Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Mateusz1918
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 cze 2010, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jodła koreańska - rozmnażanie

Post »

Mam pytanie odnośnie rozmnażania Jodły koreańskiej. Mam obiecane szyszki z tego drzewka od kolegi. Chodzi oczywiście o nasiona.
Czy muszę jakoś tym nasionkom pomóc, czy po prostu wysiać i czekać? Chodzi mi tu m. in. o stratyfikację
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jodła koreańska - rozmnażanie

Post »

Mateuszu, poczytaj powyższe porady, a jakby co, to pytaj dalej.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Mateusz1918
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 cze 2010, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - rozmnażanie

Post »

Ok, sory nie czytałem tego tematu, dobrze że ktoś posta przeniósł, dzięki :D
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam
Cieniówka to jednak podstawa w tak upalne dni jak były nie dawno po 30 stopni.A dróga to dobry system nawadniania.Bo usmażyły by się sadzonki(przynajmniej u mnie).
Dodaje link do książki J_Hrynkiewicz-Studnik "Rozmnazanie drzew i krzewow nagozalazkowych" do pobrania
http://www.plikos.pl/16vt/J_Hrynkiewicz-Studnik_Rozmnazanie_drzew_i_krzewow_nagozalazkowych.pdf.html
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Ciekawy jestem jak radzą sobie doświadczeni ogrodnicy z upałami.
I kiedy robicie sadzonki iglaków czy sierpień to dobry termin czy za wcześnie?
Bo w książce J_Hrynkiewicz-Studnik Rozmnazanie drzew i krzewow nagozalazkowych
mam takie terminu(podane jako najlepsze):
choina - IX
cyprysik - Vll do Vlll
żywotnik - Vll do lX
Jałowiec - Vll do Vlll
cis - lll do lV i Vll do X
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam,
jestem nowy na tym forum ale czytam je od jakiegoś czasu i dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy.
Nadszedł jednak czas by się odezwać bo mam pytanie, na które, mam nadzieję, dostanę tutaj wyczerpującą odpowiedź.
Czytałem już wiele tematów o iglakach, ale do końca nie znalazłem odpowiedzi na moją kwestię.
Mam w ogródku grządkę, na której rośnie sobie około 120-150 sadzonek thui (chyba szmaragd ale pewny nie jestem).
Sadzonki ukorzeniałem w ubiegłym roku, teraz mają od 15 do 30cm wysokości i wypuszczają liczne nowe gałązki - są więc na pewno dobrze ukorzenione.

problem polega na tym, że gdy sadziłem je na tej grządce, to nie przewidziałem chwastów, które je teraz zarastają (grządkę zrobiłem rok temu w miejscu, gdzie była łąka i dlatego ciągle coś odrasta) i ich plewienie jest kłopotliwe spomiędzy sadzonek.
Chciałbym je wszystkie przesadzić w nowe miejsce obok, które przygotowałbym wcześniej i przykrył agrowłókniną czarną (byłoby to miejsce tymczasowe - na docelowe rośliny pójdą za 2-3 lata więc muszę uwzględnić odpowiednie odstępy).

Moje pierwsze pytanie - czy to ma sens?
Nie chciałbym aby sadzonki się zniszczyły podczas przenosin i tu drugie pytanie - kiedy przeprowadzić całą operację? Na tym forum dowiedziałem się, że do ukorzeniania najlepsza jest wiosna lub jesień - czy to samo tyczy się przesadzania tak młodych sadzonek?
Czy trzeba ściółkować jakoś (kora pod roślinki na włókninę)?
Na pozostałym miejscu chciałbym ukorzenić kolejne sadzonki (na przełomie września-października) - w sumie potrzebuję ich około 600-800 sztuk. Czy sadzić je do gruntu a cały zabieg przesadzania na włókninę powtórzyć w przyszłym roku jak się ukorzenią, czy też od razu rozłożyć materiał, zrobić dziurki i wsadzać w nie sadzonki (z ukorzeniaczem)?
Jak pisałem - potrzebuję dużą ilość i dlatego rozmnażanie jest uzasadnione (przy mniejszej ilości faktycznie zastanowiłbym się nad kupnem gotowych sadzonek bez kłopotu).
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Jeśli chcesz przesadzić tuje na inne miejsce zrób to jesienią ,gdy będzie chłodniej i wilgotno. Postaraj się wykopać z bryłą ziemi, wtedy rośliny nie odczują przenosin. Co do drugiego pytania: nie radzę sadzić nie ukorzenionych sadzonek na stałe miejsce. Wpierw poprowadź je w doniczkach p9 lub na małym zagonie.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

aniawoj pisze: nie radzę sadzić nie ukorzenionych sadzonek na stałe miejsce. Wpierw poprowadź je w doniczkach p9 lub na małym zagonie.
Nie chodzi mi o sadzenie na miejsce docelowe. Chcę właśnie sadzić gęsto na małej grządce (tak jak w zeszłym roku te, które teraz chce przesadzać).

Moje pytanie tylko czy sadzić je na gołej ziemi (i męczyć się z plewieniem w przyszłym roku) a na włókninę przesadzać jak się ukorzenią, czy też od razu mogę na włókninę?

No i co z tą włókniną? Czytam i widzę, że jedni polecają, inni odradzają. U mnie problemem są chwasty (na terenie grządki była wcześniej po prostu łąka i to wszystko (mimo iż dobrze skopane i wyplewione podczas kopania) teraz odrasta tak, że musiałbym plewić co dwa tygodnie (a najlepiej co tydzień).

Chciałbym tego uniknąć w przyszłym roku i stąd pomysł z włókniną i pytanie do was (tym bardziej, że zamierzam powiększyć zagon - wtedy już w ogóle nie wyrobię się z plewieniem).
irzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 gru 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

i co ukorzenił się ten świerk srebrny, (Ewa_888)
A może ktoś inny tego próbował , a jak to wygląda przy jodle kaukaskiej, kalifornijskiej,
A może ktoś inny próbował tej metody na takich iglakach.
Jaki ukorzeniacz zastosować itp.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam już dano nikt się nie odzywał w tym temacie.Jasie tak zastanawiam kiedy w tym roku możne będzie zacząć robić sadzonki iglaków w tunelu?
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Proszę o pomoc w sprawie małego skrzata, który jest u nas od świąt:) Nie wiem co to za odmiana i co z zim zrobić???:)
Od połowy stycznia stoi na balkonie w pojemniku, w którym został zakupiony. Przy większych mrozach przykrywałam ją... ehh nie wiem czym :;230 Chciałabym przenieść drzewko do ogrodu; ale nie wiem jak się do tego zabrać! ;:88
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Będę wdzięczna za każdą podpowiedz:)
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

No trzeba:
-zatargać do ogrodu
-wykopać dziurę (oczywiście jak rozmarznie i się da...)
-zdjąć doniczkę.
-wsadzić bryłę korzeniową do wykopanej uprzednio dziury.
-obsypać aby prosto stało..
-podlać

Nieskomplikowane :D
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Mirku czyżbyś drwił ze mnie??? :wink: Pytałam o szczegóły, czy warto kupić ziemię do iglaków, kiedy dokładnie to zrobić (miesiąc), jakiej wielkości dół wykopać i inne szczególiki, które pomogą przyjąć się temu drzewku:)
A jeśli jesteś taką mądralą to powiedz jeszcze co to za odmiana??? :wink:
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”