Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

MirekL pisze: Korzeniami z gleby nie pobierze...
a na jakiej podstawie nie ...pobierze tej melasy(sacharozy)?
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Transport metabolitów przez błony:
1. pinocytoza, czyli mechaniczny- mechaniczne wpuklenie błony i zamknięcie treści w pęcherzyku. Zostaje przekazany na drugą stronę błony i tam uwolniony. Występuje miedzy organellami cytoplazmatycznymi a także ma za zadanie wydalanie zbędnych produktów metabolizmu.
2 dyfuzja-przez błonę mitochondrialną zewnętrzną. Działa jak sito molekularne, przepuszcza cząsteczki mniejsze od pewnej wielkości granicznej. Błona mitochondrialna wewnętrzna, chloroplastów i plazmalema przepuszczają tylko związki drobnocząsteczkowe, a nawet tylko niektóre jony nieorganiczne.
Sacharoza to duuuuża cząsteczka jednak.
3. aktywny transport- tzw. teoria nośników, wymaga energii z rozkładu ATP powstającego w fosforylacji oksydacyjnej i białka transportującego (tak jest przenoszona np. reszta galaktozowa) Ale to wewnątrz rośliny, nie ze środowiskiem zewnętrznym.

Dwucukry w roślinie są produktem przemiany materii i formą transportową.
Wytworzony w procesie fotosyntezy fruktozo-6-fosforan przekształca się przy nadmiarze produktów fotosyntezy częściowo w glukozo-6-fosforan i glukozo-1-fosforan i przy udziale enzymów (np. glukozylotransferazy UDPglukoza:fruktoza) tworzy się dwucukier.
Sacharoza jest podstawową formą transportową cukrów w tkankach roślin i w tej postaci jest przenoszona do tkanek niezdolnych do fotosyntezy, a potrzebujących energii- np. właśnie do korzeni.
Ale sacharoza zsyntetyzowana w roślinie.
Awatar użytkownika
jura
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 6 wrz 2009, o 09:49

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

No dobra ale jakie wnioski, co z tym preparatem, co proponujecie, stosować czy nie? czy morze nicienie????
jerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 sie 2010, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Nicienie nie działają w takim stopniu aby zdecydowanie zredukować liczbę pędraków. Wydałem w ubiegłym roku 720PLN na niecienie a w tym roku pędraków jest co najmniej tak samo dużo. Powinienem zrobić zdjęcie tego pogorzeliska, które kiedyś było moim trawnikiem żeby Wam pokazać co potrafią pędraki...

Mam kilka pyta do Trzmiela:

1. BimassSuger według Ciebie działa także na nicienie. Co w takim razie ma zabijać pędraki jeśli w tym samym czasie wykańczamy nicienie?

2. Druga kwestia - dlaczego na stronie producenta http://www.biomass-sugar.com nie ma ani słowa o tym "ubocznym" działaniu prepartau?

3. Trzecia sprawa - zarzekałeś się pod koniec ubiegłego roku że preparat kosztuje 500PLN podczas gdy na Waszej stronie cena wynosiła i wynosi 600PLN?

Pozdrawiam,
jerr
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

No ja wyciągnę ten interesujący temat na tapetę, bo w tym roku pojawiło sie nowe pokolenie chrabąszcza majowego, a problem pędraków dotyczy równiez mojego ogródka (i to niestety bardzo - niszcza nawet spore, nowo-posadzone drzewka- bardziej niż zające i sarny razem wzięte ;:223 )
W zeszłym tygodniu w tv w programie ogrodniczym reklamowali Biosmass Sugar, chciałam poczytać sprawdzić, czy możliwe, czy zadziała i to jeszcze tak ekologicznie... :roll: czy to tylko "chłit matetindowy" :wink:
Ania
Awatar użytkownika
jura
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 6 wrz 2009, o 09:49

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Na Pędraka tylko ciężka chemia czyli DURSBAN
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

U mnie gnieżdżą się w kompostowniku. Na wiosnę po zimie(teraz też) jak wybieram kompost musze go dokładnie przejrzeć. Wybieram i niszczę to ochydztwo. Inne rady nie ma.
W jednej części ogrodu też były, cały trawnik prawie zjadły, ale odpuściliśmy. Tej części ogrodu nie widać. Często też pojawiały się u nas jeże. Chyba coś pomogły, bo trawa z tym roku się odbudowała i jakby pędraki nie robiły już szkód. Nic większego( oprócz trawy) nie zniszczyły.
hot-dog4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 mar 2012, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Witam. Ostatnio zauwazylem iz moje drzewka owocowe zaczely schnac. Sadzilem ze przemarzly w zimie , ale po wykopaniu uschnietej czeresni zauwazylem pędraki , drutowce. Co polecacie na walke chemiczna z tymi szkodnikami ? Co zrobic by uratowac te zaatakowane drzewka ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Wydałam na ten "Sugar.." ok. 36 zł i już czuję, że nic nie pomoże .... ;:145
A pędraków mam co nie miara.
Jutro jadę do hurtowni środków ochrony i zapytam co oferują.
Z tego co czytałam Dursban stosuje się tylko przed posadzeniem roślin....
A co stosuje się przy uprawie roślin ozdobnych już posadzonych ..... które mi wypadają przez pędraki ;:145
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Najlepsza rada na pędraki to głęboka orka lub głębokie przekopanie terenu.
dariopi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 sty 2008, o 14:31
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Witam wszystkich. Trafiłem na ten temat szukając pomocy w tym co się dzieje w moim trawniku, który wydawał mi się wyschnięty jak co lato ponieważ ziemia na moim trawniku to raczej piasek. Ale zaczęło mnie dziwić że trawę można było swobodnie unosić do góry i zajrzałem pod spód. To co tam znalazłem przeraziło mnie - masa pędraków. Poniżej zamieszczam zdjęcia wyglądu mojego trawnika:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d59 ... cb25a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fcc ... 7a04a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/06b ... 9e69f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/39c ... 8a189.html

a poniżej ilość "skarbów" które znalazłem na obszarze 0,5m2 !!!

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1e6 ... 13e56.html

Proszę pomóżcie mi co najlepiej zrobić ?! Jestem załamany. Czy czeka mnie tylko reaktywacja trawnika?
Jacek_K
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 wrz 2012, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na zachód od Wawy

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Witam
No i Ja trafiłem na forum pogrążony w rozpaczy nad swoim trawnikiem ;:131

W dniu wczorajszym podlałem rozcieńczonym roztworem OWADOFOS EXTRA całą trawę, w niedzielę planuje poprawić zabieg.
Po przeczytaniu wszystkich postów, w/w chemia waszym zdaniem nie jest za skuteczna, zobaczymy :(

dariopi jak walczysz ze swoim robactwem ??
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Przekopałam dzisiaj 2 m2 ziemi i zebrałam ok50 szt pędraków!
Pani w sklepie zaproponowała decis-kupiłam ale wielkiej nadziei nie mam ;:185
Jutro znów kopię tam gdzie planuję coś posadzić. Decisem poleje miejsca pod drzewkami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”