Powojniki kwitnienie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Powojniki kwitnienie

Post »

Od około dwóch tygodni powojniki przestały kwitnąć - dlaczego...?
Na niektórych liściach robią się brązowe plamy i liście schną....? - jaka to może być choroba?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

cvześć Erazm.
Prawdopodobnie askochytoza lub szara pleśń uszkodziła podstawy pędów powojników. Strzępy tych grzybni wnikają w pędy i zatykają przepływ soków w roślinie. Powoduje to brak wody a co za tym idzie usychanie. Roślina w oczach więdnie.
Przytnij (jeśli to ta diagnoza) pędy poniżej zarażenia i podlej preparatem grzybobójczym np. Previcur. Niedługo po tym powinny się poojawić nowe liście.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Raczej bym wykluczył "...askochytoza lub szara pleśń..." . Pędy są zdrowe i nie usychają- sprawdzałem. Tylko niektóre z liści schną. Przyrosty nowych liści są i to obfite. Może przyczyna jest zbyt duży cień z którym rosną?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

może przenawoziłeś?
(ja tylko podaję przyczyny schnięcia rośliny)
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Raczej nie. Według mnie może przyczyna jest zbyt duży cień i małe nawożenie ... :wink:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

ja mam w cieniu część powojników i tak samo rosną jak te w słońcu. Jeden usechł (ale już odrasta) kiedy żona położyła na wierzchu przy łodydze kawał obornika i podlewała tak powojnik. Za trzy dni zaczął schnąć.
Mam tu dla Ciebie (i nie tylko) stronkę o chorobach powojników. Może to jest to?
http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/1153.html
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Znam tą stronę. Niestety nie piszą tam o moim "problemie". :(
Michal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2005, o 13:57

Post »

A może po prost przedzwoń do firmy Clematis, służą tam miła radą Kupowałem od nich ostatnio clematisa Rapsody - rewelacja, piękne lazurowe kwiaty a do tego pachnie. Polecam
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Odpowiedź

Post »

Drogi Erazmie, moim zdaniem jest to askochytoza ( Ascochyta clematidina ). Objawem jej podobnie jak u Twoich Clematis'ów są wydłużone, szorobrązowe plamy na pędach rozszerzające się na obwodzie i idące ku wierzchołkowi. Gdy nekroza obejmuje większość obwodu pędu, natepuje zahamowanie wzrostu tej gałęzi, matowienie liści, lekkie ich żółknięcie i więdnięcie. Nastepnym etapem jest zamieranie pędu powyżej miejsca porażenia. Na liściach, w różnych ich miejscach, pojawiają się początkowo, niewielkie, szare, potem szarobrunatne, okrągłe lub owalne plamy rozszerzające się powoli po powierzchni. Przy dużej liczbie plam dochodzi do zamierania części lub całych liści. Na powierchni plam, zwylke w środkowej ich części, tworzą się drobne, ciemne skupienia zarodników grzyba. Zwalczanie i zapobieganie w przydomowych ogródkach polega na wycinaniu i paleniu porazonych pędów. Wczesną wiosną należy wygrabić opadłe liście i spalić je. W przypadku pojawienia się znowu choroby należy opryskać Amistarem 250 EC lub Bravo 500 SC. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, w zależności od przebiegu pogody, stosując np. na przemian z podanymi fungicydami Sportak Alpha 380 EC. Pozdrawiam Kasia
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wykonam dziś zalecany przez Ciebie Kasiu oprysk Amistarem 250 EC. Bardzo dziękuję. :P
Pryskałem już Bravo 500 SC, ale bez efektów.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak zabezpieczyć na zimę i kiedy powojnik Clematis "Lambton Park", ;:37
Pozdrawiam Andrzej.
jaJacek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 14 paź 2005, o 07:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Erazm pisze:Jak zabezpieczyć na zimę i kiedy powojnik Clematis "Lambton Park", ;:37
To nie jest jakaś wyjątkowo kapryśna odmiana - i jak wszystkie tanguckie nie cierpi od mrozów
Możesz usypać kopczyk okrywający bryłę korzeniową a jak zmarzną górne pędy to nie ma co sie przejmowac bo on rośnie szybko i w zasadzie wymaga silnego cięcie
Ta odmiana jest posadzona w ogrodzie na dachu BUW-u - tam są raczej niesprzyjające warunki a radzi sobie dobrze


A jeśli pytasz kiedy ?
Ja zabezpieczam rośliny w ten weekend - myśle że jest już odpowiednia pora - temperatury ok. 0 st.
Mam nadzieję że jak już zrobiło sie zimno to nie przyjdzie za tydzien jakieś wielkie ocieplenie
Timka

Post »

Mój niestety nie najlepiej :(
ale przycięłam go dość drastycznie i ładnie odrasta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”