Miniarki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Miniarki

Post »

Niedawno kupiłam domek z ogrodem. Przed domem rosną powojniki. Jeden z nich zaczął chorować. Jego liście są pokryte takimi korytarzami, jakby coś po nich pełzło i je wyżerało (nie na wylot, ale w tych miejscach jest jasny kolor). Teraz na liściach pojawiły się jeszcze brązowe plamy. Na drugim powojniku (inny gatunek) mimo, iż oba krzewy stykają się nie ma takich objawów. Ten krzew "zaatakowany" kwitnie białymi drobnymi kwiatuszkami, jednak tych kwiatków było bardzo mało w porównaniu z poprzednim rokiem. Widziałam kiedyś zdjęcia takich chorych liści w książce o kwiatach, ale teraz nie mam do niej dostępu, a nie mogę znaleźć niczego na ten temat. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Bea.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Wydaje się, że to miniarki są sprawcami.
To powinno pomóc

KARATE ZEON 050 CS
TALSTAR 100 EC
BASUDIN 600 EW
SUMI-ALPHA 050 EC
Myślę jednak, że w tym roku powinnaś dokładnie wygrabić liście i zlikwidować chwasty. Reszta ewentualnie w przyszłym roku.
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki Basiu za radę, ale nie wiem czy te preparaty stosować teraz, czy na wiosnę. Co do chwastów to przy tej roślince ich nie ma. Liście regularnie zamiatam, bo ta roślinka rośnie przy domu. Z jednej strony ma betonową wylewkę a z drugiej jest droga wjazdowa i rośnie tylko trawa. Co do wytępienia chwastów to w tym roku nie dam rady, bo moja posesja ma 1,63 ha. Na połowie tego rośnie sad. Jak na razie to pozbyłam się tych wielkich chwastów, które utrudniały mi poruszanie się po sadzie. Myślę, że niestety nie dam rady tego wszystkiego wykarczować przed zimą. Pozdrawiam. Bea.
P.s. Oglądałam sobie zdjęcia liści zjedzonych przez te muchówki. To faktycznie miniarki. U mnie one zaatakowały cały krzew. Czy jak zrzuci liście to go przyciąć ? Rozumiem, że liście należy spalić. Czy wiesz skąd taka inwazja. Na podwórku pełno ich wszędzie (tych muszek). Czy może to być spowodowane suszą, bo właśnie w tym okresie te korytarzyki na liściach pojawiły się. Pozdrawiam. Bea.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Basia pisze:Wydaje się, że to miniarki są sprawcami.
To powinno pomóc

KARATE ZEON 050 CS
TALSTAR 100 EC
BASUDIN 600 EW
SUMI-ALPHA 050 EC
Myślę jednak, że w tym roku powinnaś dokładnie wygrabić liście i zlikwidować chwasty. Reszta ewentualnie w przyszłym roku.
Droga Basiu
Phytomyza vitalbae - miniarka powojnikowa
Muchówek nigdy nie udało mi się zaobserwować więc KARATE,TALSTAR I SUMI-ALFA odpadają bo to pyretroidy
Natomiast oprócz Basudinu można zastosować Sumithion lub Owadofos.
Zwalczanie z dodatkiem adiuwantów tuż po zaobserwowaniu pierwszych :lol:
min oczywiście wiosną
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

W tej dziedzinie na pewno ty masz rację.
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę jednak, że w tym roku powinnaś dokładnie wygrabić liście i zlikwidować chwasty. Reszta ewentualnie w przyszłym roku.
No i mamy rok następny. Znów na liściach pojawiają się korytarzyki miniarek. I co dalej ? Wiem jakim preparatem je niszczyć, ale czy jest to preparat bezpieczny ? Mój powojnik rośnie tuż przy studni. Czy są jakieś ekologiczne sposoby na to by pozbyć się miniarek ?
nankas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 maja 2014, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cos ryje korytarze na lisciach dalii

Post »

Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cos ryje korytarze na lisciach dalii

Post »

Miniarki.
Gaba20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Osmanthus - szkodniki (miniarki)

Post »

Witam zakupiłam Osmanthusa po miesiącu na dolnych liściach zaczely się tworzyć dziury, czy to szkodnik czy błąd w uprawie, z góry dziekuje za pomoc
Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osmanthus (rodzina ostrokrzew) błędy w uprawie czy szkodnik

Post »

Na liściach, widoczne są ślady po żerowaniu miniarek- wyjadły miękisz liścia.Opryskaj roślinę;Karate Zeon 050 CS.

Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Miniarki

Post »

Odpowiedż jak w tytule wątku
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”