Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Przeczytałam wszystkie posty i cóż, widzę, że tylko jeszcze dwie osoby mają problem z mrówkami leśnymi. Poszperałam w literaturze i dowiedziałam się, że są bardzo pożyteczne i ...owadożerne, no i pod ochroną!!! W miarę jak zagospodarowywałam ogród mrówki przenosiły się coraz dalej, teraz to już ich trzecie mrowisko. Ma już z pół metra i niestety nie mają się dokąd dalej wynieść. Wszędzie ich pełno, są uciążliwe, ale nie widzę na razie szkód w roślinach!

Tanika czy aby Twoje to na pewno leśne? Bo znalazłam, że są hurtnice pospolite, wygląd mają podobny do mrówki rudnicy (leśnej), ale żyją pod ziemią (nie budują kopców) i należą niewątpliwie do szkodników.

Darob66 czy zauważyłaś jakieś szkody w ogrodzie spowodowane działalnością Twoich zaprzyjaźnionych mrówek?
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Awatar użytkownika
liki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 kwie 2008, o 10:23
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jeśli mogę pomóc w walce z mrówkami topodczas mojego pobytu u teściowej skuteczną metodą na mrówki w domu było przynoszenie kilku mrówek leśnych mieszkaliśmy niedaleko lasu . Mrówki leśne to wróg nr 1 dla zwykłych mrówek .Zostawiają swój zapach i wracają sobie do lasu . Teraz niestety mieszkam w starym domku z drewnianą podłogą gdzie przez szpary i szczeliny wchodzą mrówki . Taką inwazję przeżyłam w tamtym roku kiedy budząc się w łóżku byłam cała obleziona . Do lasu daleko .Sypałam najpierw preparat Bros pomogło na chwilę jest skuteczny ale nie na takie ilości . Potem były inne cuda nawet w mojej mięcie łaziły mrówki . Wreszcie trafiłam na preparat Expel . Zadziałał do dziś nie mam mrówek w domu , w szklarni też je nim załatwiłam . Niszczy nie tylko mrówki ale truje całe mrowiska . wkuchni wystarczy parę ziarenek cukru i granulki Exspela na noc . Rano po sprawie , jeśli nie to jeszcze raz . U mnie wystarczyło 2 razy . Nie mam mrówek do dziś .Pozdrawiam . :D ;:87
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

P o m o c y.Jedna z róż w moim ogrodzie,w tym roku rosnie chyba w mrowisku gdyż w koło bryły korzeniowej porusza się setki mrówek. Próbowałem wielu proponowanych sposobów i bez rezultatu,czy aby ta róza nie uschnie. Co mam robić?
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
liki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 kwie 2008, o 10:23
Lokalizacja: Kraków

Post »

Posyp Exspelem na mrówki wokół róży u mnie to pomogło . Pozdrawiam Lidka :D
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Ja posypuje ich siedziby proszkiem do pieczenia - nie wiem dokładnie co w nim im przeszkadza , ale jest to skuteczny sposób , odziedziczony po mojej babci .
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

Robię to samo. Po dwóch dniach już ich nie ma. Tania metoda i naprawdę skuteczna. Tylko trochę mi smutno , kiedy pomyślę , że niszczę ich domki. :cry:
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Ja też stosuję proszek do pieczenia. Są u mnie przynajmniej dwa gatunki mrówek; czerwone i czarne. Te pierwsze są większe i kąsają natychmiast po ingerencji w ich terytorium. Ale zauważyłem, że w pewnych warunkach (miałem jeszcze tunel foliowy), te czarne (chyba), miały skrzydła i robiły gniazda w kilku poziomach. Sypanie proszku do pieczenia, powoduje tylko przemieszczenie się gniazd a nie likwidację. Widzę to po przemieszczaniu się ich na trawniku. Bez ingerencji, robią znaczne szkody w trawniku. Pamiętam, że kiedyś, w latach 70 - 80 tych, stosowałem Sadofos i ten środek był zabójczy, ale obecnie nie moge znaleźć go w sklepach a pozatem stosowanie proszku do pieczenia uważam za bardziej humanitarne i ekologiczne.
Pozdrawiam
szkodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 kwie 2008, o 21:06
Lokalizacja: Zachodnipomorskie

Mrówki żrą mi papryke - co zrobic ??

Post »

Posadziłem rozsadę papryki chili do namiotu i po 4 dniach patrze ze listki są ponadgryzane i maja dziurki a wkoło chodzą mrówki jak je usunąć i czy to one mogły to zrobić dodam ze rzodkiewkę też mam ponadgryzaną i to nie ślimaki ani myszy bo chodzą tam tylko mrówki i nadgryzienia sa malutkie Pomocy
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

O szkodnikach papryki przeczytaj m.in. http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=161
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2014
http://www.piorin.gov.pl/poznan/aktual/papryka_2005.pdf str. 26
By ustalić szkodnika potrzebne są zdjęcia liści - ustalisz sam na podstawie podanych linków. Co do mrówek to są w każdym tunelu foliowych. Jak je wytępić piszemy tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=mr%F3wki
Pozdrawiam Andrzej.
vegasi
100p
100p
Posty: 107
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Witam kiedyś dawno mój wój na mrówki ,wykładał łenty lub liście od pomodorów i musze ci powiedzieć ,że pomagało ze względu na specyficzny zapach ,albo zatosój trutka na mrówki 250g - EXPEL
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

U mnie ten różowy proszek Brossa nie zadziałał za bardzo - nie chciały go zabierać. Kupiłam Substrala i jutro im sypnę. Ryją w truskawkach i hodują mszyce na świeżo posadzonym klonie. Agrest też już opanowały.
Awatar użytkownika
Hanka 1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3058
Od: 30 kwie 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Piwonia a niszczycielskie mrówki

Post »

Witam
Proszę,może ktoś mi pomoże,jak zwalczyć mrówki na piwonii.
Od trzech lat moje piwonie nie mogą rozwinąć kwiatów.Już teraz mają dużo pąków ,które dosłownie oblepione są przez mrówki,później taki pąk żółknie i zamiera.Próbowałam wszystkich środków dostępnych w centrach ogrodniczych,żadnego skutku nie przynoszą.Będę wdzięczna za pomoc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Mrówki nie znoszą fusów od kawy, rozszyp je wokół rośliny. Owady zbierają słodką wydzielinę - spadź bogatą w cukier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”