Czereśnia - zamieranie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Czereśnia - zamieranie

Post »

Moja czereśnia posadzona na wiosnę(tego roku) zaczęła się rozwijać to znaczy zaczęła wypuszczać młode listki, które po pewnym czasie zaczęły usychać. Nie wiem co mam z nią robić. Może posadziłam ją za bielsko olbrzymiej lipy czy to ma znaczenie proszę o pomoc. DZIĘkUJĘ
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Post »

Może uda mi się wysłać zdjęcie- spróbuję. Ktoś na forum zaproponował mi oprysk na przędziorka Preparatem Atellic 500 EC lub Magus 200 SC. Może pomoże zobaczymy. Dzisiaj mam zamiar kupić , boje się jednak , że dla mojej czereśni jest już za późno. Zbyt wyschnięte są już wszystkie listki. Zobaczymy. Co Ty na to?Pozdrawiam.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Przyczyn może być kilka... trzy takie najczęściej występujące to:
- źle dobrane stanowisko (gleba);
- niedobór wody;
- przędziorki...
Możecie powiedziec coś więcej o Waszych czereśniach - opierając się o powyższe punkty?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

pomolog pisze:Przyczyn może być kilka... trzy takie najczęściej występujące to:
- źle dobrane stanowisko (gleba);
- niedobór wody;
- przędziorki...
Możecie powiedziec coś więcej o Waszych czereśniach - opierając się o powyższe punkty?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
A co może być powodem,że po raczej lekkiej zimie na jednej z moich czereśni-szczepionej na giseli obumarły szczytowe części,te najmłodsze zeszoroczne gałęzie?
Dodam,że z 3 karłowych czereśni przytrafiło sie to tylko jednej,więc nie można tego zrzucić na karb zbyt późnego nawożenia,co zresztą nie miało miejsca.Drzewko wypuszcza co prawda młode pędy,ale nie kwitło.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jurek pisze:A co może być powodem,że po raczej lekkiej zimie na jednej z moich czereśni-szczepionej na giseli obumarły szczytowe części,te najmłodsze zeszoroczne gałęzie?
Czy drzewko było po posadzeniu przycinane (skracany przewodnik)?
Pozdrawiam :wink:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Żadne z posadzonych karłowych czereśni nie było przycinane.Drzewa zaczynają 3 sezon na stałym miejscu.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Brakuje tu trochę zdjęcia-może by nieco pomogło... no niestety - u czereśni często tak się zdarza, że wierzchołek obumiera - ale ma to miejsce po posadzeniu... a piszesz że to 3 rok, więc rozumiem, że drzewka przyjęły się i przez 2 lata było wszystko w porządku. Obejrzyj dokładnie miejsce poniżej tej obumierajacej części - nie ma tam żadnego uszkodzenia mechanicznego, wycieków bakteryjnych itp.?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Zrobię jutro zdjęcie,na szczęście nie wyciąlem jeszcze obumarłych gałęzi,bo a nuż z którejś wypuści sie odrost? :wink: Uszkodzeń mechanicznych nie ma na całej powierzchni pnia i gałęzi
Te dwie pozostałe czereśnie karłowe w tym roku są obsypane zawiazkami owoców,może to zrekompensuje mi tę uschniętą koronkę :wink:

Hmm..zastanawiałem się nad działalnością nornicy,ale pień wydaje się tkwić mocno w ziemi.
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

sylwka555 pisze:Może uda mi się wysłać zdjęcie- spróbuję. Ktoś na forum zaproponował mi oprysk na przędziorka Preparatem Atellic 500 EC lub Magus 200 SC. Może pomoże zobaczymy. Dzisiaj mam zamiar kupić , boje się jednak , że dla mojej czereśni jest już za późno. Zbyt wyschnięte są już wszystkie listki. Zobaczymy. Co Ty na to?Pozdrawiam.
Co ja o tym myślę??? myślę że jeżeli tak jest uszkodzona czereśnia to opryski na pewno jej pomogą chociaż zwalczyć przędziorka na czereśni i efekty będą widoczne w przyszłym roku :) wtedy zrobisz oprysk wcześniej i zapobiegniesz ponownemu wystąpieniu przędziorka :D bo jeżeli piszesz że listki są już zbyt wyschnięte to raczej nie wypuści nowych teraz :? ale na pewno trzeba zwalczyć przędziorka żeby nie zaatakował innych drzew Pozdrawiam gorąco :)
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Post »

pomolog pisze:
Jurek pisze:A co może być powodem,że po raczej lekkiej zimie na jednej z moich czereśni-szczepionej na giseli obumarły szczytowe części,te najmłodsze zeszoroczne gałęzie?
Czy drzewko było po posadzeniu przycinane (skracany przewodnik)?
Pozdrawiam :wink:
Tak po posadzeniu przycięłam przewodnik
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

pomolog pisze:Brakuje tu trochę zdjęcia-może by nieco pomogło... no niestety - u czereśni często tak się zdarza, że wierzchołek obumiera - ale ma to miejsce po posadzeniu... a piszesz że to 3 rok
Podsyłam zdjęcia,chociaż ono pewnie niewiele podpowie:
Obrazek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wiele nie... ale wiadomo co robić... boczne rozgałęzienia skracasz za drugim pędem, przewodnik - jak najwyżej - za pierwszym od góry zdrowym przyrostem. Oczywiście rany zabezpieczasz Funabenem czy pastą ogrodniczą. Koniecznie usuń też dolny, silny pęd (ten uschnięty).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

pomolog pisze:boczne rozgałęzienia skracasz za drugim pędem
Czy mógłbyś doprecyzować?A może miało być-boczne rozgałęzienia skracasz za drugim oczkiem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”