Wszystko o winogronach - 4cz.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

Nie wiem czy w dobrym miejscu zadam to pytanie, ale próbuję. Mój M entuzjastycznie zapragnął w ogrodzie winorośli, wymyślił, że obsadzi nimi drewutnię. Posadził dwa lata temu, ubiegłej wiosny ciął radośnie aż sok płynął strumieniami. Ja na winoroślach nie znam się absolutnie, to miała być jego uprawa ( jedyna w całym ogrodzie ) za za którą będzie odpowiedzialny od początku do końca. W lecie pytałam czy nic nie trzeba wyłamywać wilków, bo tak o uszy mi się obiło. Zapewniał mnie, że wszystko jest pod kontrolą. Teraz tak patrze sobie na te winorośle i pytam mojego M jak ma zamiar dalej je prowadzić i słyszę: nie wiem , weź coś z nimi zrób , bo ja nie mam pojęcia. Autorska uprawa przeszła pod moje skrzydła, mój M przerzucił się na brzoskwinię, tylko ja po przeczytaniu wszystkiego w czterech częściach wątku o winogronach i wszelkich możliwych poradników nie spotkałam się z takimi rozwiązaniami jak w przypadku naszych winorośli. Wiem, że muszę inaczej poprowadzić druty, zdjąć to co jest i no właśnie, winorośle mają i łozy i czopy tak mi się wydaje i wilki i jeszcze nieprawidłowe podpory, jak dla mnie to za dużo błędów do naprawienia jednocześnie. Właściwie to wyglądają jakby rosły w buszu, muszę je doprowadzić do porządku. Co mogę poprawić już teraz a z czym poczekać? Nie chce zbyt inwazyjnie ciąć bo boje się, że tego nie przeżyją. Mam 3 ofiary wymagające pomocy. Wstawię zdjęcia, tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
Ofiara pierwsza Iza:
Obrazek może być tak ?Obrazek i zbliżenie
Obrazek
Ofira 2 : nieznana
Obrazek a tak?Obrazek
i zbliżenie:
Obrazek
Tu zupełnie nie wiem co dalej. Ofiara 3, nieznana, jakaś deserowa bezpestkowa tak twierdzo twórca tego nasadzenia, nie wiem zupełnie co z nią zrobić, miała mieć podporę na ścianie przy której obecnie leży drewno, może ją przesadzić?
Obrazek może być? Obrazek
Ja o winoroślach nie mam bladego pojęcia , jednak nie chciałbym ich jeszcze bardziej o ile to możliwe okaleczyć. Pomocy.
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
malwor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 18 lut 2008, o 14:11
Lokalizacja: Płock

Post »

ja w tym roku będę musiała pozbyć sie winogron
miałam duże zielone i różowe owoce
teraz mam bardzo małe ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przesadziłem winorośl jesienią ubiegłego roku. Po posadzeniu jak też wiosną zostało przycięte. Od wiosny pilnuję wilgotności ziemi i nawożę. Do obecnej chwili ma jednak wstrzymaną wegetacje i wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek
Po kliknięciu na znaczek Obrazek zdjęcie zostanie powiększone.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Boas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 wrz 2007, o 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post »

Na moje oko pozostawiłeś za dużo części nadziemnej. Pąki ruszyły, ale uszkodzone po przesadzaniu korzenie mają problem. Teraz możesz pozostawić 2-3 najsilniejsze latorośle (pędy zielone, tegoroczne), a resztę wyłam. W następnym roku powinno być lepiej. Przeważnie winorośl do dobrego owocowania wymaga silnego cięcia. Podam Ci przyklad z mojej uprawy. W pierwszym roku po posadzeniu, jesienią przycinam młody krzew na 3-4 oczka, kopczykuję, a wiosną pozostawiam 2 najsilniejsze latorośle, resztę wylamuję. Wyprowadzam 2 silne lozy, przyginam je do poziomu i przycinam jesienią np. na 5-6 oczek (X2), z których wiosną nastepnego roku pozostawiam powiedzmy 5-10 owocujących latorośli. Przy dobrej kondycji krzewu (gruba, dobrze zdrewniala loza) w następnych latach można zwiększać liczbę owocujących latorośli.


Dla przykładu zamieszczam zdjęcie krzewu Kostii w trzecim roku od posadzenia. Przeprowadziłem wiosną bezwględną selekcję :wink: i pozostawiłem tylko 4 latorośle owocujące (grona ok. 500 g). Może mało, ale dzięki temu jesienią uzyskałem solidną, dobrze zdrewniałą łozę grubości kciuka i w tym roku mogłem sobie pozwolić na pozostawienie ok 20 latorośli owocujących. Naprawdę warto.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Kamil
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Dziękuję. Piękne te grona są przy winorośli Kostii. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Boas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 wrz 2007, o 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post »

Erazm pisze:Dziękuję. Piękne te grona są przy winorośli Kostii. :lol:
A jakie pyszne :wink:
Pozdrawiam
Kamil
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Będę musiał taka winorośl posadzić u siebie na działce. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Czym nawieźć winorośl?
Awatar użytkownika
mikrobia
200p
200p
Posty: 255
Od: 24 maja 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Syców
Kontakt:

Co zrobić z polem winorośli?

Post »

Witam, potrzebuję porady...
Mam ogromną ilość winorośli..kilka lat temu posadził je mój ojciec na działce, na której chcę teraz postawić dom. Plantacja jest strasznie zaniedbana, zarośnięta i nieprzycinana..jest tego około 40 arów odmian głównie poniemieckich i kilkadziesiąt krzaków "nowych odmian". Szkoda trochę likwidować taką plantację, więc domek postawimy nieco z boku a winorośl zostawimy. Kupiliśmy już drut i chcemy zrobić szpalery...ale jak sie za to zabrać, od czego zacząć? Jak to poprzycinać?

Obrazek
Najlepszym ogrodnikiem jest natura. LD Probiotics apifarma.pl
EM-Foto-Album/mikrobia/
Kupię, sprzedam lub wymienię...
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Post »

Witaj mikrobia! Sama się ciągle uczę winorośli , jest coraz lepiej.Napiszą co bym zrobiła na Twoim miejscu.Zeby jakoś zinwentaryzować stan obecny dobrze zrobić cięcie letnie,Poobcinać przyrosty na owocujących i powyłamywać nowe nieowocujące.Tym sposobem znacznie się całość rozlużni,ewentualne owoce lepiej dojdą i będzie widać co dalej.Mam gdzieś opis z wymiarami odstępów i technicznym rozwiązaniem rusztowania plantacji z Austri robiłam też kilka zdjęć ,jeśli to znajdę to napiszę.W tym roku mam ładne winogrona i jak na razie nie dają się chorobom dzięki Twoim EMom.
pozdrawiam Alicja :D
Awatar użytkownika
mikrobia
200p
200p
Posty: 255
Od: 24 maja 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Syców
Kontakt:

Post »

Dzięki Alicja za odpowiedź. Masz rację, plantacja wymaga cięcia letniego. Piszesz, że należy "poobcinać przyrosty na owocujących i powyłamywać nowe nieowocujące" ....Czy można nowe nieowocujące też `poobcinać`, czy trzeba je `wyłamać`ręcznie?
Najlepszym ogrodnikiem jest natura. LD Probiotics apifarma.pl
EM-Foto-Album/mikrobia/
Kupię, sprzedam lub wymienię...
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Post »

Witaj mikrobia.Można na pewno powyłamywać ręcznie ale jak trudno wyłamać bo za stare to trzeba sekatorem.
Przy takiej ilości będziesz miała sporo roboty ,no ale po krzaczku i do przodu.Powodzenia ! ;:63
przemas22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sie 2008, o 14:20
Lokalizacja: Włocławek

Chory winogron

Post »

Posiadam przy ogórdku wonorośl. Kolejny rok nim dojrzeją zjada jakaś choroba. Czy ktoś może zdiagnozować jaka jest przyczyn. Czy to po prostu jakas choroba czy może jak widać mało ziemi dla korzenia z lewej strony. Dodam jeszcze że na ostatniej fotce jest zaznaczony mały obszar gdzie owoce wyglądaja na zdrowe są zielone jak widać na przedostatnim zdjęciu. Ale na reszcie czyli 90% owoce są już chore
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”