Śliwa choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

A co polecacie na owocówkę?? Po kwitnieniu śliwy pryskałam Mospilanem..
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Można jeszcze raz.
Albo coś innego z tej grupy, Calypso.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Coś dziwnego zauważyłam na śliwce,jakieś dziwne owoce, jest ich dużo,są jasno zielone ,puste w środku, obok rosną normalne śliwki...co to jest?
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda na torbiel śliw, w tym roku to już nic nie poradzisz, poobrywaj porażone owoce. W następnym sezonie trzeba zacząć od wczesnej wiosny walkę z tą chorobą.
Pozdrawiam! Gienia.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

A może być karate?
Pozdrawiam Ewa
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Tylko czy opryski są skuteczne?
A tak na marginesie, to to drzewko jest jakieś pechowe. Kupiłam je w Lidlu ,przez kilka lat nie owocowało, a jak już zawiązało owce to taki zong :evil:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Torbiel śliw to choroba grzybowa i daje się dobrze leczyć.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

No to będę o nią walczyć z opryskiwaczem :wink: Teraz pobrywam zarażone owoce ;:219 Duzo tego..a te co teraz wyglądają zdrowo mogą sie zmienić?
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwne robale na śliwie

Post »

Dzisiaj zauważyłem na śliwie dziwne robale. Jest to kilkuletni odrost węgierki, na którym w zeszłym roku okulizowałem inna śliwę (odmiany "smaczna" :)). Oczka pięknie mi wybiły i pędy mają tak ze 20-25 cm. Oczka były założone na ubiegłorocznych przyrostach tej podkładki, na wysokości tak z 50 cm od ziemi. Dzisiaj na tych właśnie ubiegłorocznych przyrostach zaobserwowałem całą masę takich guzków - wyglądało to jakby nagle pojawiło się mnóstwo oczek, które zabierają się do wybicia. Po bliższym przyjrzeniu się tym "guzkom" okazało się, że są to robale !!!. Wyglądają jak mini żuczki, w kolorze szarym, tak ze 2 mm średnicy, niektóre ciut mniejsze inne ciut większe. były one jakby przyssane do kory, a po oderwaniu (strąceniu) patykiem w miejscu tego przyssania kora była jaśniejsza, a czasami był w tym miejscu taki biały pył, jakby kredowy. Nie dam sobie głowy uciąć, ale wczoraj podlewałem to drzewko i nic nie zaobserwowałem dziwnego. I co ciekawe, robale te były masowo tylko na tych pędach ubiegłorocznych (kilkadziesiąt sztuk na ok 30 cm); z rzadka były na starszym pniu (może kilka sztuk) i wcale na tegorocznych, świeżych pędach, które wybiły z oczek.
Nie miałem niestety pod ręką odpowiedniego aparatu, żeby zrobić w zbliżeniu zdjęcie. robale wytłukłem, zobaczymy, czy pojawią się ponownie. Czy wie ktoś co to za dziadostwo się do tej śliwki przyplątało? W pobliżu rośnie nie mało młodych drzewek, w tym ubiegłorocznych okulantów śliw, ale robale były tylko na tym jednym.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne robale na śliwie

Post »

Może misecznik, może nawet śliwowy https://www.google.pl/search?q=Lecanium ... 80&bih=895 Jeśli tak to bardzo dobrą metodą jest umycie gałęzi (zwłaszcza w rozwidleniach) płynem do mycia naczyń przy pomocy gąbki, ale tak z wyczuciem.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Dziwne robale na śliwie

Post »

Takie cosik ? Jeśli to to, to mszyca opryskaj czymś w stylu MOSPILAN [działa długo] koniecznie bo przenosi choroby np. groźną szarkę .
Obrazek
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne robale na śliwie

Post »

pelikano11 pisze:Może misecznik, może nawet śliwowy https://www.google.pl/search?q=Lecanium ... 80&bih=895 Jeśli tak to bardzo dobrą metodą jest umycie gałęzi (zwłaszcza w rozwidleniach) płynem do mycia naczyń przy pomocy gąbki, ale tak z wyczuciem.
Pelikano, jesteś genialny. Dokładnie tak to wyglądało. Wydaje mi się, że je wszystkie usunąłem, ale dla bezpieczeństwa zastosuję tę gąbkę z płynem.
Dzięki i pozdrawiam.

Jak na razie sprawa załatwiona. Na innych drzewkach niczego podobnego nie znalazłem. Ale czujność mam wzmożoną :) .
paulina11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2016, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

czy ktoś pomoże?
pojawiło się coś takiego na śliwie renklodzie... na nowych listkach są tylko te robale, a niektóre liście kleją się i świecą. pryskana była wiosną na mszyce (nie pamiętam nazwy) i grzybobójczym (signum 33 wg).
Ma dużo owoców i nie wiem czym opryskać by ich nie stracić. proszę o podpowiedź.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”