Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  
Autor Wiadomość
monsheutos
 Tytuł: Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych
PostNapisane: 3 cze 2012, o 10:47 
50p
50p

---
Trzeba było poczekać do połowy czerwca na zakończenie pierwszego przyrostu.Zmniejsz jeszcze ilość zieleniny co ograniczy zbytnie parowanie,bez zamgławiania i doglądania parę razy dziennie(spryskiwanie) ta sadzonka na 1,5-2cm w ziemi ci za szybko przeschnie,musisz dać głębiej,tunel foliowy to dobra opcja ale pod warunkiem że będzie z cieniowany tzn.zero bezpośrednich promieni słonecznych ale jak masz tam zaglądać raz na 2-3 dni to lepiej nie bo warunki trzeba kontrolować-wietrzyć jak grzeje bo wysokie temp.źle wpływają + zraszać,zamykać jak nie grzeje żeby utrzymać wilgotność.
Powinieneś zrobić tak doniczki w których masz sadzonki najpierw mocno podlać następnie ukorzenić znowu mocno podlać i teraz tylko zraszanie + kontrola podłoża jak za suche to uzupełnić podlewając.
Garaż też odpada bo światło jako takie musi być.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

MoHardcore
PostNapisane: 3 cze 2012, o 11:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Mam jeszcze 3 skrzynki, wiec pod koniec czerwca znowu coś pozbieram i zasadzę. Tego odkopywać nie będę. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. (Jak jest taka opcja, to powiedzcie mi co to za tuja, to je sobie opisze, żebym wiedział co mam)

Mam poobcinać wszystko i zostawić np. 3-4 cm z góry?
Niestety w okolicy dostałem tylko ukorzeniacz z Brosa do roślin zielnych ale pisze, że może być też do półzdrewniałych. Postaram się na czerwiec załatwić konkretny ukorzeniacz.

xp_w-4
PostNapisane: 7 cze 2012, o 19:50 
Konto usunięte na prośbę.

---
Rozmnażam iglaki od 2005 roku(czysto hobbistycznie) tzn. sadze kilka sadzonek każdego roku między kwietniem a majem. przyjmuje się ok 15%
Dlaczego tak mało hmm...robię 4 bardzo ważne błędy:

1-nie używam ukorzeniacza (poza 2005 rokiem-wtedy użyłem i miałem 25% udanych sadzonek)
2-nie obrywałem gałązki ze stopką( nie wiedziałem że tak trzeba i ucinałem nożem)
3-nie przykrywałem sadzonek na zimę niczym(nie przyszło mi do głowy) a sadzę pod chmurka
4-nie przygotowywałem podłoża( sadziłem w ziemi byle jakiej na podwórzu)

w związku z tym , że w tym roku mam już posadzonych ok 100 sadzonek z błędami powyższymi to też nie spodziewam się cudów-jak się przyjmie z 8szt. to będzie dobrze:)

Teraz już nie chce popełniać tych błędów .... te które już mam wsadzone(100) nie będę wywalał ich-niech już siedzą co się przyjmie to się przyjmie

chcę spróbować zastosować te 4 warunki i posadzić może z 50sztuk. ale już nie teraz bo matczyne drzewa teraz mocno rosną...i z racji tego ze następna wiosna dopiero za rok to chcę spróbować wyjątkowo jesienią zrobić trochę sadzonek.

Czy pobrane jesienią sadzonki równie dobrze się przyjmują jak te pobrane na wiosnę???
Jak to wygląda??wsadzamy we wrześniu i do listopada(zima)nie zdążą puścić korzonków i całą zimę stoją w ziemi i na wiosnę puszczają dopiero korzenie???
Na ukorzeniaczu jest napisane żeby nie moczyć w wodzie tej końcówki , która wkładamy do ukorzeniacza...dlaczego??

ontys
PostNapisane: 11 kwi 2013, o 06:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam. jak mySlicie czy warto spryskiwać sadzonki krzewów KAPTANEM przed posadzeniem?

rupert
PostNapisane: 15 kwi 2013, o 22:10 
100p
100p

1 szt.
Witam
Próbowałem dwa lata rozmnażać tuje i był marny skutek . Teraz poczytałem głębiej i moim błędem była za duża wielkość sadzonek . W tym roku chciałbym to zrobić jak najlepiej , więc mam kilka pytań .

Czy ziemia wymieszana z piaskiem 1:1 będzie odpowiednia ?
Czy obecna pora jest dobra do robienia sadzonek ?
Jak gęsto mogę sadzić moje tuje ( np. co 1,5 cm ) ?
Jaka najlepsza będzie wielkość sadzonek ?
Ile czasu wykształcają się pierwsze korzonki ?
Sadzonki lepiej trzymać na podwórku czy w domu ?
Jak przygotować sadzonki ( wystarczy sadzonka tylko tzw. piętką ) ?
Pozdrawiam

pull
PostNapisane: 23 kwi 2013, o 22:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Posiadam przecudnej urody jałowca chińskiego. Próby rozmnożenia go przez sadzonki nie dawały żadnego rezultatu. :( Zaordynowałem więc odkład powietrzny. I tu niespodzianka. :) Udało się. Niestety, trzeba czekać 1,5 - 2 lata. Zaletą takiego sposobu rozmnażania jest wielkość uzyskanej sadzonki, co przy bardzo powolnym wzroście jałowca okazuje się czasem zadowalającym.

Obrazek Obrazek

lordi
PostNapisane: 1 maja 2013, o 22:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
rupert napisał(a):

1.Czy ziemia wymieszana z piaskiem 1:1 będzie odpowiednia ?
2.Czy obecna pora jest dobra do robienia sadzonek ?
3.Jak gęsto mogę sadzić moje tuje ( np. co 1,5 cm ) ?
4.Jaka najlepsza będzie wielkość sadzonek ?
5.Ile czasu wykształcają się pierwsze korzonki ?
6.Sadzonki lepiej trzymać na podwórku czy w domu ?
7.Jak przygotować sadzonki ( wystarczy sadzonka tylko tzw. piętką ) ?
Pozdrawiam

1. Może być (pisząc ziemia mam na myśli taką ogrodniczą na bazie torfu nie "z pola")
2. Da się, można też jesienią.
3. Najlepiej kup sobie multipaletę(koszt 3 zł), w multipalecie 40x60 cm jest np. 160 mini-doniczek, wielką zaletą jest to, że pikując nie uszkadzasz młodych korzeni, gdyż system korzeniowy poszczególnych sadzonek jest odseparowany od siebie.
4. Dla thuji tak z 8-15 cm, ogólnie to zeszłoroczny przyrost z tą piętką.
5. Tak gdzieś z miesiąc, może dwa dla thuji.
6. Zacienione miejsce, dla utrzymania wilgoci sadzonki trzymać pod folią(tunel, inspekt czy inna mini-szklarenka) , spryskiwane codziennie wodą.
7. -Urwać gałązkę zeszłoroczną( lub tegoroczną dla terminu jesiennego),
-skrócić sekatorem piętkę(czasem piętka ma kilka cm i ciężko się wkłada do ziemi, 0,5 cm piętka starczy), zresztą bez piętki też ładnie się przyjmują
- poobcinać 2 cm dolnych gałązek żeby sadzonka nie wyskakiwała z ziemi i to tyle.
- nie bierz się za ukorzenianie szczytowych gałązek: da się , ale % przyjęć marny.
- ukorzeniacz do pół-zdrewniałych

Ogólnie najważniejsza jest wilgoć, nie ma wilgoci- sadzonka usycha, dlatego bez czegoś ala inspekt/szklarenka i spryskiwanie wodą raczej nie osiągniesz dużego % przyjęć.

szy---
PostNapisane: 19 sie 2013, o 10:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam ja dzisiaj sprubuję rozmnożyć tuje zobaczymy czy się uda :tan

dawidoo
PostNapisane: 19 sie 2013, o 13:18 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
A czemu miałby się nie udać, robilem to kikakrotnie i tuje pięknie rosną.

szy---
PostNapisane: 19 sie 2013, o 15:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Sadzonki są już w inspekcie.

Krzysztof59
PostNapisane: 29 sie 2013, o 17:37 
200p
200p

1 szt.
Witam.
Każdego roku przycinam tuje korygując ich pokrój. Ponieważ żal wyrzucać wszystkich ścinek część z nich dołuję w zacienionym kącie działki używając oczywiście ukorzeniacza. Najczęściej przypominam sobie o nich na wiosnę kolejnego roku. Pomimo, że procent ukorzenionych gałązek nie jest wielki ilość przyjętych roślin jest i tak bardzo duża. Robię tak od kilku lat i spory kawałek tujowego (i nie tylko- są też inne iglaki np.jałowce)żywopłotu jest posadzony z moich sadzonek.
Serdecznie pozdrawiam - Krzysztof.

grzesiek1209
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 10:03 
50p
50p

---
Czy można jeszcze ukorzeniać tuje czy jest już za późno ?

Barbara2000
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 13:13 
500p
500p

1 szt.
można

kamil6969
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 19:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam. Na wstępie przyznam się, że jestem kompletnie początkujący w ogrodnictwie. Od pewnego czasu zbieram informacje na temat rozmnażania tuji poprzez sadzonki, lecz od nadmiaru informacji mam już mętlik w głowie. Prosił bym kogoś kto ma w tym praktyczne doświadczenie o porady.

Dotychczas dowiedziałem się że:
Szczepki około 10cm odrywamy ze środkowych pędów tuji ze stopką przynajmiej 1cm, "języczek" w miejscu urwania odcinamy nożem, a jeżeli szczepka jest dłuższa niż 10cm to ucinamy wierzchołek nożyczkami do pożądanej długości.

Wsadzamy "stopke" oczyszczoną z ewentualnych igieł itp do ukorzeniacza do roślin półzdrewniałych, nadmiar otrzepujemy i wsadzamy do mieszanki kwaśnego torfu i piasku (3:1).

Robimy to teraz czyli na przełomie sierpnia i września.

Sadzonek nie podlewamy tylko obficie zraszamy wodą, ponieważ bez korzeni, wodę pobierają poprzez liście. Przed mrozami obficie podlewamy.

Aby odpowiednio przezimować należy donice zakopać w ziemi, a sadzonki przykryć gałęziami sosny lub ukryć w tunelu z agrowłókniny.

Gdy skończą się przymrozki (około kwietnia) ściągamy gałęzie i teoretycznie można już przesadzać do gruntu.

Przez pierwszy rok sadzonek nie nawozimy.

Proszę mi powiedzieć, czy dobrze to wszystko opisałem (czyli czy odpowiednie informacje przyswoiłem :) ). Nie rozumiem jak mogę przykryć tymi gałęźmi małe sadzonki. Dosłownie położyć je na sadzonkach i nic mi się nie połamie pod ciężarem śniegu? Szczepki lepiej dać najpierw do multipalety i w multipalecie przezimować w opisany sposób czy można od razu wsadzać do doniczek produkcyjnych 1,5l (posiadam takich 100szt i tyle zamierzam robić sadzonek w tym roku)? Jeśli w multipalecie to na wiosnę przesadzić do doniczek jeżeli nie chcę jeszcze dawać do gruntu i w doniczkach mogą poleżeć ze 2-3 lata?
Dodam że chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem, mam dużo nieużytkowanego miejsca na dworze i nie posiadam balkonu, piwnicy ani nic w tym stylu. Mogę ewentualnie zapewnić pomieszczenie 4 ściany bez dachu :D

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi ;)

Ps. Jest to mój pierwszy post na tym forum i jeżeli umieściłem go w nieodpowiednim dziale to proszę o przeniesienie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 382 ]  Idź do strony nr...        1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: seedkris i 24 gości