Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

Łysy :) naprawdę Twój post spełnił swoją rolę :) nie wiem na ile dobrze mi to wyjdzie, ale się postaram :) oczywiście efekty przekaże :)
pozdrawiam Monika...
jarosumo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 sie 2009, o 23:21
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Usunięcie starego trawnika przed posianiem nowego

Post »

Witam:) od niedawna mamy działkę z żoną...kupiliśmy ją głównie z myślą o naszej córeczce...działka będzie wyłącznie rekreacyjna bez żadnych upraw. Działeczka ma około 400 m2 i praktycznie 95% powierzchni zajmuje trawnik dodatkowo na działce posadzonych jest kilka drzewek. Niedawno zdecydowaliśmy się z żoną na zasianie nowego trawnika oraz na przesadzenie drzewek w inne miejsca. Z racji tego, że jestem totalnie zielony w tym temacie mam kilka pytań i proszę o fachowe porady:) Zapoznałem się z podstawami zakładania trawnika ale nie wiem co mam dokładnie zrobić ze starym trawnikiem? czy przekopać i zostawić starą darń aż się zeschnie czy dokładnie wyzbierać starą trawę i pozbyć się jej zostawiając jedynie czarną glebę? Poza tym jeżeli zdążymy przygotować glebę w okolicy końca września to czy opłaca się siać trawnik czy lepiej poczekać z tym do początków wiosny???
dziękuję z góry za inf
pozdrawiam
jaro_sumo
carson_1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 sie 2009, o 10:32

Post »

Witam wszystkich,
Od niedawna zacząłem zajmować się przydomowym trawnikiem, mam go około 500m2 ( nie licząc pozostałości ogrodu). Stan obecny przedstawia się następująco. Trawa nieokreślona kilku może kilkunastoletnia z mnóstwem chwastów i mchem. Znajomi poradzili mi, żeby kosić często to trawnik dojdzie do siebie. Owszem po całym sezonie wygląda dużo lepiej, ale nie jest to szczyt marzeń. Chwasty są nadal i po za zasięgiem kosiarki. Dwa dni temu spryskałem mniszkiem. Czekam na efekty i mam zamiar wygrabic resztki uschniętych chwastów.
Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych:
1. Po jakim czasie od oprysku mniszkiem można kosić trawę? (wcześniej koszona co ok. 7 dni)
2. Czy można zastosować wertykulator jeszcze na jesień ? tak za 2 - 3 tyg?
3. Kiedy przeprowadzić nawożenie jesienne?
4. Kiedy przeprowadzić wapnowanie?
Z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

carson_1 pisze:1. Po jakim czasie od oprysku mniszkiem można kosić trawę?
Kilkanaście dni - zależy od gatunku chwastu, dawki, jakości zabiegu...
carson_1 pisze:2. Czy można zastosować wertykulator jeszcze na jesień ? tak za 2 - 3 tyg?
To typowy zabieg wiosenny - wtedy głęboko nacinamy korzenie traw, pobudzając krzewienie się. Po takim silnym zabiegu ( 5-7 cm głębokości) trawnik potrzebuje 2 tygodni aby wrócić do formy. Jesienią też możesz zrobić wertykulację, ale bardzo delikatnie - usuniesz sporo mchu...
carson_1 pisze:3. Kiedy przeprowadzić nawożenie jesienne?
Pod koniec października ustaje wegetacja, więc rośliny z gleby już nic nie pobierają ... trzeba wcześniej ...
carson_1 pisze:4. Kiedy przeprowadzić wapnowanie?
Cały czas, małymi dawkami - przenawożenie jest bardzo przykre dla roślin, nie do naprawienia - potrzeba czasu, by wszystko wróciło do normy...
carson_1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 sie 2009, o 10:32

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Czyli koszenie najwcześniej zrobić koło 10-12.września?
Czy mogę zrobić małą wertykulację odrazu po koszeniu? Chciałbym, ażeby trawa zdążyła nabrać sił na przezimowanie? a może lepiej dać sobie spokój i poczekać do wiosny?
prestig
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 lis 2009, o 16:25

Re: Odnowa trawników

Post »

Witam
Posiadam trawnik, który składa się z 30% z traw, reszta to chwasty i mech (więc nie nadaję się do regeneracji). Mam zamiar przelecieć trawnik jakimś herbicydem totalnym (np. Roundup). Po tygodniu go przekopać, zagrabić. W następnym tygodniu jak wzejdą chwasty jeszcze raz zastosować herbicyd. Na tak przygotowaną glebę wysiać trawę. Nie posiadam dużego trawnika ok 120m2, teren jest trochę rozmaity tzn część jest w półcieniu, w słońcu, cześć sucha i wilgotna. Więc chciałem sam zrobić sobie mieszankę traw, znacie może jakiś sprawdzony sklep sprzedający gatunki traw. I czy moja metoda na nowy trawnik jest dobra ??
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Odnowa trawników

Post »

Witam, przekop jak już wszystko zrobi się żółte po oprysku, natomiast chwasty które pojawią się po przekopaniu wystarczy raz lub dwa przegrabić zamiast oprysku :wink:
Staraj się wybierać kłącza perzu jeśli takowy jest u Ciebie bo to trudny przeciwnik.

A co do mieszania - no nie wiem czy jest sens z tym kombinować, na rynku jest wiele przeróżnych mieszanek trawnikowych, na pewno da się coś odpowiedniego wybrać.
Pozdrawiam, Maciek.
ruomliG
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 mar 2010, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odnowa trawników

Post »

Prestig: Roundup działa nawet do 3 tygodni, w tym czasie środek dostaje się do najgłębszych korzeni, najbardziej uciążliwych chwastów, jeżeli przekopiesz ogród zbyt wcześnie, efektem będzie usunięcie tylko najbardziej wrażliwych chwastów. Poza tym jak za wcześnie wysiejesz trawę po użyciu herbicydu to zadziała on na siewki ponieważ te 2-3 tygodnie w glebie może się utrzymywać. Jeżeli zaś chodzi o nasiona traw i ich zakup: http://www.zielen24.pl/nasiona-nasiona- ... 35_36.html , tu jest całkiem niezły wybór.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Odnowa trawników

Post »

Witam. Dziś zrobiłam wertykulację trawnika. Kiedy wysiać nawóz? na suchą czy mokrą trawę? czy podlać po nawożeniu?ania
ania1590
Andrzej_G
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 mar 2010, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odnowa trawników

Post »

ania1590 pisze:Witam. Dziś zrobiłam wertykulację trawnika. Kiedy wysiać nawóz? na suchą czy mokrą trawę? czy podlać po nawożeniu?ania

ania1590 nawozić najlepiej od razu po wertykulacji...Choć pamiętaj, że o trawnik trzeba mocno dbać (regularne koszenie, podlewanie), bo bez tego nawet
najlepszy nawóz nic nie pomoże....
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Odnowa trawników

Post »

Dziś wysiałam nawóz z żelazem niszczącym mech, bo niestety mchu mam co roku więcej po zimie. W sezonie letnim jakoś go nie widać. Ale zdaję sobie sprawę z powodów występowania mchu, trawnika nie przeniosę w inne, bardziej słoneczne i podwyższone miejsce, więc pozostaje mi tylko coroczna walka z mchem. Obawiam się tylko czy tych resztek trawy nie popaliłam nawozem, co prawda obficie zlałam wodą po rozsianiu nawozu, ale różnie bywa, któregoś roku musiałam dosiewać trawę tam gdzie wysiało się więcej nawozu choć robię to zawsze siewnikiem. Teraz czekam na piękną murawę, chciałabym już w Święta Wielkanocne przy ładnej pogodzie cieszyć oczy soczytą zielenią trawy, -pomarzyć sobie nie można czy co?
ania1590
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odnowa trawników

Post »

Jeśli masz dużo mchu warto późną jesienią trawnik zwapnować (ostatni zabieg przed zimą) . To odkwasza glebę i niszczy mech. A na zacieniony teren warto stosować specjalne mieszanki traw cienioznośnych .Ja mam zacieniony trawnik i choć pracy przy nim może nieco więcej , ale da się go utrzymać w niezłej kondycji także tam , gdzie są niedobory słońca :)
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Odnowa trawników

Post »

ja teraz posypałam Dolomitem, czy to coś da ?
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”