Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Proces kompostowania najlepiej przebiega jeśli jest dostęp powietrza a pryzma jest choć parę razy na rok przeruszana widłami lub po prostu przerzucona z kupy na kupę lub z jednej komory do drugiej .
Termokompostowniki to pomyłka bo plastik tego powietrza dopuszcza mało albo wcale.

Zieloną masę dobrze jest przesypać wapnem budowlanym. zabijasz patogeny i przyspieszasz kompostowanie . żadne przyspieszacze tego nie zastąpią.
Wapno musowo dodaj i nie musisz wyrzucać tej mazi . zrób po prostu prawidłowy kompostownik, najlepiej z wyciągającymi sie łatwo deskami i wtedy spokojnie sobie tam kombinujesz z produkcją.


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Taki kompostownik na pewno jest łatwiejszy w użyciu (przerzucaniu choćby), ale nie każdy ma miejsce, żeby sobie cos takiego zbudować i jeszcze najlepiej gdzieś, gdzie nie będzie szpecił ogrodu. W związku z tym ja tez mam termokompostownik, jak sie umiejętnie go używa, to doskonale daje radę.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wystarczy 1m2 powierzchni by zrobić coś takeigo (na zdjęciu wersja x2 ale pojedynczy tez wystarczy:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/dc8f678d43773c5d

Obrazek

Do tego wystarczą 4 zwykłe palety i (opcjonalnie) trochę siatki budowlanej.
Jeśli chodzi o estetykę - można czymś obsadzić, u góry nawet posadzić dynie - ale nawet bez tego da się to spokojnie zakamuflować.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Co kto lubi i co kto woli. Ale! Jak już pisałam, nie każdy ma miejsce na coś takiego. Ok, 1 m2, tylko w małym ogrodzie (jak mój), ukrywanie tego kompostownika w momencie kiedy mi brakuje miejsca na trylion roślin, które bym chciała mieć, a nie mam gdzie, jest marnowaniem powierzchni.
Widzisz tu miejsce na taki kompostownik, koło wjazdu do garażu i 15 m od tarasu, plus widok z sypialni? :wink:

Obrazek

To jedyne miejsce, gdzie kompostownik mógł stac na 700m działki (w tym dom). Zdjęcie z zeszłego roku, trochę się wszystko rozrosło i co nieco przybyło. Na siłe dać, by się dało, ale to indywidualna kwestia poczucia estetyki. Jak pisałam, taki zbudowany kompostownik to fajna sprawa, ale nie można pisać, że termokompostownik do niczego i na pewno się nie sprawdzi. Jak się umie używać, to się sprawdza. Ja bym mojego nie zamieniała na własnorobny, bo nie mam na to warunków.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Zgadzam się, a pewnie przy niedużej działce Ci większy nie jest potrzebny.
Podałem przykład ale nie chciałem by wyszło jakbym coś narzucał.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ok, myślałam, że przyłaczasz się do opinii poprzedniczki, na której wpis wtedy odpowiadałam.
alinaK pisze: Termokompostowniki to pomyłka bo plastik tego powietrza dopuszcza mało albo wcale.
A tu jeszcze jeden mój własny argument - to miejscówka mojego kota ;:306

Obrazek
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

U mnie mam zrobiony kompostownik 2x2 z palet. Stoi na końcu działki i tak bardzo go nie widać. W przyszłym roku chce go obsadzić jakimiś kwitnącymi wysokimi kwiatami- ale to jeszcze w planach ;:3 Jak będę miała czas jutro wstawię zdjęcia :wit
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Obiecane zdjęcia kompostownika
Ma mniej więcej 2 m x 2 m

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jane_Rose
100p
100p
Posty: 154
Od: 10 lut 2016, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Może to nie będzie stricte o samym kompostowniku (który jest właśnie w trakcie całkowitego przerabiania), ale chciałam wam pokazać, jak zasłoniła to miejsce nasza poprzedniczka. Płot jest ze zwykłych desek, niczym nie malowany. I to nam się spodobało, dużo bardziej niż kompostownik zbudowany ze starych grzejników ;:300

Moja mama wzięła się za malowanie płotu i za każdym razem brakowało jej farby, drewno chłonęło jak gąbka ;:224 A że było dużo białej farby, to mama mieszała ją z zieloną i stąd różne odcienie sztachet. Zdjęcie było robione parę dni temu, więc nie wygląda to tak ładnie jak w sezonie, gdy zawieszone na płocie doniczki zdobią kolorowe kwiaty.

Obrazek
Mów mi Jane! :)
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Pomysłowe ;:108

Każda deska w innym kolorze byłaby tęczowym szałem ;:72
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

A ja odgrodziłam miejsce kompostowania leszczynowym płotkiem.
Mam tak dużo materiału do kompostowania i sporo miejsca , że w zacisznym miejscu za takim ogrodzeniem mam trzy a czasem nawet cztery pryzmy.Nie są to żadne pojemniki ani skrzynie.
Pryzma powstaje na ziemi.
Taka późno- letnio-jesienna okryta jest na zimę , od góry i trochę po bokach , agrowłókniną .A te powstające w sezonie przerzucam raz i rozmaitość kompostowanego materiału oraz dżdżownice sprawiają ,że kompost udaje się dobrze w parę miesięcy.

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Proszę nie nadużywać opcji "Cytuj"/Adm.

> Mam tak dużo materiału do kompostowania
Jak kompostuję chwasty, obierki, papier, łęty, resztki pożniwne. Cały rok zapełniam jeden kompostownik. W następnym roku stawiam nowy i znowu zapełniam go do końca roku.
Kompostowniki mam ułożone z cegieł. Mówiąc po murarsku ściany mają grubość pół cegły. Układam je tak jak murarz układa cegły w ścianie. Ważne jest aby wypoziomować podłoże przed stawianiem kompostownika i pilnować aby ściany były idealnie pionowe, a cegły w warstwie co do milimetra równej grubości. Gdy te dwa warunki są spełnione ściana się nie przewróci podczas silnych opadów. Kompostowniki mają około 120 cm wysokości i 150 cm szerokości, długość jest zależna od spodziewanej ilości materiału na kompost.
Mam też oddzielny kompostownik na kompostowanie rozdrobnionych gałęzi drzew i krzewów owocowych.
Mam też oddzielny kompostownik na kompostowanie igieł i rozdrobnionych gałęzi drzew i krzewów szpilkowych.

> Nie są to żadne pojemniki ani skrzynie. Pryzma powstaje na ziemi.
Pryzma ma gorsze warunki termiczne i wilgotnościowe, wolniej się przez to tworzy kompost. Ściany chronią przed mrozem w zimie, i przed wysychaniem zewnętrznej warstwy w lecie.
>
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ma ktoś może termo kompostownik i mógł by powiedzieć czy kompost robi się szybciej niż na pryzmie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”