Orzech włoski - uprawa Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Orzech włoski - uprawa

Post »

Witam, piszę w tym temacie, bo dotyczy gatunku. W zeszłym roku mój ok. 20 letni orzech wypuścił pąki, następnie jeszcze w czerwcu zrzucił wszystkie liście i zostały maleńkie zawiązki owoców, które jakby przyschły do konarów. Czy ktoś miał może podobną sytuację? Czy to jakaś choroba? Szukałam w internecie, ale nic nie znalazłam, może wy coś podpowiecie?
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Orzech włoski

Post »

Myśle nad wycięciem siewek i posadzeniem czegoś bardziej wartościowego.Jakie znacie smaczne odmiany bez goryczki?
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski

Post »

Polecam odmianę U01, orzechy duże, jądro całkowicie wypełnia łupinę i jest słodkie, do tego skorupa miękka, mozna w dłoni zgnieść. Oczywiście od Kozuli, to jej odmiana.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Orzech włoski

Post »

Kupiłem od kozuli U11,jeszcze nie owocował.Myślałem teraz nad takimi bardziej znanymi odmianami i wielokrotnie przetestowanymi.
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Orzech włoski

Post »

yogi60 pisze:Teraz zawsze sadząc orzechy podkładam / na wszelki wypadek/ ;:215 solidny kawał kamienia wapiennego. Druga rada sprawdzona na moim orzech pochodzi z notatek Św. Hildegardy, otóż zaleca ona wbicie solidnego miedzianego gwoździa w pień, co ma skutkować tym, że skorupka jest cienka i łatwa w łupaniu - zastosowałem i przekonałem się, że się sprawdziło.
To ja mam dwa pytanka - jak spory powinien być ten kawał kamienia? i jak głęboko pod orzechem trzeba go wsadzić?
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Orzech włoski

Post »

Żadnego kamienia nie dawaj. To zwyczajna ludowa legenda, o magicznych właściwościach kamienia pod orzechem... Jeśli chcesz zasilić orzecha to polecam kompost, obornik, albo wszelkiego typu nawozy wieloskładnikowe :wink:.
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Orzech włoski

Post »

Zwyczajnego piaskowca nie trzeba dawać, natomiast warto dać kilka wapieni - orzech ma duże zapotrzebowanie na wapń, poza tym lubi glebę lekko alkaliczną. Możesz dać do dołka, bezpośrednio w okolice korzeni, same korzenie przysypując jednak ziemią.
Krzysztof
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Orzech włoski

Post »

Lukas99 pisze:Żadnego kamienia nie dawaj. To zwyczajna ludowa legenda, o magicznych właściwościach kamienia pod orzechem... .
serio? czytałam, że ma to motywować drzewo do większego "rozgałęzienia" korzeni co z kolei skutkuje szybszym owocowaniem :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski

Post »

Jakiś czas temu, w którymś z wątków o orzechach Ania-kozula pisała, by pod szczepione orzechy nie dawać żadnych kamieni.
Pozdrawiam! Gienia.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Orzech włoski

Post »

Jak tak gadamy o legendach to mi się przypomniało,że mój znajomy mówił że trzeba orzecha porządnie walnąć,chyba chodziło o obuch od siekiery,ale głowy sobie nie dam uciąć,tak żeby kora pękła to będzie szybciej owocował,u mojego znajomego poskutkowało,chociaż ja jako "naukowiec" uważam to za przypadek.W internecie jest mało opisów poszczególnych odmian,jakie polecacie?
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Orzech włoski

Post »

Mapes, orzech ma korzeń palowy. Więc jeśli faktycznie chcesz by Ci się rozkorzeniał na boki, a nie do dołu. To jeśli już chcesz to polecam wsypać przynajmniej z taczkę takich kamieni :wink:. Gienia1230, ma rację :) Ania-kozula pisała o tym już dość dawno, w którymś z wątków :). Tutaj masz poradnik Ani, na dole do ściągnięcia :wink:.

http://szczepionyorzech.pl/poradnik.html
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Orzech włoski

Post »

Właśnie Ania Jankowska - Kozula pisała, że pod szczepione orzechy nie trzeba dawać zwykłych kamieni - np piaskowca, ale warto dać wapienie! Na jej stronie - tej samej co poradnik - jest całkiem dobry opis polecanych przez nią odmian :)
Krzysztof
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Orzech włoski

Post »

Oczywiście miałem na myśli wyłącznie wapienne :) Skoro jesteśmy przy kozuli, to nie wiedziałby nikt z was. Ile kosztowałby u niej orzeszek SK04?
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”