Z czym sadzić tulipany?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Wawrzont
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 cze 2010, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Z czym sadzić tulipany?

Post »

Sadzę dużą grządkę tulipanów, ale zastanawiam się, z czym można je przemieszać albo co zrobić na niej po wykopaniu cebulek w czerwcu, żeby dalej kwitła. Lilie? Ktoś ma jakiś patent?
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Ja sadzę na takiej rabacie rośliny jednoroczne: cynie, turki, żeniszki. W przyszłości będą też begonie.
Tomek
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Nagietki, szałwia jednoroczna (błyszcząca lub powabna), szarłat wzniosły... lub sadzić obok roślinki które zasłonią puste miejsca, po kwitnieniu tulipanów a w czasie kwitnienia tulipanów są jeszcze nieduże: rozchodnik okazały, astry nowobelgijskie lub nowoangielskie, Nawłocie, chryzantemy ogrodowe... :)

Lilii nie polecam, kwitną góra miesiąc, a od sierpnia znowu puste pole by było...
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Od siebie dorzucę jeszcze astry.
Pawel_Rys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2010, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

A ja polecam lilie. Jest tyle gatunków i odmian, że spokojnie przez okres letni czyli czerwiec - sierpień, a nawet czasami wrzesień będą kwitły i zdobiły rabatę.
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Zastanawiam się nad dosadzeniem do tulipanów wiosną pacioreczników. Czy takie "towarzystwo" jest dla nich odpowiednie? :)
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Nie !!!

Pacioreczniki potrzebują w czasie wegetacji dużo nawozów azotowych, co jest niewskazane jeżeli chodzi o tulipany.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

U mnie rosną w trzech różnych kompozycjach:
- z wilczomleczem, pierwiosnkiem lekarskim i niezapominajką. Niezapominajkę zastępuje latem maciejka.
Obrazek

- pomiędzy kępami kocimiętki i bodziszka
Obrazek Obrazek Obrazek

- z niezapominajką, którą po zakończeniu kwitnienia, zastępują inne jednoroczne kwiaty wysiane uprzednio na rozsadniku
Obrazek Obrazek Obrazek
W lipcu zaczyna kwitnąć wysiana na obrzeżu rabaty godecja - niezapominajki i tulipany są już wtedy wykopane, a na ich miejscu posadzona lwia paszcza, lewkonia i astry chińskie
Obrazek Obrazek Obrazek
we wrześniu po przekwitnięciu godecji na pierwszy plan wychodzą astry i lwie paszcze, na miejsce godecji powraca niezapominajka, która zakwitnie za rok (fot. 2).
Obrazek Obrazek Obrazek

Generalnie jestem najbardziej zadowolona z tej ostatniej kompozycji, bo choć wymaga pewnego nakładu pracy, wygląda efektownie i kolorowo przez cały rok. Dodatkowo ułatwia wykopywanie donic z cebulkami tulipanów po ich przekwitnięciu, aczkolwiek ten zabieg wykonuję co dwa lata, by pozbyć się z donic nadmiaru cebulek potomnych. Termin wykopywania cebulek pokrywa się z usuwaniem niezapominajek. Z rozsadnika przesadzam na rabatę karłowe astry chińskie, lewkonie i lwie paszcze. Na obrzeżu rabaty wysiewam też wczesną wiosną godecję. Gdy ta przekwita, jej miejsce z powrotem zajmuje niezapominajka. Pod koniec września usuwam część astrów i lwi paszczy, by wsadzić w ziemię donice z tulipanami. Dosadzam niezapominajki.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Tulipany w kompozycji z niebieskimi, drobnymi kwiatkami wyglądają cudnie ;:63 .
Pozdrawiam. Sławka
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Moje tulipany rosną na rabacie z różami, krokusami, liliami, jeżówkami i jednorocznymi chryzantemami w obwódce lawendowej.
marynia1603
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lis 2017, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: jedno z miast powiatowych

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Proponuję hosty, które w czasie gdy kwitna tulipany dopiero ruszaja z wegetacja a później ładnie zasłonia pozostałości po tulipanach i zdobią rabate do późnej jesieni.

Proszę o poprawną pisownię. Iwona
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni host przy wykopywaniu cebulek tulipanów? Ja swoje nawet, te posadzone w donicach, muszę co 2 lata wykopywać, bo cebulki się mnożą i mają za ciasno. A sadzone bezpośrednio do gruntu wciągają się korzeniami wgłąb ziemi i przestają kwitnąć. Także wykopywać trzeba i posądzanie w bliskim sąsiedztwie bylin o rozwidlonym i rozrośniętym systemie korzeniowym niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia przy kopaniu.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
marynia1603
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lis 2017, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: jedno z miast powiatowych

Re: Z czym sadzić tulipany?

Post »

Ja też tulipany jak i pozostałe cebulowe sadzę w doniczkach i nie sa one bardzo głeboko.Przy wyciaganiu tych doniczek nie powinny zostać uszkodzone korzenie host,fakt, że doniczki z cebulowymi nie mogą być za gęsto aby hosty miały nieco luzu.Zrobiłam to w sumie pierwszy raz
a dokładnie w czerwcu już po przekwitnieciu tulipanów zakupiłam spora ilośc kłaczy host,były małe i wymysliłam taka podwyższona grzadke pod jabłonia,wyciagnełam z innego miejsca miejsca doniczki z przekwitnietymi już tulipanami,zasypałam ziemia i w wolne przestrzenie wsadziłam hosty.W krótkim czasie ładnie sie rozrosły na tyle ze faktycznie nie było widać tych resztek tulipanów.Taki właściwy efekt bedzie widoczny dopiero w przyszłym roku.Mam nadzieje, że to sie sprawdzi.

Proszę o poprawną pisownię. Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”