Co należy robić jesienią w ogrodzie ?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co należy robić jesienią w ogrodzie ?

Post »

Parę miesięcy temu kupiłam domek z sadem. Sad jest bardzo zaniedbany. Rośnie tam wiele drzew owocowych (jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy, orzechy włoskie i laskowe, agrest, porzeczka, winogron. To chyba wszystko. Są jeszcze iglaki, róże i powojniki. Przyznam szczerze, że nie mam zielonego pojęcia co się robi jesienią w ogrodzie (oprócz oczywiście zbierania owoców). Myślę, że trzeba zabezpieczyć krzewy ozdobne przed mrozem, a co z drzewkami. Kiedy się je przycina. Mają sporo gałązek uschniętych. Jest na nich bardzo dużo owoców, ale myślę, że na niektórych za dużo i właśnie dlatego są dość małe. Winogron jest zapuszczony, przerośnięty. Ogólnie rzecz biorąc mój ogród wygląda teraz tak jak na angielskich horrorach. Niby piękny i tajemniczy, ale bardzo zarośnięty. Bardzo proszę o rady i wyrozumiałość dla mojej niewiedzy. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Teraz jeszcze można przycinać jabłonie i grusze. Mogą to być nawet drastyczne cięcia odmładzające.
Sliw i czereśni raczej sie nie tnie, ale kilka zbędnych gałęzi można się pozbyć.
Warto odmłodzić agrest i porzeczkę(jeśli są to formy krzaczaste, nie pienne) i orzech laskowy. Robimy to wycinając u nasady najstarsze i nagrubsze gałęzie.

W sprawie winogrona może Ci pomóc Janusz.

O tym co robimy w danym miesiącu piszę tutaj:
http://gardener.republika.pl/aktualnosci.html
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Poczytaj sobie tematy w dziale http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=18 Tam jest wszytko. I o winoroślach, drzewach, roślinach ozdobnych ... :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
monialuc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 wrz 2006, o 16:00

Post »

Generalnie znajomy ma bardzo duży sad (w celach zarobkowych) i co roku przycina w nich czereśnie i wiśnie po pierwsze przycina żeby nie urozły zbyt duże a po drugie wycina wszystkie gałezie które się krzyżują żeby ewentualnie w czasie wiatru nie "raniły się" ocierając się o siebie tworząc ogniska jakichś chorób czy cóś
pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Co należy robić jesienią w ogrodzie ?

Post »

Bea pisze: Winogron jest zapuszczony, przerośnięty.
Oczywiście winorośl jesienią trzeba przyciąc.
Zajrzyj tu: http://www.winogrona.org/modules.php?na ... =0&thold=0
Byc moze coś Ci się z tego przyda.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję serdecznie za wszystkie rady. Nie skorzystam tylko z możliwości buszowania po forum. Gdybym miała więcej czasu ....Dlatego właśnie napisałam z prośbą o pomoc. Na forum jest dużo wiadomości i to wiadomości raczej dla ludzi obeznanych w temacie a nie dla takich laików jak ja. Wiem, że teraz nie dam rady do końca jesieni "wymuskać" mojego ogrodu. Dopiero uporałam się z remontem domku (jest stary). Do tego dochodzi jeszcze sprzątanie. Byli właściciele zostawili mnóstwo śmieci. Owoce też trzeba już zbierać, bo one nie poczekają. Dziś właśnie wśród chwastów odkryłam pietruszkę, truskawki i o dziwo owocujące i jeszcze kwitnące poziomki. Mam ok. 10 jabłoni, z których opadają jabłka i dwa potężne orzechy, które gubią owoce. Winogron udało mi się zebrać i choć jest stary, jest bardzo dobry. Niestety zmarnowałam wszystkie gruszki, bo po prostu przejrzały i spadając na ziemię rozwalały się. Nie znam się na odmianach, ale to przypomina klapsę. Śliwki też się zmarnowały bo nie miałam czasu ich zebrać. Spadały w chwasty, a było to w czasie remontu domu (w moim ogrodzie pokrzywy są wyższe niż ja, a mam 160 cm). To samo z porzeczkami i agrestem. Tylko tyle się nie zmarnowało co sobie narwali znajomi. Za prawdziwe porządki w ogrodzie zabiorę się na wiosnę, ale chciałabym wiedzieć co trzeba zrobić niezbędnego, bym nie zaniedbała tych i tak umęczonych roślinek.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bea witaj :D

Ale o wymuskaniu ogrodu to nawet nie myśl,bo sama myśl odbierze Ci przyjemność z prac ogrodowych ;:110 .
Nie tak dawno nabyłaś siedlisko i na..lata.Nie mówię,że prace też tak trzeba rozłożyć na wieczność, ale i tak *swoje* gwarantuje Ci pracę :lol: na zawsze.
Pomału,najwięcej ujrzysz problemów wiosną.Szczególnie z drzewami owocowymi.
Pewnie są już starawe,więc samo prześwietlanie teraz niewiele moża dać efektu.A wielkość owoców
może być i pewnie jest, efektem starości sadu ,pozostawionego samemu sobie bez
korygowania struktury podłoża.Nie wszędzie stosowało się zabiegi pielęgnacyjne,a nawozenie w sadach to raczej utopia dla dawnych gospodarzy.
Odchwaszczanie,wycinanie traw można robić nawet teraz mając sprzęt ,będzie łatwiej wiosną.

Ja nie mam takiego siedliska,niemniej jednak kibicuję bratu,też szczęśliwego nabywcy takiego
gospodarstwa.Pierwszy rok nie wiedzieli gdzie i co robić.Teraz okazało się,że 60% drzew jest do usunięcia-złe owocowanie,robale wszędzie,czarna zgnilizna.Nie do opanowania.Ziemia wokół porośni ęta wszystkim .Niestety ,to wszystko trzeba uprawiać,puszczone na żywioł tworzy dzicz.
Ale nie ma powodu się trapić, rozłóż sobie zadania,będzie zima więc więcej czasu na przemyślenia Wam pozostaną.Etapami ustal sobie prace i hierarchię ważności.Teraz na jesień jedynie zabezpiecz
krzewy róż ,może powojniki jeżeli są na otwartym terenie.Krzewów agrestu,porzeczek nie musisz otulać,na zasilanie też raczej już nie pora.Jedynie pozostaje odchwaszczenie,podsypanie kompostem
czy lepszą ziemią.
Takie moje uwagi,może ciut pomogę w rozłożeniu myśli.Ciesz się z ogrodu,kiedyś na pewno
osiągniesz dla siebie zadowolenie i pamiętaj,że to Tobie ma sprawiać przyjemność.A innym ???
niekoniecznie.
Ja mam ogródek miejski,ok.3 arów i....w stylu :lol: naturalistycznym , też z braku czasu.
Ale jakie mam zadowolenie,czasami jak siądę w zadumieniu,myślę,że jestem na dzikiej łące.
taki to mój mały świat w naturze ;:33 . I cieszy!!!!!!!

pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Dołaczam sie do sugestii JOvanki! Nic na siłe Bea,bo stracisz całe zainteresowanie i urok urzadzania !
W tym gąszczyu chaszczy juz nic sie nie stanie gorszego do wiosny.To co mialo juz zmarniało.
Przygotuj sie na zimowe rozmyslania i planowania przy naszej pomocy,jak bedziesz chcieć,nad tym co robić najpierw wiosną. :D
Podpowiem tyle teraz:
jeśli masz orzecha włoskiego,przygotuj sobie pastę FUNABEN lub zwykła farbę emulsyjnaą zmieszana z odrobiną srodka p,grzybicznego np.TOPSIN i w styczniu przytnij go jeśli potrzeba również laskowe, a rany zasmaruj tą emulsją.Orzech nie może być cięty w innym terminie niz głęboka zima,bo on płacze,czyli cały sok ,tak uwierz mi potrafi wypłakac cały sok i zmarnieć.Ale mój 14 letni był cięty tego roku i jest piekny "płaczący" w co nie chce uwierzyć nasza forumkoleżanka LIlA.
Poza tym, nie denerwuj sie nieprzerobiona praca i jej ogromem.Niech to bedzie przyjemność, a nie galera.
Trzymaj sie i pytaj o wszystko,bo nam samym trudno jest wpaść na mysl,co by tu Bei podpowiedziećtymbardziej,że każde z nas ma swoje przyjemności ogrodowe na karku,bo zima tuz,tuż.
Pozdrawiam Cie serdecznie i życzę samych przyjemności :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki za zainteresowanie. Piszę tak późno, bo (niewiedzieć czemu) nie dostałam powiadomienia, że ktoś zainteresował się moim problemem. Ogrom pracy nie załamuje mnie, ale nie wiedziałam co muszę koniecznie zrobić przed zimą. Na razie przycięłam pół winogrona (żeby go odnowić). Jak coś sp... to zostaje mi jeszcze pół. Mój szwagier, który pracował w winnicy mówi, że jeszcze takich chaszczy nie widział. Trudno było znaleźć odpowiednie pędy. Znalazłam też truskawki i poziomki (o dziwo poziomki kwitną i mają owoce). Odkrycie było możliwe po wykarczowaniu chwastów mojej wysokości. Dziś mam zamiar dokopać się do marchewki. Co jeszcze znajdę. Czuję się jak odkrywca. Znalazłam maliny i jeżyny. Nie wiem co robić z jabłkami. Jest ich bardzo dużo. Przetwory porobiłam, ale nawet nie widać, że coś ubyło z drzew. Kupiłam podbierak do owoców, by móc je zbierać z drzew co ma zapobiec ich obijaniu i gniciu, ale nie wiem jak je przechowywać. Mam pomieszczenia gospodarcze (murowane), ale mąż twierdzi, że tam będzie zimno bo są nieogrzewane. Większość jabłoni to odmiany zimowe. Jabłka są duże na czubkach drzew, ale gałązki najniższe mają małe owoce. Chyba chodzi tu o słońce. A może te gałązki z małymi owocami trzeba później przyciąć. Owoców jest ogrom. Jeśli chodzi o śliwy to tylko jedno drzewko miało owoce pozbawione robaków, a reszta czyli ok. 4 drzewek miała owoce robaczywe. Mam śliwy węgierki. Co do orzechów to są to dwa potężne drzewa, które moim zdaniem mają się dobrze.Jest bardzo dużo orzechów. Na szczęście co do tych owoców to nie ma problemów ze zbiorem i przechowywaniem. Leszczyna nie ma owoców. Nie wiem czy to norma. Czy one może nie owocują co roku. aha, jeszcze jedno. Przy domu rosną powojniki i jeden z nich ma na liściach takie białe korytarzyki. Tak jakby je jakiś szkodnik podjadał. Nie są to dziury tylko takie rowki. To się porobiło jak była susza. Wiem, że to jakiś szkodnik, bo kiedyś widziałam takie zdjęcia w książce o roślinkach. Niestety nie mam już tej książki. Może ktoś zidentyfikuje tego pasożyta. Przepraszam za elaborat, ale tyle mam pytań. Z góry dziękuję za pomoc. Bea.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”