PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 1cz.(05.05 -

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 1cz.(05.05 -

Post »

Zbliża się okres zimowy. Czas pomyśleć o naszych sprzymierzeńcach na działce w walce ze szkodnikami, czyli ptakach.
Ja w ubiegłym roku zbudowałem dla nich karmnik "automatyczny". Jest on podobny do tego: http://www.ussuri.pl/karmnik/automatyczny.htm
Jest to karmnik drewniany, prostokątny. Jedną ścianę ma ze szkła zamocowaną pod katem, ?schodzącym? w dół do ścianki tylnej ( góra szerzej np.: 20cm ? dół węźiej np.: 5cm). Szkło nie dochodzi do dna ? przerwa około 2 cm. Przez otwór między dnem, a szkłem wysypuje się po trochu ziarno w miarę zjadania przez ptaki. Przez szkło widać ile ziarna pozostało. Karmnik mam zamocowany do rusztowania winogrona. Ziarno dosypuję przez ruchomy daszek ( na zawiasach).
Wsypuje do niego słonecznik, kaszę jęczmienną (średnia, pęczak, gruba) kaszę gryczaną ... . Ponadto na działce wisi zawsze słoninka dla sikorek.
Czas też pomyśleć o budowie domków lęgowych. Jeżeli ktoś będzie je budował proponuję zajrzeć m.in. na: http://www.mto.most.org.pl/domki.html ,
http://www.ussuri.pl/ptaki/ptaki.htm
http://ogrody.agrosan.pl/budka.html
http://www.pwg.otop.org.pl/chronic1.php
http://klub.chip.pl/irex/ogrodnr33/artykuly_budki.html
A tu podają, czym je karmić:
http://www.pto.most.org.pl/pd/wrobel.html
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/a ... 76/idc/11/
O ptaki trzeba dbać. Odwdzięczą się nam później "śpiewem" oraz zjadając szkodniki. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nasi sprzymierzeńcy - ptaki

Post »

Erazm pisze: O ptaki trzeba dbać. Odwdzięczą się nam później "śpiewem" oraz zjadając szkodniki. :wink:
A także winogrona, czereśnie, wiśnie i inne dobroci.. :wink:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Januszu nie wiem czy wiesz, że winogrona granatowe krajowe to karma dająca najlepszy efekt przywabienia szpaka do karmnika, a z niego blisko do budki legowej na Twojej czereśni. :lol: Poczytaj: http://www.pto.most.org.pl/pd/szpak.html :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:Januszu nie wiem czy wiesz, że winogrona granatowe krajowe to karma dająca najlepszy efekt przywabienia szpaka do karmnika, a z niego blisko do budki legowej na Twojej czereśni. :lol: Poczytaj: http://www.pto.most.org.pl/pd/szpak.html :wink:
Nie wiem bo nie wiem co to są winogrona granatowe krajowe. :shock: :wink:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

janusz pisze: Nie wiem bo nie wiem co to są winogrona granatowe krajowe. :shock: :wink:
Janusz
Zwróć się z tym pytaniem do autora strony czyli PRZEMYSKIEGO TOWARZYSTWA ORNITOLOGICZNEGO. E-mail: pto@most.org.pl :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Dziś wyczyściłem wszystkie budki lęgowe dla ptaków i zamocowałem karmnik automatryczny. Niedługo będzie trzeba zacząć dokarmiać ptaki. ;:49
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Kto z Was będzie dokarmiał ptaki w okresie zimowym i jaką karmą. ;:83
Pozdrawiam Andrzej.
Julka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 lis 2005, o 15:49
Lokalizacja: Gniezno

Nasi sprzymierzeńcy - ptaki

Post »

Erazm pisze:Kto z Was będzie dokarmiał ptaki w okresie zimowym i jaką karmą.
Ja przede wszystkim będę dalej dokarmiać kury sąsiada ;:2

i tak zawsze zostawiam temu miłemu panu chleb dla nich :) Dalej też będę dokarmiać myszy, które biegają po altanie :D , bo mi robią dziury w torbie z nasionami trawy :)
Zauważyłam dużo sikorek, więc też dla nich mam słoninę z różnymi ziarenkami :)
Trzeba dbać o wszystkich naszych przyjaciół!!! ;:4 Zastanawiam się nad wzięciem od znajomego rolnika trochę ziarna, ale... co nasi goście lubią?:)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Nasi sprzymierzeńcy - ptaki

Post »

Julka pisze:... Zastanawiam się nad wzięciem od znajomego rolnika trochę ziarna, ale... co nasi goście lubią?:)
Masz podane w pierwszym poście "co nasi goście lubią" :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Trzeba pamiętać, że ptaki dokarmiane są mniej samodzielne od tych, które nie mogą liczyć na pomoc człowieka. Rozpoczęte dokarmianie można zakończyć dopiero wiosną. Wiosna i przedwiośnie są dla ptaków bardzo trudnym okresem, ponieważ zasoby pokarmowe są na wyczerpaniu.
Dokarmiając ptaki nie wolno wykładać solonych produktów zwłaszcza solonej słoniny i mięsa, gdyż skazalibyśmy ptaki na męczarnie. Nie należy też traktować chleba jako karmy głównej, gdyż powoduje on u ptaków choroby przewodu pokarmowego.
:wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Macio

Post »

Ja będę dokarmial ptaki na balkonie. A mozna dawać im resztki obiadowe jak partofle. Chleb suchy czy świeży ?.
Aśka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 paź 2005, o 19:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Kartofle to są dobre dla prosiaczka, szczególnie z osypką:)

Może zacytuję tu tekst ze strony
http://www.pto.most.org.pl/pd/pd3.html
bo wklejone linki mało kto czyta.

O dokarmianiu ptaków powinno się pomyśleć za wczasu tj. we wrześniu, październiku, najpóźniej w listopadzie. Należy zebrać odpowiednią ilość karmy. Początkujący obserwator powinien zgromadzić jak najbardziej urozmaiconą karmę i powinien eksperymentować jakie ptaki i kiedy ją zjedzą. Doświadczony obserwator już wie jaką karmę należy zgromadzić i może kupić lub uzbierać od kilku do kilkunastu kg danej karmy w przeciwieństwie do początkującego, który powinien gromadzić od 0,5 - 2 kg różnorodnej karmy. Karmę kupuje się na zielonym rynku, w sklepach zoologicznych, ogrodniczych ,spożywczych, zielarskich, mięsnych czy na giełdach. Podstawowe rodzaje karmy dla ptaków to: słonina, słonecznik, rzepak,owies, jabłka (ogryzki, obierki i zgniłki), kasza jęczmienna, proso oraz kawałki pieczywa. Właściwie ptaki pod względem zjadanej karmy można podzielić na cztery grupy: 1. owadożerne - dla nich wykłada się w karmniku różnego rodzaju tłuszcze takie jak słoninę, smalec, łój wołowy, barani lub koński, margarynę i masło oraz wysokokaloryczne orzechy włoskie przepołowione i powieszone w siatce po mandarynkach lub po szynce, którą kupuje się na święta. Wszystkie te produkty muszą być niesolone . Należy na to zwrócić szczególną uwagę wykładając słoninę. Do tej grupy ptaków owadożernych zaliczamy sikory, dzięcioły, kowaliki i raniuszki oraz częściowo pełzacze. Z karmy tłuszczowej korzystają także wyjątkowo inne ptaki jak mazurek, wróbel, kos, szpak i zięba. 2. ziarnojady; wyróżnić tu można dwie podgrupy: - pierwsza odżywiająca się nasionami oleistymi takimi jak: słonecznik, konopie, rzepak, rzepik, dynia łuszczona. Należą tu ptaki z rodziny łuszczaków: dzwoniec, zięba, jer, grubodziób, czyżyk, kulczyk, makolągwa, gil, szczygieł i czeczotka. Nasiona oleiste zjadają też sikory, wróble, mazurki i sierpówki. - druga odżywiająca się nasionami zbóż takimi jak: owies, proso,pszenica, jęczmień, żyto oraz nasionami traw . Zalicza się tu ptaki pól i łąk. Są to przede wszystkim ptaki z rodziny trznadli: trznadel, potrzeszcz i śnieguła, a także bażantowate: bażant i kuropatwa, oraz zaliczyć tu można także ptaki z rodziny skowronków (skowronek polny, borowy, górniczek, dzierlatka) i świergotków; bardzo nielicznie, a wręcz wyjątkowo zimujących. 3. miękkojady - dla nich w karmniku wykłada się owoce i jagody tj. winogrona granatowe krajowe, jabłka (ogryzki, obierki, zgniłki lub pokrojone w kosteczki), suszony czarny bez, jarzębinę, rodzynki oraz płatki zbożowe np. owsiane, jęczmienne lub pszenne oraz otręby pszenne. Do tej grupy ptaków zalicza się przede wszystkim drozdy takie jak: kos, kwiczoł, rudzik, droździk, drozd śpiewak, paszkot; ale także drobne ptaki należące do innych rodzin takie jak: pełzacz, strzyżyk, pokrzywnica oraz sporych rozmiarów szpaka. 4. wszystkożerne - ptaki te odżywiają się niemalże wszystkim. Zaliczyć tu można ptaki krukowate (gawron, sroka, kawka, częściowo sójka), ale też gołębie (sierpówka, gołąb miejski, a ostatnio także grzywacz) oraz wikłacze : wróbel i mazurek. Do tej grupy ptaków częściowo należy także kos i szpak. W zależności od przynależności danego ptaka do poszczególnej grupy wykłada się różne rodzaje karmy. Do podstawowych karm należą : – dla owadożernych słonina, wyjątek stanowi kowalik zjadający smalec oraz raniuszek odżywiający się łojem – dla ziarnojadów nasion oleistych - łuszczaków : słonecznik dla większych i rzepak dla mniejszych – dla ziarnojadów pól : owies – dla miękkojadów większych: jabłka, wprawdzie nasze winogrona krajowe są lepsze, ale trudniej dostępne i droższe dlatego częściej stosuje się jabłka – dla miękkojadów mniejszych :przeważnie płatki zbożowe np. owsiane zwykłe, wyjątek stanowi pokrzywnica zjadająca rzepik i mak – dla wszystkożernych : kasza jęczmienna Dokładna informacja jakie ptaki przylatują do określonej karmy znajduje się w dalszej części tego opracowania i jest zestawiona w postaci tabel (patrz strona 17 - 19). Składniki karmy przeznaczonej do wykładania w karmnikach można dobierać według własnego uznania i na podstawie posiadanych doświadczeń. Jednak wszystkie przygotowane zestawy oparte są na pewnych ogólnych zasadach albo wzorowane na gotowych receptach. Profesor Sokołowski zalecał mieszankę złożoną z: pośladu 50%, konopi 25%, słonecznika 15% oraz jarzębiny lub bzu czarnego 10%. Dla ziarnojadów można jeszcze podawać nasiona rzepy, kanar, kukurydzę, uzbierane w lecie na łąkach nasiona ostów, łopianów, rdestu ptasiego i mniszka pospolitego (mlecz). Dla niektórych ziarnojadów, a zwłaszcza dla miękkojadów można wykładać owoce drzew i krzewinek, które zbiera się samemu lub kupuje w sklepach zielarskich . Warto tu wymienić: głóg, jałowiec,tarninę i dziką różę. W karmniku powinno się wykładać nasiona prosa, które ułatwia trawienie ptakom ciężko strawnych tłuszczów zawartych w nasionach oleistych. Dla owadożernych można jeszcze podawać drobno siekane lub mielone niesolone mięso, zaś dla miękkojadów rzepik, mak, len i lucernę, natomiast dla wszystkożernych kaszę gryczaną i marchew.

Joanna
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Asia ma rację lepiej kartoflami i chlebem ptaków nie karm. ;:108
Pozdrawiam Andrzej.
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”