Kwieciak (Anthonomus)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Aneeczka_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2007, o 19:50

Kwieciak (Anthonomus)

Post »

Uprawiam na działce truskawki. Od jakiegoś czasu część pąków kwiatowych załamuje się i usycha. Przeczytałam w fachowej prasie, że takie objawy może powodować kwieciak malinowy. Zastosowałam opryski (grot i karate) dwa razy w ciągu dwóch tygodni i zauważyłam, że znowu się tak dzieje. Czy ktoś może mi poradzić, co z tym dalej robić? Niedaleko rosną maliny, które nie były pryskane, czy to może mieć jakiś związek?? Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi)
Czarny chrząszcz, długości około 4 mm, z długim, cienkim ryjkiem.
Chrząszcze wyjadają małe, owalne dziurki w liściach. Najważniejsze uszkodzenia to
podcięte szypułki pąków kwiatowych, zwisające i opadające pąki kwiatowe (można w nich
znaleźć jajo a później brudnobiałą larwę kwieciaka). Lustrację przeprowadza się 1-2 tygodnie
przed kwitnieniem i po rozwinięciu się pierwszych liści. Przegląda się kwiatostany oraz
strząsa chrząszcze. Zwalczanie: Decis 2,5 EC, Trebon 10 SC, Spruzit 04 EC

Upewnij się i dopiero walcz z tym. Ja uważam, że fakt bliskiego sąsiedztwa ma tu znaczenia ale mogę sie mylić :(

Może ktoś jeszcze pomoże?
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Kwieciak jabłkowiec grożny szkodnik czy nie?

Post »

Kwieciak jabłkowiec groźny szkodnik czy nie :?:/ Nie należy mylić z owocówką jabłkóweczką/.Wielu uważa go za groźnego szkodnika jabłoni,tymczasem jego głównym zadaniem jest....przerzedzanie nadmiaru kwiatów.Do wytworzenia optymalnego plonu jabłoń potrzebuje około 10% kwiatów.Nie stosuje wiec zwalczania chemicznego.Ograniczam sie więc do systematycznego zbierania porażonych paków. gdy zdejmiemy z pąka zeschnięte płatki w środku jest żerująca gąsienica. ;:12 Ciekawy jestem zdania innych!!!
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja nie opryskuję jabłoni przeciwko niemu. Tez zbieram zeschnięte paki.
Pozdrawiam Andrzej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Uważam, że nie ma powodu zwalczania chemicznego specjalnie tego szkodnika w przypadku upraw amatorskich. Warto jednak wykonać kiedy już się ociepli, wczesną wiosną, w okresie bezlistnym lustrację - przeglądając losowo pąki. Jeżeli ok. 15% ma ślady uszkodzeń, to oznacza że został przekroczony tzw. punkt ekonomicznego zagrożenia i należy się liczyć z pewną stratą plonu (w sadach towarowych jest to sygnał do konieczności przeprowadzania zabiegów). Wyjątek stanowią drzewa rosnące w pobliżu lasów i kompleksów zieleni - tu problem może być większy.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Janhel, dokładnie to samo wczoraj zrobiłam na działce a że jabłonki jeszcze nieduże z taboretu pozbierałam wszystkie porażone pąki. Na papierówce było bardzo dużo ale na koksie zaledwie kilka, w środku były a fuuuj! ohydne gąsieniczki, no to ich .... z buta!
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Taaa...

Post »

A ja już 4 opryski zrobiłem ze średnim zresztą rezultatem. Mam działkę przy lesie i wystraszyłem się, że jabłek wcale nie będę miał. A tu trzeba było przy komputerze na forum siedzieć a nie po nocach z opryskiwaczem biegać :)
malinowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lip 2015, o 03:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi)Szkodnik na malinach

Post »

Witam wszystkich, to jest mój pierwszy post.

I od razu problem.
Obrazek

Taki robal pojawił się parę dni temu w dużej ilości na malinach. Siedzi pod liśćmi, na liściach w cieniu, w stożkach wzrostu, a nawet wewnątrz owoców. Ma około 5 mm długości i jakby cienkie złote paski na grzbiecie. Nie ma długiego ryjka, tylko krótki. Nie potrafi latać, tylko dość szybko biega. Po otrząśnięciu maliny, niektóre robale same wracają piechotą po łodydze do góry. Widziałem go również na czarnych porzeczkach, na poziomkach i na trawie. Podgryza młode liście w stożkach wzrostu oraz kwiaty. Co to może być i jak to zwalczyć - najlepiej metodami ekologicznymi.

Pozdrawiam
malinowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lip 2015, o 03:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szkodnik na malinach (co to za owad?)

Post »

No to mamy już trzy możliwości. Zatem co to jest w końcu? Naliściak? Opuchlak? Czy kwieciak?

Pytam, aby ustalić czym to popryskać, zanim zeżre wszystkie maliny do gołych łodyg.

Pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szkodnik na malinach (co to za owad?)

Post »

Środek podziała niezależnie od nazwy żuczka,który na 99% nazywa się
kwieciak malinowiec.
jaremo098
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 mar 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kwiaciak jabłkowy

Post »

Kwieciak jabłkowiec (Anthonomus pomorum)
Zauważyłem na moich malinach kwieciaka. O dziwo nie malinowego lecz jabłkowego który czyni powoli szkody w owocach. Kupiłem w ogrodniczym środek do oprysku jednak po jego zastosowaniu przez 14 dni nie mogę zbierać owoców, znacie może jakieś naturalne substancje które bym mógł wykorzystać? Wczoraj i dziś zabiłem z 30 sztuk.
jagusia111

Re: kwiaciak jabłkowy

Post »

Naturalnych nie znam, ale Decis, Fastac mają 7 dni karencji.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwieciak (Anthonomus)

Post »

Zapytaj o pułapki feromonowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”