Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  
Autor Wiadomość
ands
 Tytuł: Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.
PostNapisane: 11 gru 2016, o 23:59 
100p
100p

1 szt.
andrzej2910 napisał(a):
Ma ktoś może termo kompostownik i mógł by powiedzieć czy kompost robi się szybciej niż na pryzmie?

Posiadam termo kompostownik 800l. Jest on ustawiony w zacienionym miejscu od północnej strony altany
W kompostowniku po 3-4 dniach po załadowaniu objętość spada znacznie (30-40%) i podnosi się temperatura.

Ogólnie sprawuje się dobrze - nigdy nie zauważyłem w środku żadnych mazistych substancji czy też zauważalnych procesów gnilnych z powodu braku powietrza. Faktem jest małe przereklamowanie czasu kompostowania przez sprzedawców (8 miesięcy podają) - ja raz w roku wybieram kompost przerobiony w 80%. Większą wadą jak dla mnie jest to, że po 2 latach użytkowania zaczynają puszczać zatrzaski ścian bocznych.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

dziadek22
PostNapisane: 12 gru 2016, o 10:13 
1000p
1000p

---
Na sąsiedniej działce stoi termo kompostownik. Załadowany od góry do dołu. Sąsiad nie jest z niego zadowolony.

Wolfik
PostNapisane: 13 gru 2016, o 18:37 
200p
200p

1 szt.
dziadek22

Ja też mam termokompostwnik. Niestety nie miałem pryzmy więc trudno mi porównać co lepsze.
Teoretycznie termokompostownik powinien mieć same zalety.Ma bardzo dużo otworów na całej powierzchni więc powinien być lepiej samoistnie napowietrzany.W suche lata mocna na ściankach przesycha mimo podlewania.Kłopotliwy jest dostęp do kompostu,bo albo przez otwory specjalnie zrobione fabrycznie,albo trzeba całość rozmontowywać od góry. A i tak wyciągnięcie komposty jest uciążliwe.Ja w nim mam dżdżownice kalifornijskie i poprzez mocne podlewanie kompost jest tak mocno zbity na dolnej części,że muszę używać szpadla aby ciąć po kawałku i wyciągać. W tym roku ścianki od wewnątrz zabezpieczyłem kartonem,powinien zmniejszyć wysychanie wkładu.
Efekty zobaczę wiosną i dam znać co i jak.

bietka1964
PostNapisane: 2 sty 2017, o 08:34 
200p
200p

1 szt.
Gdybym miała wybór wolałabym wybudować sobie sama kompostownik. Mam duzy plastikowy na działce rekreacyjnej 3 lata. Jest wysoki i trudno w nim przewracać materiał. Nie ma dobrego dostępu i ciężko manewrować widłami. Zatrzaski z czasem puszczają.

ands
PostNapisane: 3 sty 2017, o 22:32 
100p
100p

1 szt.
Z założenia w termokompostownikach producenci nie przewidują przewracania tylko wybieranie z otworów na dole. Z własnego doświadczenia wiem, że raz w roku trzeba rozebrać i przebrać zawartość. Ja na wiosnę większość zabieram i robię kopiec pod posadzenie dyni.

Wolfik napisał(a):
....................... Ja w nim mam dżdżownice kalifornijskie i poprzez mocne podlewanie kompost jest tak mocno zbity na dolnej części,że muszę używać szpadla aby ciąć po kawałku i wyciągać. W tym roku ścianki od wewnątrz zabezpieczyłem kartonem,powinien zmniejszyć wysychanie wkładu.
Efekty zobaczę wiosną i dam znać co i jak.

Karton na pewno zmniejszy wysychanie, ale czy przez ten zabieg za bardzo nie zmniejszy przewiewności.
Wolfik zastanawiałem się nad dżdżownicami napisz jak się sprawdzają, czy na zimę zostają w kompostowniku, jak z przetrwaniem mrozów.

Reniak
PostNapisane: 3 sty 2017, o 22:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dżdżownice lubią celuloze, ja specjalnie rozkładam na kompostownik kartony, może się okazać, że Wolfik kartonów nie znajdziesz :D

ands
PostNapisane: 3 sty 2017, o 22:58 
100p
100p

1 szt.
Przekładać kartonami jak najbardziej, a co innego obłożyć ścianki termokompostownika zasłaniając otwory wentylacyjne. W termo panuje podwyższona temperatura i dlatego jest wymagana większa wentylacja żeby nie gniło zamiast kompostowania.

Wolfik
PostNapisane: 6 sty 2017, o 16:15 
200p
200p

1 szt.
ands

Dżdżownice potrzebują zdecydowanie wyższej wilgotności,ok 80%,to praktycznie taka ciaparyga.
Przez ostatnie 2 lata kompostownik mocno i głęboko przesychał,nie pomogło regularne podlewanie.W środku mokro a po brzegach sucho że hej. Stąd też pomysł na karton,tym bardziej,że dżdżownice karton lubią bowiem tworzą z celulozy kokony z jajeczkami. Sprzyja to ich namnażaniu.
Jak wspomniałem efekt zobaczymy wiosną.Jestem jednak przekonany,że nie będzie źle.
Dżdżownice zakup w sklepie wędkarskim,wystarczy 200 szt., i namnóż je sobie ciepłym pomieszczeniu.
W zeszłe zimy wynosiłem do zimnego budynku,pojemnik był ogacony na zimę,jednak lepsze efekty dało zostawienie w kompostowniku.Oczywiście kompostownik ogacony kartonem,karton ma za zadanie nie wpuszczać mroźnego powietrza w głąb kompostownika co sprzyja utrzymaniu dodatniej temperatury w środku ( z rozpadu ).

Poszukuję sadzonek kwiatów: dzielżanu jesiennego,żeleźniaka bulwiastego,trojeści krwistej,omanu wielkiego.

galaxy
PostNapisane: 9 sty 2017, o 19:46 
500p
500p

więcej niż 1
Ja mam termo i kalifornijki. Moja mama ma pryzmę i kalifornijki. Z pryzmy ma lepszy gatunkowo kompost wg mnie.

edysqa
PostNapisane: 19 sty 2017, o 01:46 
200p
200p

1 szt.
Produkuję bardzo dużo odpadkow warzywnych, co robicie z nimi zimą? Kompostownik przysypany jest śniegiem, droga do niego też ;)

ostatnia szansa
PostNapisane: 19 sty 2017, o 10:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Mam pryzmę kompostową niewidoczną z okien sąsiadów działki ani z ulicy. Mój mąż jedzie na działkę co kilka dni zobaczyć czy wszystko w porządku i wysypuje odpadki na pryzmę - jest to naturalny karmnik dla ptaszków, zdarzała się też sarenka. Niestety widok nie jest piękny bo odpadki są rozgrzebane ale czytałam, że niektórzy wysypują odpadki wprost pod drzewa w sadzie i też to nijak nie wygląda.
Obecnie mąż jest na etapie łuskania orzechów włoskich i takimi skorupkami ptaszki są bardzo zachwycone - zawsze gdzieś znajdą okruszynę orzecha.
Ogólnie na pryzmę rzucam skorupki z orzechów, pestki i inne odpadki z sokownika, gałązki z drzew, papiery, tektury, spady jabłek, łęty z pomidorów, łęty z ogórków, trawę z koszenia (rozrzucam po całości warstwą), podsiewy (nostrzyk, gorczyca), łodygi słonecznika (oj grube), łodygi kukurydzy, krzaki papryk, aksamitek (20 metrów bieżących gęsto sianego "płotu"), łodygi cyklantery, cięte pędy winogron, pędy aronii, porzeczki, plewior (jest go mało bo motyczkuję często i wtedy mała trawka wysycha na grządce :D ), odpadki kuchenne, ...

Palę łodygi malin.

dziadek22
PostNapisane: 19 sty 2017, o 12:34 
1000p
1000p

---
ostatnia szansa,
Jestem prawie codziennie na działce w ROD w południe. Wynoszę przy okazji odpadki z domu: papier, obierki, ..
Mam dwa kompostowniki na kompost pod warzywa: stary do rozrzucenia w tym roku i nowy który będzie gotowy w przyszłym roku.
W kompostownikach mam oddzielny kąt na skorupki orzechów, zdrewniałe byliny, cienkie gałązki do grubości 9 mm, ...
Mam oddzielny kompostownik na pocięte gałązki, gałęzie,
Na igliwie i gałązki iglaste mam oddzielny kompostownik. Igliwie jest oddzielone od gałązek, a te od gałęzi. To dla zakładanej kwatery na borówkę wysoką.
Wyłożony folią i płytami dół na borówkę wysoką na razie pełni funkcję kompostownika. Ma głębokość 65 cm, płyty i folia wystają 20 cm ponad poziom terenu. Zgromadziłem tam kompostowane od kilku lat pocięte gałązki i gałęzie,
W celu przyśpieszenia kompostowanie kompostownik iglasty posypuję szczepionką bakteryjną PRIZMATIX.

kluska
PostNapisane: 21 sty 2017, o 21:57 
500p
500p
A ja jak dużo śniegu to zbieram odpady w wiadrach w garażu a w weekend podjeżdżam taczką i wywożę, no ale mam tylko z 50m do kompostownika :) Nie wyobrażam sobie wyrzucać odpadków bo kompostu mam ciągle mało. Ściółkę od świnek morskich wysypuję pod krzaki na rabatę a wczesną wiosną przegarniam z ziemią, latem już jej nie ma.

Wolfik
PostNapisane: 23 sty 2017, o 14:27 
200p
200p

1 szt.
edysqa
Bez sensu jest gromadzić odpady w domu. Ja miałem takie "specjalne" ;:209 wiaderko w domu obok na śmieci i jak się nagromadziło (albo szybciej jak zaczęło pleśnieć) szedłem do z nim do termokompostownika,podnosiłem dekielek i wrzucałem na wierzch a wiosną było już w odpadach pełno kalifornijki.
Obecnie termokompostownik mam nabity pod sufit więc odpady owocowo-warzywne idą ,niestety!, z pozostałymi.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 622 ]  Idź do strony nr...        1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości