Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
gardenia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 mar 2009, o 08:45
Lokalizacja: olsztyn
Kontakt:

Post »

pracowała kiedyś w firmie, która zakładała trawnik z przeoranym perzu, którzy właściciel uważał za trawnik. 15cm czarnoziemu, ładnie, gładko. po zimie (trawnik był "zakładany" pod koniec sierpnia) całość wyglądała jak przed ruszaniem czegokolwiek

nie wiem czym według Ciebie jest "nieładny" trawnik. jeśli problem jest w tym że są górki i dołki czy że trawa wzeszła nierówno - nie ma problemu, wrzucaj czarnoziem i z głowy. jeśli z kolei masz tam jakiekolwiek chwasty to proponuję roundup, dwa tygodnie przerwy, roundup, znów dwa tygodnie, przekopania trawnika z zebraniem wszystkich korzeni i suchych chwastów i dopiero czarnoziem, nawożenie itd


powodzenia!
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Czy można wysiać nową trawę po silnej wertykulacji starej?

Post »

Mam przed domem 16 m2 trawnika. Ma 5 lat. Jest to bliżej niekreślona mieszanka traw, którą wysiano na zasadzie "żeby było".
Od jakiegoś czasu jestem bardzo wyczulona na punkcie wyglądu mojego ogrodu i ten trawnik stał się moją zakałą. Przede wszystkim nie nadaje się na to stanowisko. Jest to niczym nie osłonięty teren, wystawa południową. Podczas lata słońce przygrzewa tam nawet 11 godzin. Jest sucho i gorąco. Nawożenie i podlewanie niewiele pomaga.

Chcąc uniknąć pracy całkowitego usuwania darni, chciałabym dokonać nawet kilkukrotnej wertykulacji tego miejsca i wysiać piękną mieszankę traw firmy Graminex: Hollywood Sun (na miejsca słoneczne i suche).

Bardzo proszę o "zweryfikowanie" zasadności mojego pomysłu... :wink:
Monika
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7942
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Obawiam się,że napracujesz się niepotrzebnie,a efektu nie będzie.Ja bym zrobiła inaczej, zredukowała bym trawnik do mniejszych rozmiarów, na pozostawionym kawale trawnika, zrobiła bym ,albo rodzaj otoku-krawężnika,albo odrobinę go pogłębiła.Kupiła bym gotową trawę z rolki -teraz miała by lepsze warunki (woda mniej odparowywuje) Tak, czy inaczej, przydała by się jakaś ażurowa osłona przed wiatrem i słońcem. Pozdrawiam. :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Mija trawę którą kupujesz polecam, sam ją mam na działce i jest znakomita. Co mogę doradzić. Wertykulacja nic nie da. Najlepiej byłoby usunąć starą darń. 11 godzin słońca to bardzo dużo, czy np, nie szłoby zrobić jakiejś wysokiej pergoli? Posadzić jakieś drzewo? Coś co zmniejszyłoby czas padania słońca na trawę. Bo 16 m2 trawy to nie jest sporo.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Uważam,że pomysł Twój jest zdecydowanie lepszy od propozycji pelagii,
jest to nawet metoda na utrzymanie w dobrej kondycji na stałe Twojego nowo założoengo trawnika.
Poczytaj sobie tutaj http://gardenkaro.pl/readarticle.php?article_id=4
To nie słońce jest głównym wrogiem trawnika lecz to brak dostatecznego nawadniania
spider2007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 11 lut 2008, o 16:42
Lokalizacja: Będzin

Nowy trawnik - nadszedł czas

Post »

Witam, patrząc na ogród załamuje się więc czas to zmienić.
Powierzchnia....około 950 m2 łącznie , zamierzam wynająć glebogryzarkę by troszkę zaorać/wyrównać teren.
tylko mam pytanie........robić od razu całość czy połowę, a drugą połowę za rok? boje się że mogę sie nie wyrobić z całością, gdyż prace mogę zacząć dopiero w lipcu.......
czekam na odp.

pozdrawiam
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

Witam serdecznie, poniżej prezentuję zdjęcia powiedzmy "trawnika" i mam takie pytanie, na dzień dzisiejszy co powinnam zrobić, czy najpierw popryskać całą powierzchnię od chwastów, czy może najpierw w te puste miejsca dosiać nową trawę, a następnie za jakiś czas popryskać od chwastów? Wiem że najlepiej byłoby wszystko przekopać i całościowo posiać nową trawę, ale niestety nie mam już na to czasu. Proszę o jakieś podpowiedzi :)
Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam Monika...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Najlepiej skopać? A po co? Wystarczy wertykulacja, podlewanie i dosianie trawy. No i systematyczne koszenie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

W zeszłym roku przekopałam z narzeczonym kawałek tego trawnika, na kolanach wybieraliśmy wszystkie chwasty, korzenie itp., posialiśmy trawkę i przyrzuciliśmy ziemią i powiem że wygląda bardzo ładnie :) i prawie wcale nie ma tam chwastów tylko to był nieduży kawałek :( ale pochłonęło to sporo czasu - zwłaszcza wybieranie chwastów.

Dlatego chce to "coś" stare zamienić w trawnik. Za późno się za to zabrałam :( a wesele pod koniec lipca. Będę musiałam poszukać, może ktoś ze znajomych posiada urządzenie do wertykulacji.

Chyba że wymyślę jakąś prowizoryczna metodę.
pozdrawiam Monika...
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

monia09021984 pisze:Chyba że wymyślę jakąś prowizoryczna metodę.
Improwizując to regenerację tego trawnika przeprowadził bym tak:

1. Wycięcie ręcznie większych chwastów ( specjalnym nożem w kształcie "dłuta" lub czymś zastępczym).

2. Koszenie dość nisko ... 3-4 cm :roll:

3. Wygrabienie martwych resztek roślinnych, mchu itp. - jak to by zrobić solidnie i siłowo ( ale bez wyrywania kępek trawy ) to będzie to zastępcza aeracja i wertykulacja :wink: ( ja to zrobiłem u siebie grabiami takimi zbudowanymi z 20- paru sprężystych drutów)

4. Zasypanie ziemią nierówności...

No i szybkie dosianie trawy - potem już klasyczne podlewanie i pielęgnowanie jak przy nowym trawniku
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Łysy pisze:
3. Wygrabienie martwych resztek roślinnych, mchu itp. - jak to by zrobić solidnie i siłowo ( ale bez wyrywania kępek trawy ) to będzie to zastępcza aeracja i wertykulacja :wink: ( ja to zrobiłem u siebie grabiami takimi zbudowanymi z 20- paru sprężystych drutów)
Wygrabianie jest trawnikom potrzebne ale...nie zastapi ani aeracji , ani wertykulacji. Wygrabianie jest zabiegiem...dodatkowym. Aeracja to napowietrzanie gleby poprzez głębokie - 8-10 cm. nakłuwanie podłoża( grabiami nie da się tego zrobić), wertykulacja natomiast to nacinanie korzeni trawy na głębokość 4-8 cm. , by zmusić ją do krzewienia się.Wykonana w dwu kierunkach , pod kątem prostym do siebei , powoduje powstanie gęstej sieci nacięć - jak chcesz to zrobić grabiami ?

Odnośnie opisywanych powyżej problemów - dokładnie zwertykulowany trawnik należy dosiać mieszanką traw - uzupełnić łyse miejsca- następnie regularnie podlewać.Można przesypać warstewką ziemi i zwałować. Po ok. miesiącu powinna byą równa darń.Jeśli nadal będzie b. dużo chwastów zabieg wertykulacji powtórzyć także jesienią.
Stosowanie Rundup-u na dużą powierzchnię trawnika jest bezsensowne. Ale natknęłam się ostatnio na reklamę takiego preparatu :

Aminopielik D 450SL 150ml

Najprostszym rozwiązaniem na pozbycie się chwastów na trawniku jest zastosowanie selektywnego herbicydu, który zwalczy chwasty nie niszcząc przy tym darni. Preparat w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowany nalistnie.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

Dziękuję za rady, na pewno z nich skorzystam :) czeka mnie dużo pracy, ale muszę w końcu się tym moim podwórkiem zająć :) "podłapałam bakcyla" ogrodnika :)
pozdrawiam Monika...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”