Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 23, 24, 25, 26, 27  
Autor Wiadomość
grzesiek1209
 Tytuł: Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 11:03 
50p
50p

---
Czy można jeszcze ukorzeniać tuje czy jest już za późno ?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Barbara2000
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 14:13 
200p
200p

1 szt.
można

kamil6969
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 20:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam. Na wstępie przyznam się, że jestem kompletnie początkujący w ogrodnictwie. Od pewnego czasu zbieram informacje na temat rozmnażania tuji poprzez sadzonki, lecz od nadmiaru informacji mam już mętlik w głowie. Prosił bym kogoś kto ma w tym praktyczne doświadczenie o porady.

Dotychczas dowiedziałem się że:
Szczepki około 10cm odrywamy ze środkowych pędów tuji ze stopką przynajmiej 1cm, "języczek" w miejscu urwania odcinamy nożem, a jeżeli szczepka jest dłuższa niż 10cm to ucinamy wierzchołek nożyczkami do pożądanej długości.

Wsadzamy "stopke" oczyszczoną z ewentualnych igieł itp do ukorzeniacza do roślin półzdrewniałych, nadmiar otrzepujemy i wsadzamy do mieszanki kwaśnego torfu i piasku (3:1).

Robimy to teraz czyli na przełomie sierpnia i września.

Sadzonek nie podlewamy tylko obficie zraszamy wodą, ponieważ bez korzeni, wodę pobierają poprzez liście. Przed mrozami obficie podlewamy.

Aby odpowiednio przezimować należy donice zakopać w ziemi, a sadzonki przykryć gałęziami sosny lub ukryć w tunelu z agrowłókniny.

Gdy skończą się przymrozki (około kwietnia) ściągamy gałęzie i teoretycznie można już przesadzać do gruntu.

Przez pierwszy rok sadzonek nie nawozimy.

Proszę mi powiedzieć, czy dobrze to wszystko opisałem (czyli czy odpowiednie informacje przyswoiłem :) ). Nie rozumiem jak mogę przykryć tymi gałęźmi małe sadzonki. Dosłownie położyć je na sadzonkach i nic mi się nie połamie pod ciężarem śniegu? Szczepki lepiej dać najpierw do multipalety i w multipalecie przezimować w opisany sposób czy można od razu wsadzać do doniczek produkcyjnych 1,5l (posiadam takich 100szt i tyle zamierzam robić sadzonek w tym roku)? Jeśli w multipalecie to na wiosnę przesadzić do doniczek jeżeli nie chcę jeszcze dawać do gruntu i w doniczkach mogą poleżeć ze 2-3 lata?
Dodam że chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem, mam dużo nieużytkowanego miejsca na dworze i nie posiadam balkonu, piwnicy ani nic w tym stylu. Mogę ewentualnie zapewnić pomieszczenie 4 ściany bez dachu :D

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi ;)

Ps. Jest to mój pierwszy post na tym forum i jeżeli umieściłem go w nieodpowiednim dziale to proszę o przeniesienie.

szy---
PostNapisane: 9 wrz 2013, o 13:22 
1000p
1000p

1 szt.
Moje siewki mają już około trzech tygodni i jak na razie są jeszcze zielone - mój pierwszy sukces tylko na tujach szmaragd pojawiły się brazowe czubki w miejsca cięcia ;:oj

szy---
PostNapisane: 14 wrz 2013, o 15:21 
1000p
1000p

1 szt.
Dziwne rzeczy zaczęły się dziać z tujami. Np.zaczęły robić się brązowe co im może dolegać.

ilona58
PostNapisane: 24 wrz 2013, o 10:07 
50p
50p

---
Ja też próbuję ukorzenić tuję.Wsadziłam gałązki tuż przy brzegu doniczki-ponoć lepiej się ukorzeniają.Moje mają już ponad miesiąc. Ilona

Soldier13
PostNapisane: 11 paź 2013, o 12:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam
Wsadziłem już z miesiąc temu na zewnątrz około 400-500tuj.
Mam pare pytań,
Połowa w donicach, schowam niedługo do piwnicy, ale tam mam małe okno, czy nie będzie im za ciemno?
Drugą połowę mam wsadzoną w ogródku, mam pytanie czym to na zimę ocieplić?
Mam dostęp do słomy bo mieszkam na wsi. Czy zda to egzamin? Grubo to okrywać? Czy przeżyją jeśli nie będą widzieć słońca w słomie do wiosny?
Czy może zrobić z folii( mam białą nieprzezroczystą) jakąś małą szklarnie?

Co radzicie? Czekam na info ;)

teksanski
PostNapisane: 4 mar 2014, o 20:46 
200p
200p

1 szt.
Proszę powiedzieć czy to już odpowiedni termin na przesadzanie iglaków z pojemników mniejszych do większych i dodanie nawozu osmocote ? Czy jeszcze lepiej poczekać ???

domin3
PostNapisane: 7 mar 2014, o 19:15 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Na zewnątrz, poczekaj.

rupert
PostNapisane: 14 mar 2014, o 16:48 
50p
50p

1 szt.
Czy robicie już sadzonki tui ?

radzioboss22
PostNapisane: 2 maja 2014, o 19:53 
50p
50p
Mam dziwne pytanie, ile może być sadzonek do zrobienia z thuji powiedzmy 100cm?? mniej więcej, na oko..

lucas84
PostNapisane: 31 lip 2014, o 21:11 
200p
200p

---
Witam!
wyczytałem że dobrze radzi sobie perlit, statystycznie ktoś sprawdzał go np. z piaskiem albo trocinami?
pytanie jeszcze takie, do sadzonek tuj ziemia okraszona? Bo mam o ph 3.5 -4.5, ale to chyba za kwaśna?
I tak przy okazji...jaką do bukszpanu ziemię kupić?

kr756
PostNapisane: 11 sie 2014, o 21:19 
50p
50p

więcej niż 1
radzioboss22 napisał(a):
Mam dziwne pytanie, ile może być sadzonek do zrobienia z thuji powiedzmy 100cm?? mniej więcej, na oko..

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć, zależy jaka to jest odmiana, jak jest rozgałęziona itd. Ale kilkaset spokojnie powinno wyjść, a może nawet więcej :D

kr756
PostNapisane: 11 sie 2014, o 21:25 
50p
50p

więcej niż 1
lucas84 napisał(a):
Witam!
wyczytałem że dobrze radzi sobie perlit, statystycznie ktoś sprawdzał go np. z piaskiem albo trocinami?
pytanie jeszcze takie, do sadzonek tuj ziemia okraszona? Bo mam o ph 3.5 -4.5, ale to chyba za kwaśna?
I tak przy okazji...jaką do bukszpanu ziemię kupić?

Perlitu z samym piaskiem i samymi trocinami nie stosowałem więc nie wiem. Raz stosowałem sam perlit jednak po kilku dniach zmieniłem podłoże, jest on niepraktyczny trzeba dość często podlewać, sadzonki się przewracają. Natomiast stosowałem perlit jako dodatek do podłoża - na ogół robiłem ziemia ogrodnicza o pH ok. 6 z piaskiem 1:1 i do tego jakaś nieduża część perlitu i było ok. Raczej zawsze stosowałem ziemię o pH ok. 6 do zrobienia podłoża. Jednak perlitu do iglaków i bukszpanów nie stosuję zrobiłem to tylko raz dla testu i nie widziałem wielkiej różnicy, bo iglaki i bukszpan dość łatwo się ukorzeniają tylko trzeba poczekać - bukszpan szybciej. Myślę, że do iglaków będzie też pasował kwaśny torf o pH 3,5-4,5. Perlit dodaje tylko do roślin, które trudno się ukorzeniają i w niewielkich ilościach, przy iglakach nie widzę takiej potrzeby.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 365 ]  Idź do strony nr...        1 ... 23, 24, 25, 26, 27  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: jaga-n i 14 gości