Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

:wit Przetestowałam Twój patent, ale widocznie nie ten korytarz, bo nie wylazł! ;:202 Muszę lepiej poobserwować, bo ja ich nie widzę tylko słyszę. Raz jeden jedyny w zeszłym roku zobaczyłam jednego w tunelu.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Obrazek
Kolejny dzień łowów :D
qshka
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 maja 2013, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Turkuć podjadek

Post »

Ja dziś znalazłam jednego... W tamtym roku też miałam zjadł mi 3 sadzonki pomidorów w tunelu, ale kiedy go "utukłam" był spokój. Mam nadzieję, że w tym też nie mam więcej niż jednego... Ale czytałam, że może być ich dużo dużo więcej... Zastosuję tę wodę z olejem może coś wyjdzie :)
qshka
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 maja 2013, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Ja też dziś złapałam jednego leżał pod pomidorem, ale jeszcze żył.. za pewne jest ich więcej... Ale, czy mogę użyć tego ludwika... już wysadzone mam pomidory w tunelu... Bo w tamtym roku jeden taki robak zjadł mi 3 sadzonki na początku..
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Ja u siebie nie widzę negatywnych efektów działania płynu, złapałem ich 45 :tan w tym sezonie na ludwik i nadal wyłapuje bo jeszcze ich trochę zostało... ;:124
qshka
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 maja 2013, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Ja dziś złapałam z 15 z czego część już była nieżywa. Te nieżywe często rano leżą na powierzchni pod pomidorami do góry nogami, wcześniej tylko żywe były które jadły mi sadzonki :( Ale w tym roku jeszcze ani jednej nie zjadły jak na razie :)
Awatar użytkownika
Carrie Bradshaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 kwie 2014, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biegun zimna :)

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Innym sposobem na złapanie turkucia jest wlanie do widocznego kanału ok. łyżki oleju (jakiegokolwiek) i mnóstwa wody. Również zadusi to turkucia, który wylezie i dokończy żywota na powierzchni. Jak nie zdąży wyjść, to zdechnie w ziemi.
A tak swoją drogą, wydaje mi się że już 'śpiewają', więc trzeba je ostro tępić, zanim zaczną się mnożyć ;:202
Verba volant, scripta manent
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Turkuć podjadek

Post »

Mam pierwszą w życiu działkę i prawdziwą plagę turkuci - są wszędzie dosłownie, gdzie nie spojrzę tam ziemia zruszona i okrągłe wejście - wyciągam przeciw nim od razu ciężką artylerię czyli środek na ślimaki, ślimaków też mam tysiące więc się przyda
Magda - pilna uczennica Matki Natury
mjareks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2014, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Turkuć podjadek

Post »

U mnie turkuć to zmora od lat.Związane jest to z kilkukrotnym sianiem(sadzeniem) niektórych warzyw.Cebula,marchew,pory,buraki,kapusta,ziemniak,ogórki,pomidory i wiele innych(chyba wszystko co się sadzi-sieje) nawet dojrzała truskawka podjedzona... w tym roku postanowiłem zaprzeć się i coś z NIM zrobić. Wkopałem na początek(w okolicach kwietnia) kilka pułapek typu wkopany słoik i kilka deseczek(ja użyłem płyty bezużytecznej 5mm chyba pilśniowa pocięta na kawałki 20cmX9cm). powoli wpadały, ale podjadały inne... dzisiaj mam założonych takich pułapek około 30szt od kilku dni zbieram z pułapek średnio 10-12 szt a dzisiaj to nawet trafiło się 18szt małe średnie, duże. sposób z tymi pułapkami jest dobry, trzeba tylko systematycznie zaglądać do pułapek i wybierać szkodniki(trafiają się też biedronki, dżownice, żaby ale te wszystkie są pożyteczne i te ratuję wypuszczając na wolność). czasami deszcz napada-opróżnić wodę z pułapki bo póki żyje(turkuć) pływa po powierzchni i może wyleźć jak jest dużo wody.czasami nasypie się ziemi do pułapki - też może wyleźć. mam to już opracowane. Zastanawiam się nad ogrodzeniem całego ogrodu(przynajmniej). myślałem o wkopaniu na głębokości roboczej turkucia czyli około 5-7 cm pod poziomem ziemi wokół całej działki coś w rodzaju rynny o głębokości około 13 cm o gładkiej powierzchni(by się GRYLLOTALPA nie wydostał). muszę jeszcze wymyślić z czego to wykonać. pozdr Jareks może ktoś ma podobne problemy i walczy już z turkuciem? jak się tego dz... nie zwalcza to się to rozmnaża... podobno w sezonie jedna samica potrafi złożyć do 300jaj.. i to tylko jedna... a jak jest ich więcej.... uuu trzeba walczyć. jak już wspomniałem mam z nimi problem od kilku lat. wyobraźcie sobie zbiór ziemniaków, UWAGA KAŻDY ALE TO KAŻDY ZIEMNIAK BYŁ DOTKNIĘTY PODZIURAWIONY PRZEZ TURKUCIA. BYŁY TEŻ TAKIE ZIEMNIAKI Z DZIURĄ NA WYLOT. A JAK PRZYJEMNIE SIĘ TO OBIERA... uhhhh k.. j.m. złość.. może jest ktoś kto daje rady z tymi szkodnikami i może coś dopowie. bez dwóch zdań w tej skali jest to szkodnik i z 100% zasiewu zbiór jest w 40%cały czyli możliwy do zbioru. ... tak na marginesie pory były sadzone 3 razy. po posadzeniu 10szt w ciągu tyg nie było nic trzeba było sadzic kolejne... 3 razy sadzone i na razie mam 5 szt.. na jak długo ....? POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Turkuć podjadek

Post »

Gleba u mnie gliniasta więc nie mam problemu z turkuciem. Piszę bo wiem, że mój znajomy zaplacił za to dziadostwo 20zł (1 sztuka) - ponoć ryby na to idą a ze znajomego zapalony wędkarz.
Przerzuć się z upraw na hodowlę turkucia -lepiej na tym wyjdziesz :wink: (oczywiście żatruję z tą hodowlą).
Powodzenia w walce.
Życie, Ty wariacie...
Julek84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 wrz 2014, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
Trawnik z rolki, założony 4-5 lat temu, podlewany automatycznie.
Około dwa lata temu zaczął podsychać punktowo, marnieć. Zasilany dwa razy w roku florovitem, robiona wertykulacja maszynką lub napowietrzanie nożne :) Podlewany ręcznie tam gdzie podsychał. Raczej bez efektów.
W tym roku zastosowałem jakiś inny nawóz, taki na cały rok.

Już w zeszłym roku pojawiły się punktowo w 2-3 miejscach takie jakby uniesienia ziemi, w których ziemia była czarna, mocno spulchniona. Wyglądało jakby coś małego próbowało przebijać się przez darń, ale się nie udawało. Potem ilość takich "uniesień" zaczęła się zwiększać. Na pewno żaden dzik - teren ogrodzony.

W tym roku trochę zaniedbałem koszenie, ale starałem się robić to chociaż raz na 3 tygodnie - ilość tych podniesień ziemi jednak się zwiększała. Dziś po koszeniu widzę, że praktycznie cały trawnik jest w ten sposób "poryty", pounoszony, nie wiem jak to nazwać. Oprócz tego w 4 czy 5 punktach wygląda jakby czemuś udało się jednak wyjść z ziemi - ziemia tam nie jest już czarna z darniny, tylko piaskowata, jak ta która była pod trawą z rolki.

Podrzucam zdjęcia - proszę o diagnozę i jakieś środki zaradcze - będę bardzo wdzięczny.

"podniesienie", zrycie http://www.julekfst.webd.pl/images/foto ... 183701.jpg
"nora"? http://www.julekfst.webd.pl/images/foto ... 183705.jpg
widok ogólny http://www.julekfst.webd.pl/images/foto ... 183719.jpg

pozdrawiam,
Julek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Zniszczony trawnik - turkuć/nornice/pędraki?

Post »

Zdjęcia dla mnie mało wyraźne ale słuchaj może masz gromadkę kretów lub nornice.
Pytanie te uniesienia gleby to są punktowo np. 10 szt na całym trawniku i taki punkt to ma np. średnicę 5cm czy też to są całe długie uniesienia czytaj korytarze krecie lub nornic.
Jak wysokie są te uniesienia.
Jak chodzisz po nich to wpadasz stopą w to uniesienie?

Dwa jak rozkopiesz te uniesienia to jest w nich kanał/tunel ?


Kolejna sprawa czy w trawniku są małe otwory - jest ich dużo i każdy ma średnicę do 1cm.
Jeżeli tak i lub nie to weź szpadel i wkop się w glebę - jeżeli znajdziesz białe robale - pędraki to duża szansa, że masz krety.


Jeżeli kanały/tunele są dużej średnicy ok. 3-5cm to kret i kup pułapkę (rura pcv z klapkami) zamontuj w tunelu i eliminuj szkodnika.
Julek84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 wrz 2014, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zniszczony trawnik - turkuć/nornice/pędraki?

Post »

Dzięki za dodatkowe pytania, nie wiem czemu tak kiepsko widać to na zdjęciach.
Uniesienia dawniej były takimi plamami o nieregularnych kształtach, mniej więcej o promieniu 20-30cm. Teraz to już duże plamy o średnicy do pół metra. Nie mają one jednak wydłużonego kształtu, a raczej takiej rozlanej plamy.
Uniesienia mają niewiele ponad ściętą trawę, więc powiedzmy około 3-4cm i wyglądają jakby w całości nie przebijały darniny.
Nie idzie w nie wpaść stopą, raczej wchodząc na nie przywracasz ziemię do poprzedniego poziomu, stąpasz jak po miękkim dywanie.
Nie kopałem - jutro się dobiorę i sprawdzę obecność białych robali oraz średnicę tuneli, bardzo dziękuję za wskazówki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”