Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Rozsypać? Rozpuścić? Czy jak?
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Tu na końcu porad zerknij jest dokładnie

http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/artyk ... ,1477.html
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Brzoskwinia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 maja 2012, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki - jak się ich pozbyć?

Post »

A może ktoś mi coś doradzi. Ja mam cały trawnik 200m2 zaatakowany przez mrówki. Nie dość, że sucho, gleba kiepska, dużo piasku, trochę gliny i problemy z chwastami to jeszcze ta szarańcza. Panoszą się okrutnie. Najbardziej mnie denerwuje to, że robią małe kopczyki, jakaś istna plaga. Rozgrzebuję kopczyki i sypię im Brosa, ale na następny dzień pojawiają się w nowych miejscach. Trawnik mam jak grube sito, same dziury. Wygląda to okropnie. Proszę poradźcie czym je spryskać na śmierć? Przychodzi mi do głowy miotacz ognia...
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mrówki - jak się ich pozbyć?

Post »

W jakiej proporcji rozcieńczyć ocet z wodą, by podlać roślinę, w której doniczce są mrówki? Czytałam, że nie tolerują tego zapachu a roślina musi być wniesiona na zimę do domu a nie wyobrażam sobie zakładać mrowiska w domu.
Pozdrawiam, Gosia:)
tommag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2016, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki - jak się ich pozbyć?

Post »

Witam wszystkich,
Kilka słów ogólnych nad strategią chemicznego zwalczania mrówek w związku z ich zachowaniem i fizjologią.
1. Najważniejsze! Nie sypiemy trutki w dawkach większych niż to konieczne (patrz etykieta) efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Pamiętajmy, że te mrówki które widzimy poza mrowiskiem to tylko część kolonii, w zależności od gatunku 15-40%. To są robotnice "furażerki", których zadaniem jest zdobywanie pożywienia dla całej kolonii. Jeżeli wysypiecie za dużo trutki, lub też potraktujecie je kontaktowym środkiem (aerozole, płyny), padną na miejscu i nie przekażą trutki do innych osobników.
2. Trofolaksja - konieczne jest wykorzystanie tego procesu do wybicia całej kolonii. Za Wikipedią dla uproszczenia - "Mrówki wymieniają się płynną zawartością pokarmową. Większość mrówek może przechowywać w swoim żołądku -znajdującym się w tylnej górnej części odwłoka, więcej pokarmu niż potrzebuje. Tylko część mrówek pełni rolę dostarczycieli pokarmu do kolonii, ale wszystkie dzielą się z towarzyszką która o pokarm poprosi. Można mówić tutaj o "wspólnym żołądku" służącym do przechowywania zapasów pożywienia."Stąd też dobranie dawki jest ważne, bo środek będzie "rozcieńczany" podczas dzielenia się pomiędzy osobnikami i może jego stężenie docelowo być za małe.
3. Czas zwalczania, preferencje sezonowe. W zależności od gatunku mrówki mogą mieć sezonowe preferencje pokarmowe. W okresie intensywnego rozwoju gniazda wolą bazę cukrową (większość trutek jest na tej bazie), a im bliżej jesieni i zimowania przyciągają je tłuszcze i białka. Tutaj dobór trutki może mieć istotne znaczenie. Jednak by wykorzystać tą wiedzę konieczna jest identyfikacja gatunku.
4. Zwalczani bez trutki pokarmowej. Są środki oparte na ziemi okrzemkowej, świetnie sprawują się w pomieszczeniach. W ogrodzie niestety już nie. :(

Odnośnie proponowanej tu terapii kwasem bornym. Kwas borny powoduje wysuszenie owada zaburzając jego gospodarkę wodną. Zatem sprawdzi się gdy mrowiska są na suchych terenach, lub też mamy przedłużającą się suszę. W innym przypadku mrówki po prostu uzupełnią braki wody i efekt będzie mizerny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Mrówki - jak się ich pozbyć?

Post »

Mnie nigdy jeszcze nie zawiódł środek Best Pest. Mam duży ogród a mrówki tylko likwiduję w miejscach w których ich obecność wkurza. Środek bez problemu likwiduje największe mrowiska ale nigdy nie staram się toczyć wojnę do ostatniej mrówki.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Mam mrówki w sporej ilości pod starą ozdobną wierzbą mini. Czym je zwalczyć by nie wykonczyć drzewa?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Best Pest - działa rewelacyjnie
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Ja używałem, proszku na mrówki z dwóch dobrze znanych firm, które produkują takie rzeczy i byłem bardzo zadowolony. Działały rewelacyjnie.
Awatar użytkownika
ewelinaz
50p
50p
Posty: 60
Od: 11 lut 2016, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.pomorskie
Kontakt:

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

U nas zawsze sprawdza się soda oczyszczona. Sypiemy sodą w miejscu gdzie chodzą mrówki i praktycznie po 2 dniach nie ma po nich śladu. Tzn. jest. Pełno piachu, który zniosły.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Podany przez naszą forumkę Jakuch o działaniu octu i jest tu m.in.na mrówki:

Mrówki wyproszone

Ocet to skuteczny środek na mrówki. Ich dróżki trzeba spryskać octem 10-procentowym, wlanym do ręcznego spryskiwacza. Te owady nienawidzą zapachu octu, więc będą miały przymusową przeprowadzkę.

http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny ... -go-uzywac
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
gloff
1000p
1000p
Posty: 1130
Od: 2 gru 2011, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Tak czytam temat z zainteresowaniem i o ile łatwo udało mi się wyprosić mrówki z jednego miejsca to dosłownie przeniosły się o metr dalej i tak w kółko :D
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Mnie same mrówki nie przeszkadzają ale wkurzają mnie ich hodowle mszyc na moich porzeczkach ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”