Choroba roślin w moim ogrodzie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
namore
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2015, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba roślin w moim ogrodzie

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu "dolegliwości" na jaką cierpią rośliny w moim ogrodzie.
Otóż na liściach krzaków borówki, jeżyny, agrestu, truskawkach pojawiły się czerwone plamy jakie widać na zdjęciach.
Najgorzej ucierpiał krzak borówki który stracił liście. Bardzo proszę o rozpoznanie choroby i wskazówki jak z nią walczyć.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choroba roślin w moim ogrodzie

Post »

Napisz coś o glebie, ale wychodzi, że mało przepuszczalna, gliniasta, bo z wymienionych roślin borówka najbardziej jest wrażliwa na ten typ gleby.
namore
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2015, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba roślin w moim ogrodzie

Post »

pH gleby w ogrodzie to odczyn lekko kwaśny (ok 5,6 pH) z zastrzeżeniem, że pod borówki kopałem doły i wypełniałem mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i niewielkiej ilości ziemi z ogrodu. Choć po roku od posadzenia borówek odczyn ziemi w której rosną zbliżył się "z powrotem" do pH ziemi w pozostałej części ogrodu.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Choroba roślin w moim ogrodzie

Post »

Moim zdaniem to Czerwona plamistość liści choroba truskawek które są gospodarzem tej zarazy.
Brak w tej chwili środka który to zwalcza. Można to zlikwidować tylko poprzez likwidację truskawek.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choroba roślin w moim ogrodzie

Post »

Na moje oko choroby mają związek nie z pH, ale z rodzajem gleby (zbyt wilgotnej), może występować tzw. stres wodny (poczytaj), procesy fizykochemiczne zachodzące w roślinie prowadzące do przedwczesnego (jakby jesiennego) starzenia się roślin, opadania liści.Truskawki w takich warunkach chorują na wertycyliozę, zgniliznę czerwoną korzeni i inne, trudno wskazać jednoznacznie.Jednym słowem krzewy owocowe, truskawki wymagają gleb o dobrych stosunkach wodno - powietrznych. Jeśli na danym terenie takie nie są, czasem trzeba zrezygnować z upraw tych roślin w gruncie, albo próbować sadzić na podwyższonych, zdrenowanych zagonach z odpowiednio przygotowanym podłożem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”