Thuja Smaragd problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
zbysiu13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 maja 2006, o 20:08

Re: Tuja Szmaragd już nie Szmaragd

Post »

No to pozostaje jedno wyjście, o ile jest jeszcze trochę szczepionki- zaszczepienie jeszcze jednej thui. I obserwacja, czy też zmieni soją przynależność odmianową :?
djmazzi18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 sty 2011, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: adsd

Re: Thuje szmaragd zółkną od środka- prośba o pomoc

Post »

ja przylacze sie do tematu i dadam ze w moim regionie w tym roku byla jakas zaraza bo w promieniu 20 km prawie wszystkie tuje brazaowilay od srodka ...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Thuje szmaragd zółkną od środka- prośba o pomoc

Post »

Witaj djmazzi18! Bardzo proszę Cię o poprawną polszczyznę - Twój post jest niezrozumiały.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuje szmaragd zółkną od środka- prośba o pomoc

Post »

"U roślin kopanych, zawsze są uszkodzone korzenie.
I to jest punktem wyjścia w dalszym postępowaniu z roślinami.
Skoro mają amputowany częsciowo aparat oddechowo-gębowy, a góra nadal jest wielka,
korzenie nie sa w stanie obsłużyć tak dużej rośliny.
Więc trzeba im pomagać minimum przez rok.

- Sadząc w słońcu, cieniujemy agrowłókniną lub cieniówką ( sitaką) ogrodniczą przez przynaj,mniej 2 miesiące.
- Podlewamy obficie , tak, by palec wsadzony koło pnia był wilgotny
ale nie wchodził w ciapę.
- Koło pnia, sciółkujemy korą okrąg o średnicy min.50cm i grubości ścióły min.5 cm
- Wieczorem, po upalnym dniu, pryskamy całą koronę szlauchem - nawilża to igły, uzupełnia wytranspirowaną wilgoć i likwiduje sucholubne przędziorki
- Nie podajemy nawozów - korzenie są po amputacji, dostarczana chemia, może tylko pogorszyć/ zasolić warunki glebowe
- W ramach wzmocnienia, w lipcy, sierpniu, mozna podać w oprysku siarczan potasu+siarczan magnezu, żeby przygotowac rosłiny na zimę=wzmocnic tkanki. KOrzenie jeszcze nie są rozbudowane, więc lepiej podawać te nawozy dolistnie, w połowie dawki ( na 2 l letniej wody po łyżeczce każdego z siarczanów 3-4 x co 7 dni)
- Jeśli z kopanych egzemplarzy, o wysokości powyżej 1 metra,
przyjmie się 70% - stajemy się geniuszami ogrodnictwa!"


Autor chyba trafił w sedno, bo mam taką sytuację: W kwietniu kupiłem okolo 30 thuj, 10- letnich thuj stożkowych kopanych. Dzisiaj widzę, że od środka są żółte (tutaj może być kwestia naturalnego zrzucania, ale nie jestem pewien), ale kilka jest takich, że żółkną po całości. Co konkretne i gdzie mam teraz kupić w formie pryskanej. Proszę o pomoc.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Thuje szmaragd zółkną od środka- prośba o pomoc

Post »

Żółkną po całości, znaczy się nie przyjęły się i po zimie pewnie padną (choć im źle nie życzę).Opryskiwanie ich jest bez sensu.Kupowanie kopanych iglaków (szczególnie dużych) zawsze wiąże się z takim ryzykiem, że część się nie ukorzeni.Wystarczy popatrzeć na nie pod marketami, czasem wyglądają jak powyrywana pietruszka :roll: :twisted:
Jak ma nie żółknąć od środka, musi się jakoś ratować i zrzucić 'zbędny balast' jakim są najstarsze igły.Podlewać i nie faszerować chemią słabej rośliny.
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuje szmaragd zółkną od środka- prośba o pomoc

Post »

Sadziłem w kwietniu i przez ten okres były pięknie zielone (te które teraz po całości żółkną) teraz we wrześniu patrze i żółkną, zaczynając od środka. Zaznaczę że dochodzi tam malo światła. Nie wiem do konca co robić, dużo podlałem, bo dlugo tego nie robilem, i jeszcze może dodam, że dzialaja tam nornice :/

Co do tych innych tuj, ktore tylko żółkna od środka, to szokujący dla mnie widok, czytalem że to naturalne, ale żeby caly środek żółkł ? tuje maja okolo 10 lat. I też dzialają tam nornice :/ Szlag mnie trafi z nimi, dzisiątki korytarzy i jakich glębokich !

Advocem środków, to tamten facet z góry napisał wyrażnie, że nie na korzenie, a na liście, co szkód nie przyniesie jak mniemam.
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

witam serdecznie,

mam problem z thujami smaragd
W załączeniu przesyłam linki do zdjęć
Zaniepokoił mnie wygląd thuj nie mają koloru żywo zielonego tylko jakby chorowały, są żółtawe - brązowawe,
od środka jak rozchylę gałęzie są brązowe.
Teraz parę słów o nich. Są to szmaragdy posadzone na początku października 2012, kupione od ogrodnika, wykopane z zmieni, bardzo ładne były.
Wsadzone w czasie deszczowej pory, ziemia na działce raczej gliniasta, po posadzeniu przykryte agrowłókniną i zasypane korą.
Na jesień 2012 podsypane nawozem "jesienny iglak". Jakieś dwa tygodnie temu spryskane zostały środkiem tapsin M 500sc z uwagi iż na niektórych był czarny nalot a więc pleśń, następnie podlane rozcieńczonym nawozem firmy agrokol "żel-nawóz do iglaków".
Bardzo proszę o pomoc co robić czy to coś niepokojącego? jak się zachować.
Tomek
oto linki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... b0e1d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 07402.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 50a2d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 50a2d.html
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

Takie duże rośliny "wykopane z ziemi" mają prawo przeżywać stres związany z taką operacją, padając ofiarą różnych przypadłości - czy tutaj widać zwykły problem fizjologiczny czy zamieranie pędów - nie wiem. Ale Topsin nie zaszkodzi zważywszy na osłabienie roślin. Jeśli korzenie zostały zmasakrowane to osobiście próbowałbym też delikatnie wspomagać nawozem dolistnie przez pewien czas.
gruubas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

Trochę za dużo tego 'dobrego' naraz od samego początku.Niepotrzebna, a wręcz szkodliwa na glinie ta agrowłóknina i kora.Niepotrzebne te nawozy.Po posadzeniu, by korzenie szczególnie u roślin kopanych, a więc mocniej podlewanych dobrze jest lekko wzruszać zaskorupiona ziemię z wierzchu przez jakiś czas, by korzenie mogły oddychać.Ściółkę z kory ( na glinie lepiej bez włókniny) wyłożyć dopiero jak sie ukorzenią i widać, że rosną.
Moim zdaniem są zalane, korzenie martwieją, bardzo mozliwe, że zbytnio też zostały uszkodzone, bo oznaki widać na całych roślinach.Popełnione zostały błędy, nie wiem czy da się coś odkręcić.
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

czyli co koledzy radzicie reasumując zrobić?
po pierwsze to wyrzucić agrowlóknine tak? korę odsypac czy zostawić? jest ona zmieszana z czarną ziemią teraz więc misz-masz się zrobi
czymś spryskać jeszcze je? w bardzo złym stanie są? moim zdaniem choć może być błędne to są zalane cały czas...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

Ja bym zdjęła agrowłókninę, kora domieszana do górnej warstwy dobrze robi, zapobiega zasklepianiu ziemi.No i czekać, może wyjdą z tego, bo te niepotrzebne nawozy będa szybciej mogły się wypłukać. Niczym nie pryskać, bo problem od korzenia raczej pochodzi.
Awatar użytkownika
Magnolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

Witam! :wit
Chciałam zapytać co to może być? Moje szmaragdy posadzone 2 lata temu do tej pory nie chorowały, a teraz na niektórych z nich są gałązki które schną. Z tego co zauważyłam poniżej pędów które żółkną i schną są czarne place, miejscami pęknięcia jakby coś tą gałązkę nadżarło, a na pojedynczych są też małe ślady pleśni (ale nie jestem pewna czy to ma jakikolwiek związek z usychaniem). Nie zaobserwowałam też żadnych robaczków itp. Jeszcze przyszło mi do głowy, że może cement lub coś takiego chlapnęło na gałązki (sąsiad się buduje) i to z czasem się wżarło :roll:
Czy ktoś z Was widział coś podobnego? Co można z tym zrobić- po prostu wyciąć i obserwować czy czymś jeszcze posmarować? Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

To może być porażenie Pestalotiopsis funerea .Opryskać Bravo i obciąć gałązki poniżej nekrozy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”