniszczyć/ zakleić ?
A drugi oprysk, środkiem kontaktowym insektobójczym, po wykluciu jaj.
Ale, to tylko moje domniemanie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Miodownica_sosnowa
Ja za poradą znajomego producenta iglaków stosuję na jajeczka zakupioną w aptece za 3,50 zł za 100 gram parafinę, rozpuszczam w ciepłej wodzie(parafina trudno się łączy z zimną wodą) w stosunku 1:3 i tą miksturą w pierwszy wiosenny bezdeszczowy dzień gdy temperatura przekroczy +12 opryskuję dokładnie "wnętrze" iglaka gdzie mogą znajdować się jajeczka . Skuteczność to ponoć blisko 100 %, ale dla pewności daję późną wiosną 2 oprysk środkiem owadobójczym.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Anulko, ale polecane przez Janusza , Tadzia i przeze mnie preparaty są pochodzenia naturalnego - Paroil 95 SC i Promanal 60 EC, to preparaty parafinowe - naturalne węglowodory, posiadające cechy natłuszczające.
Prócz zaklejania owadów na amen, powlekają tez uszkodzone igły delikatnym nalotem i niejako tworzą warstwę osłonową - i na wyżarte rany. Ograniczają także transpirację, chronią przed infekcją - co jest ważne, gdy roślina ma uszkodzone liście/ igły.

Ale skoro fachowiec Janusz mówi, że za chwilę wyrój, to może faktycznie warto zaczekać i kropić już dorosłe formy, biobójczą chemią.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Haniu masz rację ,ale tymi preparatami nalezy robic opryski w zimie a teraz tuz przed wylęgiem nalezy zastosować chemię.Czasami jednorazowy zabieg pomaga na dłuzszy czas.Ja tak miałam przy ochojniku-raz a dobrze :D
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Anulko, ja tam się nie upieram :-)
Ale w Krośnie chyba klimat podobny naszemu, beskidzkiemu :)
Wczoraj stopiła się ostatnia łacha śniegu na podjeździe, w nocy temperatury ujemne, a na jutro zapowiadany znów -śnieg.
Dlatego wydaje mi się, że do tego przeobrażania miodownicy, to u nas dośc daleko.
Nie ma jeszcze ani mszyc, ani innych szkodników.
Ba! Nawet wstrętne ślimaki śpią jeszcze pod ziemią, tak jak krokusy, narcyze i tulipany.
Tu w górach, jest klimatyczny marzec - czasem słonko, czasem śnieg.
Krzysiu pewnie sam podejmie decyzję czym pryskać, na podstawie swoich temperatur :-)
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

No własnie opryski się robi ,jak jest powyzej 6 stopni.U mnie cieplutko i prawie 15 stopni dlatego ja juz zaczęłam je robic.Martwię się bo zapowiadają deszcz a preparaty są dośc drogie :cry:
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

U mnie tez jest od dłuższego czasu cieplutko, po kilkanaście stopni w dzień (no może dziś tylko 9oC) w nocy temp. na plusie. Od jutra do końca tygodnia zapowiadają deszcz dlatego z tą chemią to poczekam aż się wypogodzi a dzisiaj zrobiłem klejący oprysk roztworem parafiny :twisted: jak radził Tadeusz48
Po deszczach, jak będzie bliżej ładnej pogody zrobię oprysk Confidor'em.

Serdecznie Wam dziękuję za pomoc :!:

Ps. bezpośrednio przed opryskiem pstryknąłem na szybcika zdjątko owadzika których jest bardzo dużo na igiełkach tej sosny, po oprysku wszystkie się posklejały z igiełkami... :wink:

Obrazek
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
kazukow
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 sty 2008, o 23:28
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Witam, na kilku sosnach samosiejkach (przy nowych pędach) w moim ogrodzie zauważyłem podejrzane skupiska ciemnych owadów. Z bliska widać, że mają po bokach dwie czarne i dwie białe plamki oraz czułki. Rozmiarem mało ustępują mrówkom czarnym, które mają mrowiska na mojej działce i pojawiają się wśród tych owadów. Czy są to mszyce? Jak to zwalczać? Dołączam zdjęcie. Obrazek
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Kazukow zrobiłeś bardzo dobre zdjęcie tym paskudom.
Najprawdopodobniej jest to czarna mszyca (nie jestem fachowcem, więc nie wypowiadam się autorytatywnie). :(
Koniecznie zrób oprysk (jak najszybciej) preparatem przeciwko mszycom.
Tu masz wymienione różne preparaty:

http://www.ranchosklep.pl/go/_info/?id=84
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Tak to mszyca.
http://target.com.pl/search/?__deform_f ... 1=wyszukaj
Oprysk najlepiej Primor.

edit: odszedlem na Pudziana i mnie wyprzediła lila :P
vegasi
100p
100p
Posty: 106
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Zgadza się to mszyce zastosuj Primor lub Decis albo Mospilan ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”