Zmiana ubarwienia

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karola
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 14 lip 2006, o 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Zmiana ubarwienia

Post »

Witajcie!
Od pewnego czasu obserwuję dziwne zjawisko w moim ogródku... Kiedyś posadziłam żółte tulipany i przez 2 sezony kwitły na żółto, tego roku, na wiosne zmieniły kolor na czerwony... :shock: Czy jest coś nie tak z glebą w moim ogrodzie? Może odczyn jest nie taki, jaki potrzeba? Działka jest umiejscowiona w sercu lasu brzozowo - sosnowego. Ostatnio posadziłam w doniczkach (jednorazówkach) nowe rojniki (w celach hodowlanych), które dostałam od znajomych z ich uprawy - niektóre z nich miały kolor purpurowy - po 3 tygodniach u mnie zmianiają się na zielone, tracąc czerwone zabarwienie... Podlewam je 2 razy w tygodniu słabym roztworem nawozu dżdżownicowego. Co może być nie tak :? ?

Pozdrawiam Was gorąco :) !
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Co do rojników to umnie tez sie na razie przebarwiły, ale mysle ze jak urosną to będzie dobrze. A co do tulipanów to nie mam pojęcia czemu tak jest :P
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

W pobliżu musiały być czerwone tulipany. Po przekwitnieciu tuliupanów trzeba ścinać kwiat z kawałkiem łodygi do pierwszego liścia od góry by nie uległy zapyleniu. Wyczytałem też, chyba w "Działkowcu" że ścinając tulipany o różnych kolorach dobrze jest przecierać ostrze sekatora.
Pozdrawiam Andrzej.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja też nie mam pojęcia dlaczego tulipany zmieniają barwę. Na jesieni dwa lata temu posadziłem, otrzymane bezpośrednio z Holandii, czerwone. Dwie cebule zakwitły w ubiegłym roku jako biało-czerwone. Oddzieliłem je od innych (miały bardzo ładne kwiaty) i osobno posadziłem. Spodziewałem się w tym roku minimum sześciu kwitnących biało-cerwono tulipanów. Niestety, wszystkie zakwitły na czerwono! :!: :!: :!:
Mietek.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze: Wyczytałem też, chyba w "Działkowcu" że ścinając tulipany o różnych kolorach dobrze jest przecierać ostrze sekatora.
Erazm!
Takie kpinki to raczej do kącika z dowcipami :lol: :lol: :lol: :lol:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

janusz pisze: Erazm!
Takie kpinki to raczej do kącika z dowcipami :lol: :lol: :lol: :lol:
Janusz
Poczytaj a dowiesz się w jakim wypadku jest to aktualne. Ja tego nie wymyśliłem sam, a przeczytałem. Chodzi o ścinanie odcinka pędu służącego do rozmnażania. :wink: Popytaj tych co "produkują" tulipany o różnych kolorach zawodowo. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

U mnie też zmieniają kolory mi to się podoba po prostu co roku mam nowe kolory i nie muszę kupować nowych cebulek :D
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Erazm pisze:
janusz pisze: Erazm!
Takie kpinki to raczej do kącika z dowcipami :lol: :lol: :lol: :lol:
Janusz
Poczytaj a dowiesz się w jakim wypadku jest to aktualne. Ja tego nie wymyśliłem sam, a przeczytałem. Chodzi o ścinanie odcinka pędu służącego do rozmnażania. :wink: Popytaj tych co "produkują" tulipany o różnych kolorach zawodowo. :lol:
Nie czytałem nic na ten temat, więc nie wiem, czy ścinanie sekatorem tulipanów o różnych kolorach, może te kolory zmieniać.
Przypadek zmiany kolorów, który uprzednio opisałem, nie może tego potwierdzić. Tulipany nie były bowiem ścinane. :?: :?:
Mietek.
Awatar użytkownika
Karola
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 14 lip 2006, o 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post »

To fakt - sekatora nie czyściłam,a i tulipany rosną obok siebie (różne kolory).

Wszystkim dziękuję za podpowiedzi!

Pozdrawiam!
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Także gospodarka potasem potrafi zmienić kolor płatków kwiatowych.
Awatar użytkownika
karolina7787
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 15 mar 2007, o 19:30
Lokalizacja: Wielkopolska

To przez zapylenie

Post »

Zapylenie jest głównym powodem. Były za blisko innego koloru tulipanów. To się często zdarza nie tylko u tulipanów.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Czy Twoim zdaniem materiał genetyczny z pyłku może w trakcie zapylenia wniknąć do cebuli i tam zapisać informację o zmianie koloru tulipana? Zapylenie nie może prowadzić do zmiany cech genetycznych rośliny zapylanej, a tylko materiału siewnego, który w wyniku zapylania powstanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”