Rozchodniki - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozchodnik okazały - mszyce?

Post »

No to powinien zadziałać. Dokładnie popryskaj dzis lub jutro. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
owocowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 wrz 2016, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozchodnik okazały - czy to szkodnik czy choroba?

Post »

Znalazłam opis podobnych objawów (okrągłe i podłużne wgłębienia z czarnymi kropkami na spodach liści) w wątku Rozchodnik Matrona - plamy ale chciałabym wykluczyć możliwość, że na moim rozchodniku jest jakiś pasożyt, dlatego proszę o radę. Roślina kupiona pod koniec sierpnia od sprzedawcy, który hoduje rośliny na cięte, w szklarni. Prawie wszystkie liście były pokryte tymi plamami. Z odpowiedzi w wątku Rozchodnik matrona wynikałoby, że to faktycznie efekt złych warunków w szklarni, jednak nie chcę jej posadzić, dopóki się nie upewnię, że nie rozejdzie sie z niej jakiś pasożyt.
Z ciekawostek, mam w ogrodzie siedem innych, kwitnących rozchodników okazałych, kupionych od różnych sprzedawców na przestrzeni ostatniego roku, i żaden nie cierpi na podobne objawy, mimo, że mają nie do końca idealne warunki (troszkę za dużo cienia i wilgoci jak na ich preferencje).
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozchodnik okazały - czy to szkodnik?Choroba?

Post »

Daj na luz. Rozchodnik to jeden z najwytrzymalszych chastów jakie mam na działce. :wink: . Rośnie w cieniu i w słońcu, w miejscu wilgotnym i w suchym piachu. Nawet jak jesienią zostanie doszczętnie zjedzony przez mączniaka, to wiosną powstaje jak Feniks z popiołów.
owocowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 wrz 2016, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozchodnik okazały - czy to szkodnik czy choroba?

Post »

Dziękuję za słowa otuchy ;) nie napisałam najważniejszego, obawiałam się nie tyle o samego rozchodnika, co o sąsiednie rośliny. Planuję go ściąć do wazonu, ale nie chciałam, żeby wcześniej stał się wylęgarnią jakiegoś paskudztwa. Ale widzę, że nie ma powodu do paniki:)
kate
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 28 sie 2015, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozchodnik okazały - czy to szkodnik czy choroba?

Post »

Ten liść to wygląda raczej na zaatakowany przez robala niż grzyba. Proponuje usunąć zaatakowane liście.
owocowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 wrz 2016, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozchodnik okazały - czy to szkodnik czy choroba?

Post »

Zrobione. Po zakupie i przyjrzeniu się z bliska, usunęłam wszystkie brzydkie liście. Zostało niewiele "czystych" listków, ale i na nich po jakimś czasie zaczęły się pojawiać plamki, a te liście, które wyglądały najgorzej widać zresztą na zdjęciu. Pewnie zaczątki tych wgłębień/plamek były tak małe, że ich wcześniej nie dostrzegłam. Widocznie cała roślina musi iść pod nóż i tyle.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozchodnik okazały - czy to szkodnik czy choroba?

Post »

To nie wiosna tylko jesień i stare liście kończą swój żywot. Bierzesz to pod uwagę? Drzewa i krzewy owocowe, którym żółkną liście też wykarczujesz? :wink:
owocowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 wrz 2016, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozchodnik okazały - czy to szkodnik czy choroba?

Post »

Przecież pisałam, że ten okaz to jakiś wyjątek na tle moich pozostałych roślin, dlatego mnie niepokoił stan tych liści akurat tego egzemplarza i chciałam ustalić, co to może być, i czy jest zaraźliwe. W takim fatalnym stanie przyniosłam go od sprzedawcy pod koniec sierpnia. Za to po ścięciu kwiaty będą zdobić dom, a na wiosnę rozchodnik odrośnie szybko, w przeciwieństwie do drzew i krzewów ;).
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozchodnik okazały - czy to szkodnik czy choroba?

Post »

Nie denerwuj się , przecież czytałem. Skąd wiesz w jakich warunkach przebywał rozchodnik przed sprzedażą?
Ty nie wiesz , ja nie wiem i sprzedawca, który jest pośrednikiem , pewnie też. Nawet Maciej wróżbita nie wiedział jak smacznie przyrządzić deser i poleciał wczoraj z Top Szefa :;230
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozchodniki - choroby i szkodniki

Post »

Czy to też są mszyce?

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozchodniki - choroby i szkodniki

Post »

Te białe kropki to mogą być stare i przyciasne ubranka mszyc ale zdjęcia nie da się powiększyć a próby powodują rozmazanie szczegółow. Najlepiej wstawiaj miniaturkę w pełnej rozdzielczości i bez kompresji. Fotosik łyka pliki do kilku Mpix.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozchodniki - choroby i szkodniki

Post »

Koleżanka przysłała mi tylko takie zdjęcie. Ten rozchodnik dostała ode mnie i dlatego pytała mnie, co z nim jest. Ostatnio popadało i część plamek zniknęła, więc może być tak, jak piszesz.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Garfield
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lip 2020, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba rozchodników

Post »

Moje wszystkie rozchodniki (kilka różnych odmian) zachorowały. Nie wiem co to jest i jak z tym walczyć, proszę o pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”