Co na działkę?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
monialuc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 wrz 2006, o 16:00

Co na działkę?

Post »

Od niedawna posiadam 5 arową działkę ogrodową. Oprócz 2 orzechów włoskich, 3 jabłonek, śliwki, czereśni, krzaku forsycji i pigwowca, świerku, modrzewia i krzaczku machonia nie ma tam nic. A chciałabym jeszcze coś ozdobnego posadzić ale jako że jestem w tych sprawach raczej początkująca nie wiem co sadzić. Zwłaszcza że jest tam ziemia nie najlepszego gaunku i przez cały dzień na działkę świeci słońce no i biorąc pod uwagę że średnio będę tam 1x na tydzień no to latem bedzie sucho. prosze o porady w doborze roślin
pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Winorośle posadź. I ładne i pożyteczne. :D
Na słońcu będzie im dobrze.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Właściwie jeżeli masz 2 orzechy włoskie i kilka mniejszych drzewek to skąd tam słońce. Orzechy to duże drzewa.
Na pewno takimi warunkami jak opisujesz nie pogardzi juka. Róże też lubią dużo słońca i rośliy skalne, ale musiałabyś bardziej sprecyzować co podpowiada Ci wyobraźnia. Krzewy czy byliny, niskie czy wysokie, bo to ma być Twoja działka i Tobie ma się podobać.
Awatar użytkownika
monialuc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 wrz 2006, o 16:00

Post »

generalnie chodzi mi o takie roślinki które nie wymagają bardzo dużo pielęgnacji i może jeszcze jakieś owoce bo mam 3 letniego synka który lubi skubać jakieś owoce np. maliny nawiasem mówiąc orzechy nie są takie duże mają około 2-2,5 metrów i mają około 10 orzechów na sobie. Chciałabym żeby tam było ładnie ale żeby jadąc tam nie zapracowywać się tylko troche odpocząć. A z tych drzewek które podałam w pierwszym poscie oprócz czereśni wszystkie rosna praktycznie przy płocie. O juce faktycznie myslałam bo jak kwitnie jest bardzo efektywna więc na pewno a na resztę nie mam pomysłu.
pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

monialuc pisze:generalnie chodzi mi o takie roślinki które nie wymagają bardzo dużo pielęgnacji i może jeszcze jakieś owoce bo mam 3 letniego synka który lubi skubać jakieś owoce np. maliny
Winorośle są w uprawie w zasadzie bezproblemowe. A i syn poskubie :D
Malinami może sie biedna dziecko tylko pokłuć!
A z kwiatków absolutnie bezproblemowe i nader atrakcyjne są liliowce.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
monialuc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 wrz 2006, o 16:00

Post »

ok to już coś wiem a z winoroślami to myślałam żeby wogół przyczepy kampingowej posadzic chciałam jeszcze posadzic brzoskwinie i borówki amerykańskie a z liliowców to co konkretnie posadzić i czy warto w trawniku sadzić krokusy lub inne cebulowe?
pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

monialuc pisze: z liliowców to co konkretnie posadzić
co tylko uda Ci się skombinowac. :D Wszystkie są piękne.
i czy warto w trawniku sadzić krokusy ?
Penie, że warto. :D
Sam mam krokusy w trawniku. Na wiosnę wygląda to super!
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Na działkę

Post »

Z ozdobnych można też posadzić magnolię, milin amerykański lub powojniki wielkokwiatowe.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Z posiadaniem krokusów na trawniku wiąże sie pewien problem.
Jeśli chcemy mieć każdego roku piękne krokusy to trawnik musimy kosić po zaschnięciu liści krokusów. A to w zależności o układów może być już łąka i trzeba kosić kosą.
Albo krokusy sadzić w jakić układ i tam trawę wykaszać ręcznie.
Jeśli trawę będziemy kosić jak Pan Bóg przykazał krokusowej łączki szybko nie będzie.
Awatar użytkownika
monialuc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 wrz 2006, o 16:00

Post »

o magnoli nie pomyślałam ale za to myślałam o milinie bo sasiedzi go maja i bardzo ładnie wygląda ale myśle że z tym poczekam do bardziej sprecyzowanych wyobrażeń i planów o mojej działce nad krokusami się zastanowię może wydziele im jakiś kawałek miejsca w trawie albo zrobię taką niby rabate na kwiaty cebulowe. ale Dzięki wielkie za rady i czekam na jeszcze jakies propozycje
pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Miałaś w zamyśle przyjeżdżać na działkę raz w tygodniu i odpoczywać. Jeżeli posadzisz tylko to co tu zostało wymienione, to już masz zapewniony odpoczynek bardzo czynny. Piszesz, że masz trawnik a przy nim też się trzeba napracować. Tak, że musisz zweryfikować swoje zamiary i o wylegiwaniu się na leżaczku to raczej zapomnieć. ;:79
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Trawniczek...ojjj,żeby miał *wygląd* a do tego, był do chodzenia , więcej nawet wymaga pracy
niż niejedna rabatka.Mój szaleńczy pomysł takiego pieknego trawnika po 3 latach zmagań z nim zamieniłam z powrotem na poletko dla krzewów i bylin.Owszem, z daleka nawet był trawnikiem,z bliska
chwastowiskiem i leciwą trawką mimo,że regularnie koszona,nawożona itp.fryzowania serwowałam.
Faktem jest ,że teraz jest ogromny wybór traw,więc o tyle łatwiej,że w zależności od przeznaczenia siejemy to co najbardziej optymalne.Tyle,że jeszcze kwestia podłoża.U mnie,wiadomo,słabiuuuutkie.

Polecam zatem stopniowe wprowadzanie krzewów i bylin - bo same ;:77 rosną. A najlepiej ,jednak
zrobić sobie jakiś planik,uwzględniający kierunki,podłoże !!gdy borówki amerykańskie,części "na krzaki"
inne i kwiaty koniecznie,byliny.Zacząć trzeba od wydzielenie *deptaków * ;:65 i miejsca głównego przesiadywania ;:136 ,goszczenia ;:40 ;:114
Jak będzie plan,to dobór będzie łatwiejszy,po prostu będziesz obsadzać części wolne czyli:zasłaniać się,odgradzać części wg charakteru ogrodu, wprowadzać kolory itp.itd......

Przyjemnego planowania życzę ;:100
Jovanka
Awatar użytkownika
monialuc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 wrz 2006, o 16:00

Post »

lila31 ja nie mówie tu o całkiem leniuchowaniu bo wiem i z daje sobie sprawę z tego że żeby było ładnie to trzeba włożyć troche pracy a juz samego koszenia trawy bedzie sporo a trawa to zamysł tymczasowy póki nie ma konkretnie sprecyzowanych planów a jovance dziękuje za uświadomienie konieczności posiadania planu zagospodarowania a może jeszcze byście poradzili jakie byliny sadzić to już byłoby świetnie.... z góry Dzięki
pozdrawiam Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”