Thuje szmaragd zółkną od środka- i inne problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

Napisz cos o tych iglakach konkretnego, kiedy sadzone, jak duże są, z doniczek, czy kopane i w jakich warunkach glebowych rosną.
Awatar użytkownika
Magnolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

Dziękuję bardzo za podpowiedź. Gdy odcinałam te gałązki dzisiaj wyglądały tak jakby zanikła wierzchnia warstwa gałązki (jakby drewniana warstwa się otworzyła) i widać było jakby jasną linkę. Przepraszam za moje niefachowe słownictwo :oops:
Gaszpar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 maja 2013, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: prośba o pomoc thuja smaragd

Post »

juz odpisuje sadzone około juz nawet nie pamietam ale 6-8 lat kopane z gruntu wysokie niektóre około 1,5m-2 m

warunki glebowe - ogólnie glina z czego na to wszystko była nawożona czarna ziemia

jutro postaram si wstawic zdjecia całych iglaków - martwia mnie te koncówki bo robia sie suche i jak dotknie sie te gałązki to oblatuja zaraz - starałem sie wycinac ale po paru dniach widze ze na innych to wychodzi

dodam ze na poczatku tego roku dałem im troche nawozu i podlałem ale to chyba nie miało wpływu
lukasp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 sie 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tuja columna - pędy wyginają się

Post »

Zwracam się z prośbą o ocenę problemu - może ktoś mógłby coś poradzić..

mam problem z częścią tuj rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie drzew (średniej wielkości grusza oraz duży dąb) - te tuje są wyraźniej mniejsze od pozostałych w rzędzie- o wysokości od 1 m do 1,5 m - dla porównania te w dalszej odległości od drzew mają ok 2 m. Dodatkowo kilka drzewek zaczęła się wyraźnie wyginać (pewnie brak jakichś mikroelementów odpowiadających za zdrewnienie pędów?).
czy można temu jakoś zaradzić - może przez podanie jakiegoś preparatu dolistnie (pewnie nawóz do ziemi w dużej ilości podbierany jest przez korzenie drzew). czy jest coś co może pobudzić do wzrostu tę część tuj aby tak nie odstawały od pozostałych (zależy mi na szybkim wzroście ale co najważniejsze bezpiecznym dla drzewek wzroście )

dane:
tuje posadzone prawie 3 lata temu w formie żywopłotu - średnia wysokość wszystkich drzewek przy sadzeniu ok 70 - 80cm (obecna wysokość średnia pewnie ok 160 - 180 cm)
odległość sadzenia ok 70 cm
odległość od ogrodzenia - 1m
gleba - ciemna z domieszką gliny i torfu
podlewanie - linia kroplująca
nawożenie - hydrocomplex ( 3-4 razy w roku - w dawce jednorazowej ok 80 g - 100g na drzewko)
gleba przy tujach przykryta włókniną + kamień płukany

pozdrawiam :) Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: tuja columna - pędy wyginają się

Post »

Grusza odciąga wodę i stąd są mniejsze.
Możesz podać nawóz.
Gałęzie tuj, które odstają to pewnie wina: silnego deszczu, deszczu/śniegu zimą/w mroźne dni (co spowodowało dłuższe wygięcie gałęzi i tak się uformowały na stałe), pęd do słońca.
Podwiąż je do głównego przewodnika na tzw. ósemkę - nie zawiązuj supłów przy gałązkach tylko ósemkę zrób i złap je tak.
lukasp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 sie 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuja columna - pędy wyginają się

Post »

Tylko że główny przewodnik też wygięty - więc trza by było jakąś podporę zbudować lub kija zabić w ziemię hmm?
mark-l
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 kwie 2015, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja Szmaragd problemy w uprawie

Post »

Witam i proszę o poradę.
Mieszkam na prostokątnej działce która graniczy bokiem (45 m)z ulicą dlatego chciałbym zrobić jakiś żywopłot, który zasłoni podwórko.
Jednak jest to działka poprzemysłowa i na 70% podwórka jest wylana posadzka betonowa. Są to trzy warstwy betonu, tzn 15cm posadzki - 10cm żwiru, 10cm posadzki, żwir i trzecia warstwa, która chyba była tylko usypana i lekko związana. Czyli podsumowując jakieś ~50 cm nieprzepuszczalnego podłoża. Skucie posadzki na całej działce nie wchodzi w grę, ze względu na koszty i ogrom pracy.
Chciałem zrobić to tak:
- wykuć pas szerokości ~80cm do samej ziemi, czyli powstanie rów 60cm głęboki
- uzupełnić to w większości kompostem (mam sporo kompostu który narastał przez kilka lat - odpady roślinne, chwasty, drobne gałązki, trawa, stara darń, czyli wszystko co powstaje w ogrodzie)
- na to dać z 10 cm ziemi do iglaków
- na wierzch wysypac z 5 cm kory
Podłoże jest gliniaste, dobrze nasłonecznione. Tuje sadzić chciałem co 70cm i sadzonki 120 cm wysokie kopane z ziemi.
Czy w takich warunkach tuje mają prawo rosnąć, czy będą usychać/gnic?
Czy może jakieś inne drzewka?

Pozdrawiam i dziękuje za wszystkie sugestie
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Sadziłem kiedyś Szmaragdy na kamieniu bo ziemię zrujnowali elektrycy kładąc kable. W sumie dało się wykopać może 20 cm dołki. Tuje rosną jak głupie. Myślę, że możesz sadzić bez problemu tylko do tego kompostu daj jakiejś zwykłej dobrej ziemi tak pół na pół i wszystko wymieszaj, nie kładź warstwami. Za dużo kompostu to z doświadczenia wiem nie za dobry pomysł. Oczywiście pierwsze 2 lata musisz pilnować by nie przeschły, w następnych latach to już w okresach suszy. I nie nawoź przez 2-3 lata absolutnie. Kompost wystarczy, a później niech się rośliny korzenią szukając przestrzeni i pożywienia.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Jeśli woda opadowa nie będzie miała gdzie odpływać to już w pierwszym roku zaczną im gnić korzenie i część z nich wypadnie. Ja na spód wsypałby dużo keramzytu i zamiast samego kompostu dał dużo substratu torfowego.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Pod spodem jest ziemia, a nie beton więc woda wsiąkać będzie. Co pomoże keramzyt jeśli woda miałaby stać?
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Jeśli woda będzie stała w glebie, to stworzy się środowisko beztlenowe, wszystko zacznie tam gnić. Kermazyt jest praktycznie obojętny biochemicznie, i przy okazji bardzo poprawia stosunki powietrzno-wodne w glebie.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Jeśli woda będzie stała to i keramzyt nie pomoże. Zastosowanie go w wierzchniej warstwie gleby rozumiem, ale na spód? Nasyp keramzytu do szklanki, na to ziemi i zalej wodą i pomyśl w jaki sposób keramzyt poprawi stosunki powietrzno-wodne.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Proponuje trochę poczytać o tym w jakim celu i jak wykonuje się drenaż np. w dużych donicach w zieleni miejskiej. Kiedy nadmiar wody spłynie grawitacyjnie w dół - zamiast tworzenia się tam środowiska beztlenowego, woda po prostu będzie stała w przestworach pomiędzy kulkami keramzytu.

Nie wiem natomiast jakie są zalety keramzytu na powierzchni...? chyba, że chodzi tylko o estetykę lub ograniczenie zachwaszczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”