Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

TMSZ_AS pisze:Niektórzy ogrodnicy widziałem, że stosują różnej szerokości gumkę kauczukową, która potem się rozpada. Gdzie mogę to kupić i jak się to fachowo nazywa ?
Fachowo, to są paski do szczepienia ;:204. Kupić możesz przykładowo TU, sprzedają je na kilogramy :wink:
lukas93cs pisze:Mam pytanie jakich MULTIPALET używacie do robienia sadzonek iglaków?
Czy może sadzicie odrazu do małych doniczek?
Ja robię po staroświecku na zagonach, nie w multipaletach :wink: Pytanie co uważasz za małą doniczkę? Sadzenie do mniejszych niż p9 mija się z sensem, bo tej wielkości doniczki to takie jak multipalety. A jak masz do przeniesienia tysiąc sadzonek, to co łatwiej; w multipalecie, na którą trochę sadzonek wchodzi, czy latać z doniczkami?
Jeżeli jest to mała ilość (100-200) to może i można by od razu do doniczek sadzić. Przy większych ilościach to się mija z celem. Doniczki zabierają więcej miejsca niż multipaleta. W początkowej fazie jest najwięcej wypadów i dobrze jest jak te wypady są w multipalecie, bo na jeden wypad przypada stosunkowo mało miejsca. Ten sam wypad w doniczce, zabierze Ci więcej jałowego miejsca. Tak więc pierwsza faza powinna być w czymś proporcjonalnie małym, a nie w doniczce.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Ja robię po staroświecku na zagonach, nie w multipaletach :wink: Pytanie co uważasz za małą doniczkę? Sadzenie do mniejszych niż p9 mija się z sensem, bo tej wielkości doniczki to takie jak multipalety. A jak masz do przeniesienia tysiąc sadzonek, to co łatwiej; w multipalecie, na którą trochę sadzonek wchodzi, czy latać z doniczkami?
Jeżeli jest to mała ilość (100-200) to może i można by od razu do doniczek sadzić. Przy większych ilościach to się mija z celem. Doniczki zabierają więcej miejsca niż multipaleta. W początkowej fazie jest najwięcej wypadów i dobrze jest jak te wypady są w multipalecie, bo na jeden wypad przypada stosunkowo mało miejsca. Ten sam wypad w doniczce, zabierze Ci więcej jałowego miejsca. Tak więc pierwsza faza powinna być w czymś proporcjonalnie małym, a nie w doniczce.[/quote]

Dzięki wielkie o taka odpowiedz mi chodziło, fachowo i na temat
Asaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lut 2010, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam serdecznie.
Proszę o podpowiedź.
Śnieg złamał moje ulubione drzewko "Skyrocket" był smukły , strzelisty, zwarty.
Miał już 13 lat i jakieś 4-5 m wysokości.
Złamał się w połowie.
Czy mogę teraz w marcu z tego złamanego lub tego co zostało pobrać materiał na nowe sadzonki ??
Nigdy tego wcześniej nie robiłem, jeśli można to jakiego ukorzeniacza użyć ?
W jakie pojemniki włożyć ?
Czy należało by dać pojemniki do tunelu ?
Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Ewentualnie proszę odesłanie mnie do linku z tematem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witaj Asaf na forum :D
Informacje jak zrobić sadzonki znajdziesz w tym wątku, np. na tej stronie http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 1&start=84

Możesz je pobrać zarówno z ułamanej części, jak i tej, która została w ziemi.
Ukorzeniacz oczywiście do sadzonek zdrewniałych.
Ja najczęściej robię sadzonki w doniczkach kanciastych o szerokości ok. 10cm, ale można też okrągłych, podobnej średnicy.
Oczywiście możesz je wstawić do tunelu.
Życzę dużo ukorzenionych sadzonek :D
kasia_2721
100p
100p
Posty: 100
Od: 21 paź 2009, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Buska-Zdroju

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witajcie :D Poczytałam troszkę ten wątek i zamierzam zacząć ukorzeniać iglaki i wszystko co się da ,ponieważ od 2 lat jestem właścicielką działki i chciałabym ją troszkę zazielenić,najlepiej tanim kosztem :D.Czy można już zacząć pobierać sadzonki i od czego najlepiej zacząć????
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Tak się zastanawiam bo już tunel stoi i nawadnianie też w nim jest czy odrazu założyć cieniówkę?
I jakie gatunki iglaste najszybciej rozmnażać.Bo będę się zabierał za rozmnażanie.
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Moje zaszczepki, które pobrałem we wrześniu ukorzeniły się. Nie wszystkie ale sporo tego będzie. Teraz przycinałem żywopłot z brabantów i ścinki wsadziłem w ziemię, ciekawe czy się ukorzenią.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie bo zapowiadają przymrozek w pogodzie długo terminowej.Bo myślałem już zaczynać robić sadzonki i czy taki przymrozek do -2 stopni zaszkodzi sadzonkom w tunelu foliowym?
Z góry dziękuje za odpowiedz;)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Łukaszu, w tunelu foliowym przymrozek -2 nie powinien zaszkodzić nawet roślinom, które boją się zimna, a co dopiero iglakom! Rób śmiało te sadzonki! Powodzenia :D
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Jeszcze jedna ważna sprawa.Gdzie kupujecie siatkę cieniującą, bo dziaj w tunelu miałem 30 stopni.Ale drzwi i okno miałem zamknięte.
No bo wszędzie gdzie czytałem na temat ukorzeniania musi być wysoka wilgotność, a jak otworze drzwi i okno to nie dam rady utrzymać wysokiej wilgotności.
I jaką siatkę cieniującą dajecie (jaki procent cienia)?
Bo ja znalazłem taką
SIATKA CIENIUJACA cieniowania 3x25m 50% UV 109,00 zł
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Wysoka wilgotność sprzyja ukorzenianiu, ale bez przesady!
Ja ukorzeniam iglaki w gruncie, bez żadnych osłon i większość mi się przyjmuje :D
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

lukas93cs pisze: No bo wszędzie gdzie czytałem na temat ukorzeniania musi być wysoka wilgotność, a jak otworze drzwi i okno to nie dam rady utrzymać wysokiej wilgotności.
i grzyba...
Sadzonki muszą mieć wentylację.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedz;)
Ale jednak kupię cieniówkę bo boję się że słońce spali sadzonki bo tunel stoi na polu i niema ani odrobiny cienie.
Na grzyba mam TOPSIN M 500 SC i BRAVO 500 SC myślę pryskać co 2 tygodnie na zmianę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”