Larwy w cebulkach tulipana - Pobzyga cebularz (Merodon equestris)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
LoveHorti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 wrz 2016, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Larwy w cebulkach tulipana - Pobzyga cebularz (Merodon equestris)

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie,


Jestem osobą stawiającą pierwsze kroki w ogrodowym świecie i chciałabym prosić osoby,które zechciałyby się podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem i pomogły mi zidentyfikować szkodniki,które zdziesiątkowały w tym roku moje nasadzenia tulipanów. Wysadziłam jesienią,wiosną pięknie kwitły a potem stopniowo części nadziemne zanikały. Nie wykopałam cebulek (czego teraz bardzo żałuję) Teraz zabrałam się za przekopywanie rabaty by przygotować warunki do dosadzenia nowo zakupionych cebul. Wykopałam przypadkowo jedną, a właściwie samą łuskę po tulipanie wypełnioną gęsto larwami. Zaczęłam sprawdzać kolejne i to samo, pogniłe cebulki a w nich larwy. Szperałam w google i znalazłam zdjęcia larw pobzyga cebularza i wydają się najbardziej podobne do tych wykopanych, ale z informacji o tym szkodniku wynika,że w cebulce żeruje jedna larwa a u mnie w wyciągniętych łupinach było ich dużo, gęsto, jedna przy drugiej. Przy kopaniu znalazłam też pędraka więc może są to larwy opuchlaków? (ale ten "aparat gębowy" opuchlaka mi tu nie pasuje. A może to śmietka cebulanka? Nie wiem co w tej sytuacji zrobić, zastosować jakiś preparat doglebowo? Chciałam swoje nasadzenia tulipanowe zagęścić a teraz boję się obok posadzić nowe cebulki by nie zostały zniszczone.
Załączam zdjęcia larw. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.
Z pozdrowieniami dla wszystkich pasjonatów kochających ogrody.
Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
beata22
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 mar 2010, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Andrychów

Re: Larwy w cebulkach tulipana - jaki to szkodnik?

Post »

To Pozbyga Cebularz, wyrzucić a najlepiej spalić zainfekowane cebulki. W przeciwnym razie bardzo szybko się one odrodzą i będziesz miała to samo w przyszłym sezonie.
Pozdrawiam serdecznie Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”