Jabłoń zmiany na liściach

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Jabłoń zmiany na liściach

Post »

Witam
Co prawda dopiero moje rośliny w sadzie budzą się do życia, to jednak na jabłoni zauważyłem, że wszystkie młode liście są pofałdowane i pozwijane. Wyglądają jak po ataku mszyc, ale tych na pewno nie było bo codziennie oglądam rośliny w sadzie. Żadnych innych szkodników też nie zauważyłem. Na wszelki wypadek opryskałem drzewka środkiem przeciwko szkodnikom, ale to oczywiście nie pomoże liściom. Może brakuje im jakiegoś składnika? Jesienią nawoziłem typowym jesienny nawozem w postaci granulatu a wiosną wiosennym z mikroskładnikami. Może brakuje żelaza? Jabłonie to karłowata kosztela i james grieve.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: pofałdowane liście jabłoń

Post »

Poczytaj o mączniaku jabłoni,to pewnie to.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: pofałdowane liście jabłoń

Post »

Cóż białego nalotu nigdzie nie widziałem, ale pofałdowanie liści się zgadza. Czy gruszę i jabłonie mogę teraz spryskać środkami przeciwko mączniakowi, gdy grusze kwitną a jabłonie mają pąki?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: pofałdowane liście jabłoń

Post »

Albo wczesne stadium albo może uszkodzenia mrozowe.Bezpiecznym dla pszczółśrodkiem na mączniaka jabłoni jest Nimrod 250. M. na gruszy występuje rzadko.Na gruszy pilnuj miodówki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: pofałdowane liście jabłoń

Post »

Pierwszy sezon je masz, czy wcześniej nie było tego problemu? Jaka gleba, może poziom wód gruntowych wysoki?
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: pofałdowane liście jabłoń

Post »

Co do gruszy to pryskałem w tym roku raz miedzianem, ale to z obawy przed zarazą.

Co do jabłoni mam je 2 rok. W zeszłym roku rosły powoli ale nie miały żadnych takich objawów jak teraz. Przymrozki u nas od 3 dni a takie liście są od początku ich rozwoju czyli już ze 2 tyg. W tym miejscu raczej wody gruntowe nie są za wysokie zresztą u nas od kilku już miesięcy susza i tylko od czasu do czasu coś "skapnie", jednak przesuszenie to też nie jest bo od czasu do czasu podlewam wszystko.
Liście mają jaskrawo zielony kolor i wyglądają jak młode listki ale są skręcone do środka tak jakby coś je "zawijało" ale tak jak napisałem, oglądam drzewka codziennie i nie zauważyłem szkodnika.
Początkowo myślałem, że to może niedobór jakiegoś składnika powoduje skręcanie liści ale niedawno w agrobiznesie mówili, że zaczął się okres mączniaka na jabłoniach i w sadach czas najwyższy pryskać.
jagusia111

Re: pofałdowane liście jabłoń

Post »

Poczekaj jeszcze trochę powinny się rozwinąć z nich normalne liście. U mnie też takie są w dodatku jeszcze lekko poczerwieniale na brzegach. Są niskie temperatury, wegetacja drepcze w miejscu, drzewa nie pobieraja składników. Za kilka dni kiedy zrobi się cieplej powinno się unormować. Jeśli nie ma objawów mączniaka prawdopodobnie nic im nie jest.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pofałdowane liście jabłoni

Post »

GodfatherPL pisze:Co prawda dopiero moje rośliny w sadzie budzą się do życia, to jednak na jabłoni zauważyłem, że wszystkie młode liście są pofałdowane i pozwijane
Zacząłeś od trafnej obserwacji i tego się trzymaj. Daj im czas się rozwinąć!
Gdyby to był mączniak na pewno wspomniał byś o białych jak posypanych mąką liściach na niektórych końcówkach pędów. W dłoni pachniałyby grzybami, jak pieczarka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pofałdowane liście jabłoni

Post »

Dziś jeszcze raz im się uważnie przyjrzałem pod spodem liścia są lekko białe ale te odmiany mają chyba takie liście z tego co pamiętam. No nic skoro tak radzicie to poczekam i poobserwuję przez kilka dni. Jak pogoda się poprawi to prysnę wszystko borem i żelazem.

Nie wiecie czy mogę użyć nawozu z samym borem i samym żelazem podczas kwitnienia?
jagusia111

Re: Pofałdowane liście jabłoni

Post »

Ja bym poczekała z tymi odżywkami do po kwitnieniu. Masa liściowa jest jeszcze niewielka więc i skuteczność odżywek dość ograniczona.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pofałdowane liście jabłoni

Post »

Witam ponownie, liście na jabłoni jedne rozwijają się normalnie inne są pofałdowane ale na kwiatach zaobserwowałem pewne małe czarne robaki. Z wyglądu przypominają osiewnika czarnego, ktoś z was wie czy to jakiś szkodnik i należy go wytępić? Może to jakiś inny owad ale podobny do tego osiewnika, nie znam się za bardzo na owadach.
jagusia111

Re: Pofałdowane liście jabłoni

Post »

Zapewne owocnica jabłkowa. Składa sobie jaja na kwiatach.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pofałdowane liście jabłoni

Post »

To by pasowało, teraz to już chyba za późno na jakieś opryski? Jabłoń kwitnie po raz pierwszy jest jeszcze mała, więc raczej nie spodziewam się owoców z niej. Ale na przyszłość, kiedy i czym należy z tymi robakami walczyć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”