Thuje szmaragd zółkną od środka- i inne problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

bardzo bym prosił o więcej informacji jak to sprawdzić co ewentualnie zastosować aby spróbować uratować cyprysy????
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

tzn juz wiem jak zmierzyć pH tylko wg instrukcji

http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otocze ... 24_704.htm

uważam w moim przypadku bezsensowne niemal wszystkie są posadzone w jednym miejscu....
przed laty było tam w pobliżu składowane troche wapna gleba była bardzo gliniasta i miejscami kamienista (dawny wyjazd , droga) dlatego podczas sadzenia wykopałem dołki na 70 cm głębokie.. tzn dokładnie rów na 70 cm głęboki i na 50 cm szeroki na spód kupiłem 10 worków ziemi do iglaków i zmieszałem ją ze zwykłą glebą takiej zmieszanej gleby wsypałem około 30 cm na spód resztą obsypałem korzenie, (na pewno posadziłem trochę za głęboko). Na samą górę już ponad korzeniami aby wyrównać poziom wysypałem koło 10 cm dość gliniastej gleby i później jeszcze na górę około 5 cm samej ziemi do iglaków kupionej w sklepie(z nią zmieszałem nawóz osmocote zużyłem nie wiem czy dobrze pamiętam ale pół opakowania na 23 krzewy) i niecałe 5 cm kory i tak starałem się je podlewać(mam wrażenie żę trochę za obficie) przez pierwsze 7 tygodni tylko jeden krzew wykazywał oznaki... usychania reszta(choć były w nie najlepszym stanie) wydawała się przyjąć pojawił się bardzo widoczny przyrost, po 7 może 8 tygodniach wyjechałem za granicę na równy miesiąc w czasie mojej nieobecności sąsiad powiedział że jeśli w dzień nie padał deszcz to wieczorem podlewał minimum co 2 dni. Około 15 lipca sąsiad kupił nawóz na grzyby Aliette 80 WP(50g) i większość zmieszał z wodą i rozpylił na gałązki a reszte zmieszał z ziemią do tego jeszcze chyba troszkę magnezu zmieszał zuzywając całe opakowanie aliette na 23 krzewy

wracając do sprawdzenia odczynu pH to musiałbym pobrać ziemie tylko bezpośrednio z pod drzewka????? ale czy to coś mi powie???
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

meeisster pisze:
wracając do sprawdzenia odczynu pH to musiałbym pobrać ziemie tylko bezpośrednio z pod drzewka????? ale czy to coś mi powie???
W pobliżu bryły korzeniowej i oddzielnie z 10cm warstwy gliniastej gleby.Pomiar pokaże czy gleba jest odpowiednia dla cyprysików.

Warto sprawdzić czy dosypana warstwa gliniastej gleby nie uległa zaskorupieniu.Korzenie potrzebują dostępu powietrza,pod nieprzepuszczalną warstwą mogą się" udusić ".

Dodatkowo zbyt mała bryła korzeniowa i brak cieniowania (hanka33) to też przyczyny zamierania cyprysików.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

dzięki za porade tak wezmę sie teraz za sprawdzanie odczynu gleby zrobił bym to dawno ale niestety..... ja też się rozchorowałem. Mam pytanie znalazłem coś takiego na allegro i ciekawy jestem co o tym myslicie

http://www.allegro.pl/item410866108__pH ... ik_pH.html

jest sens kupować??? czy rozglądać się za czymś innym???

a jeszcze tak mi przyszło do głowy odkąd wróciłem a jest już 2 tygodnie niemal to usychanie?? nie postępuje tzn ja go nie zauważam cyprysiki mają tyle samo uschniętych gałęzi

wydaje mi się tylko że te gałązki z żółtych brązowieją, nawet czarnieją, po dotknięciu spadają igły (ale nie zaobserwowałem żeby same z siebie gubiły)
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Boże, tylko NIE TO !!!!!
To najgorszy gadżet ogrodowy, chińskiej produkcji,
pokazujący to, co mu się na chybił- trafił, uda.
Kup normalną płytkę z płynem - pokazuje faktyczne pH!

Obrazek
Tu, warto poczytać o optymalnych wartościach pH, dla różnych kwiatków
http://www.prolab.pl/index.php?id=122

i poczytaj :

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

dzięki za odpowiedź, oczywiście zastosuje się do rad dzisiaj zamawiam albo nawet wybiorę się do sklepu ogrodniczego bo trochę lepiej sie czuje

mam jeszcze jedno pytanie: czy sierpień jest dobrym miesiącem do sadzenia nowych krzewów chciałbym zakupić około 30 małych tuji szmaragd takich po 10zł, około 10 z żółtymi przyrostami(odmiana kórnik??), też z 10 brabnantów niezbyt wielkich 2 moze 3 letnich

co o tym sądzicie jest sens w tym roku czy raczej czekać do wiosny??? Ewentualnie może jeszcze jakieś inne propozycje

Dziekuje i pozdrawiam biorę się za pH gleby zobaczymy
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

teraz jest zła pora - za ciepło, poczekaj do września, albo po prostu do dłuższej chłodniejszej i bardziej deszczowej pogody, teraz roślinki po posadzeniu wymagałyby duuuużej uwagi (podlewanie, ocenianie, doglądanie czy ok - jesienią będzie łatwiej)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

meeisster pisze: mam jeszcze jedno pytanie: czy sierpień jest dobrym miesiącem do sadzenia nowych krzewów chciałbym zakupić około 30 małych tui szmaragd takich po 10zł, około 10 z żółtymi przyrostami(odmiana kórnik??), też z 10 brabnantów niezbyt wielkich 2 moze 3 letnich

co o tym sądzicie jest sens w tym roku czy raczej czekać do wiosny??? Ewentualnie może jeszcze jakieś inne propozycje
Nie napisałeś czy to mają być rośliny w doniczkach czy z odkrytym korzeniem. Jeśli w doniczkach to możesz sadzić cały czas z tym ,że w upały odradzam. Jeśli rośliny mają odkryty korzeń wstrzymaj sie do połowy września.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

Witam
Dzięki za rady tak właśnie zrobie poczekam do połowy września

Wracając do tematu zaobserwowałem bardzo ciekawa rzecz, jedna z starych tuji(chyba) około 10 letnia ma niemal identyczne usychajace gałązki jak nowoposadzone, dodając do tego że nowoposadzone tuje przed wsadzeniem spędziły około 24 godzin w towarzystwie tzn były oparte właśnie o tą tuje... może świadczyć o jakiejś chorobie???, zaznaczam że inne tuje a mam jeszcze pare z tej odmiany nie wykazują żadnych podobnych objawó, co o tym sądzicie może to być jakaś choroba grzybowa jednak??? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjecia z poczatku postu może nie są do końca wiarygodne tzn mój błąd bo zrobiłem zdjęcia najgorszym krzewom tzn dwóm które od poczatku zanosiło się ze się nie przyjmą może 3, a reszta może to jednak choroba grzybowa
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Na pierwszym zdjęciu nie widać zmian. Potrzebne jest zbliżenie. Nie jest to też zresztą tuja :D

Na pozostałych zdjęciach zbrązowienia niekoniecznie świadczą o chorobie grzybowej. Może to być reakcja roślin na wsadzenie.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
moniab_1
50p
50p
Posty: 59
Od: 15 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: wro

Thuja Smaragd problemy w uprawie

Post »

Witam.
We wrześniu tego roku posadziłam ok 20 thuji szmaragdowych.Z tego co mi wiadomo thuje te nie zmieniają koloru na zimę ale moje zbrunatniały po wierzchu ( wewnątrz mają zielony kolor) Czy to powód do zmartwień czy też normalna rzecz?Dodam że sadziłam je do dość głębokich dołków , wypełnionych na dole piaskiem , i ziemią do iglaków Substral, z dodatkiem szczepionki mikoryzowej.Załączam dwa zdjęcia choć były robione przy słabym świetle to i nie do końca uwidaczniają to o co mi chodzi. Obrazek Obrazek

Może ktoś wie jaka przyczyna tego brunatnienia.
:roll:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja Smaragd

Post »

Nic tu złego nie widze. Młode, jeszcze nieukorzenione dobrze na stałym miejscu, ma prawo.
Choć lepiej byłoby, gdybyś wykopał dziury, wetknął, zasypał i podlał. :D
Mniej roboty, wiecej w kieszeni a i roślinkom lepiej....
moniab_1
50p
50p
Posty: 59
Od: 15 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: wro

Re: Thuja Smaragd

Post »

Uff.. to dobrze.. dziękuję za odpowiedź. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”